Do geoparku na Irona

Národní Geopark Železné hory se rozhodl rozjet výrobu vlastního piva. Jmenuje se Iron a jedná se o pivo přímo z nitra Železných hor. My jsme ho na jedné akci ochutnali, nedalo nám to, a museli jsme se zeptat na pár věcí manažera geoparku Honzy Doucka. 

Proč jste se rozhodli dělat vlastní pivo?

Geopark není jen o samotné geologii, ale je i o tom, jak geologie ovlivňuje regionální produkty na svém území. A právě pivo je hlavně díky podzemní vodě ovlivněno geologií nejvíc. Proto naše pivo je hezkým příkladem, jak ukázat dobrou chuť podzemní vody nabízené v atraktivním obalu.
A taky proto, že pivo prostě máme rádi. 🙂 

Proč zrovna Iron? Nebudou si ho lidé plést s přípravkem na mytí oken?

Iron není čistidlo, které známe z dob minulých, ale je to anglický výraz pro železo. A právě železo je tím hlavním pro celý geopark. Ostatně název tohoto prvku mají Železné hory i ve svém názvu. Těžba železných a dalších rud se prolíná dlouhou historií celé oblasti a proto nelze tento pojem opomenout. Že je Iron zakouřené pivo upomíná jednak na několik sopečných období a dále na lidskou činnost spojenou se zpracováním železných rud i samotného železa. Tak proto „Iron“.

O jaký druh piva se jedná?

Pivo má název SMOKED IRON a je to IPA – India Pale Ale – svrchně kvašené pivo vyráběné z ječného sladu, pivo typicky vyšší stupňovitosti v polotmavém vydání, slad je tzv. „nakouřený“. Náš IRON je 13,9°, takže třináctka.

Kde se dá Iron ochutnat?

Když dorazíte na nějakou naši akci, kterou Geopark Železné hory pořádá, můžete si dát i náš Iron. Nejbližší akce, kterou teď připravujeme pod názvem „Advent s Ironem„, proběhne 9. 12. ve Vodních Zdrojích v Chrudimi. Tam ho určitě můžete ochutnat. Do budoucna bychom ho chtěli nabízet i v některých místních hospodách, ale to je zatím budoucnost.

A kde se dá koupit?

Iron není dostupný jen na našich akcích. Můžete si ho koupit domů, kolik budete chtít. Máme ho v litrových lahvích za cenu 80 Kč za lahev. Prodáváme ho v našem sídle ve Vodních zdrojích v Chrudimi čp. 138 pod Širokými schody každý všední den od 9:00 do 15:30. A můžete získat i pivní etikety a tácky – třeba pro sběratele.

Děkujeme a přejeme hodně spokojených pijáků.

 

Smoked Iron

 

A tady vám nic neunikne: www.facebook.com/PivoIron/

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz