Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Marco, Morck a opět náš Igor Bareš

recenze audioknihy Marcorecenze audioknihy Marco

Když jste cikán nebo alespoň podobně snědý jako Marco a žijete v klanu, kterému krutou rukou vládne tyran, váš strýc, ačkoli byste se rádi živili poctivě a dokonce chodili do školy, máte smůlu.

Proti se staví vaše rodina. Chtě nechtě se musíte účastnit organizovaného zločinu. Patnáctiletý Marco je mimořádně chytrý člen týmu, vyniká dokonce i v lupičském řemesle. Krutovláda jeho strýce Zoly, které se podvolil i jeho vlastní otec, se mu však zajídá. Když jednou náhodou zaslechne, že by se mu také mohlo něco stát, aby byl ehm užitečný a oni dostali za trvalé následky jeho zranění z „nehody“ vysoké odškodné, na nic nečeká a prchá z domova. V tu chvíli v podstatě náhodou odhalí hrůzný čin, kvůli kterému se stane trnem v oku nejen Zolovi, ale ještě mnoha jiným, výše postavených a všichni si nepřejí nic míň, než jeho smrt…

Igor Bareš, ostřílený vypravěč mnoha skvělých audioknih, se opět úctyhodně zhostil vyprávění tohoto již pátého případu oddělení Q, které se zabývá odloženými případy. Na scénu se tak opět vrací jak bručoun Carl Mørck se svými spolubydlícími, z nichž jeden oslavuje velké zlepšení ve svém, dle předpokladů, naprosto beznadějném zdravotním stavu, tak ještě trochu pochroumaný, paralyzovaný, ale vtipy o velbloudech nešetřící Asad, ba i překrásná Rose mnoha tváří. Děj příběhu navazuje na předchozí Složku 64. Paralela je zachovaná i na poli režisérském, jehož velícím důstojníkem je opět Jitka Škápíková, mimo jiné i autorka knihy pohádek, jejíž převedení do audiopodoby si pod hlavičkou vydatelství OneHotBook rovněž sama zrežírovala. Ani k jednomu nemám žádných výhrad. Jimi odvedená práce je jako vždy kvalitní.

Hudební složka je u této audioknihy přítomná, ale pamatuji si ji jen z úvodu a závěru. Oproti jiným titulům, kde se můžeme setkat i s takovými zvukovými kulisami, jako je brždění pneumatik na asfaltu, se zde jedná o čtený text prostý dalších hudebních doprovodů. V tomto případě to ale vůbec není na škodu. Téma i celý obsah jsou jako obvykle poutavé od počátku až do konce, což jde zase na vrub autorovi textů, dánskému spisovateli Jussimu Adler-Olsenovi, jehož již tři z předchozích případů oddělení Q, byly zfilmovány.

Tento díl se přesto od jiných trochu liší. Víc prostoru dostal vlastní příběh, trochu na úkor vývoje hlavních postav. Samozřejmě se dozvídáme střípky z jejich soukromých i pracovních životů, Carl dokonce pozná, co to znamená bolest srdce, jakou, podle svých slov, necítil již od dvanácti let, a také se jim k nelibosti všech mění hlava nejvyšší, ale jinak je informací o jejich bytí poskromnu.

Důležité však je, že téměř všechno vlastně dobře dopadne, když nepočítáme pár mrtvých okolo (ke kterým si ale čtenář nemohl vytvořit žádný vřelejší vztah, doufám), a to zásluhou Carla, který zase jednou ukázal svou lidštější tvář a rozhodl se mlčet nebo přesněji zapomenout. Někteří si svou šanci zkrátka obzvlášť zaslouží.

Hodnocení: 80 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jussi-adler-olsen-marco-cte-igor-bares-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Autor:

Jussi Adler-Olsen (* 1950)

Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje šest knih, vydaných česky v nakladatelství Host: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014) a Nesmírný (2015). První dva díly této série byly zfilmovány a promítaly se i v českých kinech. Charakteristickým znakem autorova stylu i jednou z příčin obrovského mezinárodního úspěchu jeho knih je osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie.

 

 Marco


Účinkující:

Igor Bareš (* 1966)

Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu.

 

Název:              MARCO
recenze audioknihy MarcoAutor:                Jussi Adler-Olsen
Interpret:           Igor Bareš

Délka:               12 hodin a 10 minut

Katalogové č.:  AK133
EAN:                 8594169481333

Vydavatel:         OneHotBook

E-shop:             stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jussi-adler-olsen-marco-cte-igor-bares-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.