Malé ženy

recenze knihy Malé ženy

Jo, Meg, Amy a Beth. Kdo by  neznal Malé ženy, které letos vycházejí už poněkolikáté v kompletním vydání a do dnešní hektické a instantní doby vnáší roztomilý půvab starých časů.

Děj románu nás zavádí do doby, kdy se Amerika ocitla v občanské válce Severu proti Jihu. Děvčata Marshova momentálně žijí pouze s matkou, otec je ve válce. Dívky mají své sny a touhy, jejich maminka se je snaží vést správným směrem a krotit jejich vášně v souladu s tehdejšími společenskými konvencemi a morálkou, zároveň jim vytváří zázemí plné lásky a rodinné pospolitosti. Do popředí vystupuje nebojácná, trochu chlapecká Jo, jíž zdatně sekunduje mírná Meg, citlivá Beth a trochu rozmazlená Amy. Společně si prošlapávají cestičku životem. V první části je podrobně popsán jeden rok, který prožívají bez milovaného tatínka. Učí se pokoře a odvaze, navazují přátelství s chlapcem ze sousedstvím, v němž získají nejen kamaráda, ale téměř bratra, kterého nikdy neměly. Než se jim otec vrátí domů, musí se samy poprat s okolním světem. Marshovi nejsou příliš majetní, co se týče financí, jejich největším bohatstvím je vzájemná láska a úcta

Malé ženyV druhé části se posuneme o tři roky dopředu a sledujeme už téměř dospělé sestry. Časem nejen dospěly, ale především zmoudřely. Meg jako první zakládá rodinu a proniká do tajů manželského života, Jo se zapřisahá, že se nikdy nevdá, aby nepřišla o svobodu, Amy cestuje po Evropě, a Beth? Ta se svou křehkou duší a podlomeným zdravím jako by patřila někam jinam… Jak to s děvčaty nakonec dopadne, dosáhnou svých předsevzetí a cílů?

Autorka napsala Malé ženy jako odpověď na chlapecké dobrodružné knihy. Protože žádné dívky neznala, do hlavních hrdinek otiskla sama sebe a své sestry. Louise May Alcottová na historkách děvčat popisuje nejen dobové zvyklosti, ale poukazuje právě na to, že rodina má držet při sobě a člověk by neměl podléhat pokušením a neřestem. Na dnešní dobu jsou Malé ženy příliš málo akční, pokud si ale libujete v poklidných příbězích, určitě se vám budou zamlouvat. První část je velmi podrobná, v druhé už autorka děj posouvá téměř mílovými kroky.

Překlad Jany Kunové souzní s originálem, vytváří dokonalou atmosféru dávných časů a je mile starosvětský, což podtrhuje kouzlo knihy. V textu se objevuje velké množství narážek na literární díla a další specifické aspekty americké i světové kultury, pro lepší orientaci jsou na konci každé kapitoly vysvětlivky, napomáhající pochopení kontextu a souvislostí, které český čtenář nemusí všechny znát.

Malé ženy jsou dnes již nestárnoucí klasikou. Sestry Marshovy si nejde neoblíbit, každý si mezi nimi najde favoritku, blízkou svému naturelu. Jejich pestré osudy naplněné láskou, nadějí, smutkem i radostí baví čtenářky už více než sto padesát let.

 

Název knihy Malé ženy
AutorLouisa May Alcottová
Žánrromány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran494
ISBN978-80-249-4112-7
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)