Milénium v popelu

recenze knihy Muž, který hledal svůj stín

Milénium je v literárním světě pojem. Stieg Larsson nepochybně stvořil legendu, kterou ovšem nestihl dokončit. A tak se tohoto nelehkého úkolu zhostil David Lagercrantz, který se snaží udržet Mikaela a Lisbeth naživu stůj co stůj. Otázkou však je, zda na to skutečně má.

Dívka v pavoučí síti sice nebyla úplně to pravé ořechové, na druhou stranu se nejednalo ani o totální propadák, v nějž jsem původně věřila. Nebyl tedy důvod, abych nedala šanci i Muži, který hledal svůj stín. Navíc zvědavost je mrcha a mě vážně zajímalo, co se s Lisbeth dělo dál. Já mám tuhle holku prostě nekriticky ráda.

Inu, abychom se trošku vrhli na děj, co říkáte? Tak předně, naše drobná hackerka si odpykává směšný trest a nutno podotknout, že se proti rozsudku ani nijak nebránila. Koneckonců Lisbeth je absolutně jedno, zda svůj čas tráví na svobodě, nebo v malé uzavřené cele. Vlastně by to nebylo ani moc záživné, kdyby Lisbeth v zájmu zachování jejího bezpečí nepřemístili do přísně střežené věznice ve Flodberze. A věřte mi, že tohle rozhodně není žádné rekreační zařízení. Zvlášť, když se po oddělení pohybuje značně nebezpečná a poměrně dost šílená Benita. Z téhle dámy mají řádně nahnáno i pohlaváři věznice. No a do toho se ještě Lisbeth začne šťourat ve svém dětství, v němž objeví jisté nesrovnalosti. Má jen pár vodítek, které jí poskytl její bývalý opatrovník Holger Palmgren. V tu chvíli ještě netuší, že roztáčejí smrtící kolotoč dávno pohřbených tajemství.

David Lagercrantz tentokrát rozjíždí příběh ve velkém a zapojuje do něj poměrně dost nití ve snaze děj co nejvíce zamotat. Tudíž se připravte, že těch informací se na vás pohrne skutečně hodně. Mimoto budete skákat nejen mezi postavami, ale uděláte si i výlety do několika časových linií.

Muž, který hledal svůj stín obsahuje vskutku pozoruhodné množství výbušných přísad a člověk by tedy jen logicky čekal, kdy konečně vybuchnou. Jenže ouha. K tomu totiž nedojde. Místo pořádné exploze se ta kvanta ingrediencí navzájem dusí. Celý děj je poznamenám těžkou mlhou a v místech, kde by měl gradovat, častokrát dělá jen malátné a těžkopádné kroky na místě. Blomkvistovo vyšetřování působí značně povrchním dojmem, Lisbethina agresivita a svéráznost je utlumena jako po pořádné ráně do hlavy. Čeho je moc, toho je příliš. A zde se to ukazuje v plné kráse.

Přitom samotná zápletka nelegálního výzkumu na dvojčatech je po čertech dobrý materiál. Bohužel se to všechno nějak topí v tom marastu okolo. Ve výsledku kniha působí zbytečně průměrným dojmem a sráží Milénium do míst, kde si rozhodně nezaslouží být.

Jistě, pokud se vám tohle Lagercrantzovo dílo dostane do rukou jako první, zřejmě z něj budete o poznání nadšenější než já. Fandy původní trilogie však neosloví ničím novým, a přestože četba rozhodně není ničím nezáživným, mám obavy, že po dočtení nezanechá ve čtenářově mysli příliš trvalý dojem. Ale co já vím, třeba se stane zázrak a Milénium nakonec ještě vstane z popela. Nic víc bych si nepřála.

Hodnocení: 3/5

 

Název knihy     Muž, který hledal svůj stín
Milénium 5
AutorDavid Lagercrantz
ŽánrDetektivky, Thrillery
    
Nakladatelství      HOST
Rok vydání2017
Počet stran456
ISBN978-80-7577-147-6
  
Nákup knihywww.nakladatelstvi.hostbrno.cz
 Nákup e-knihywww.ereading.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

  


 

Host

 

Nakladatelství HOST vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.


www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

 


  

eReading.cz

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

www.ereading.cz 

 


Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.