Minulost si tě najde – recenze knihy POHŘBENÍ

Kendra Elliot: Pohřbenírecenze knihy
Kendra Elliot: Pohřbení

Kombinace románu pro ženy a thrilleru zní prostě podezřele, to si přiznejme hned na začátku. Jak chcete míchat romantiku na pozadí děsivých a vypjatých situací, aniž byste z toho všeho umíchali prapodivný mišmaš, kde nefunguje dost dobře ani jeden aspekt vašeho literárního pokusu. Ale protože jsem baba zvědavá a občas si ráda zariskuju, vrhla jsem se s Kendrou Elliot po hlavě mezi kosti roztroušené v masovém hrobě.

Pohřbení. Ten název sám o sobě funguje zatraceně dobře. Jednoduchý, výstižný, mrazivý a pekelně lákavý. Navíc samotný příběh dlouho neokolkuje kolem a jde poměrně slušně na věc. Takže o co kráčí?

Jednoho dne se z lesa vynoří na kost vyhublý Chris Jacobs. Je zmrzačený, těžce dehydrovaný a na pokraji sil. Doslova a do písmene utekl hrobníkovi z lopaty a nechal za sebou zážitky tak děsivé, že je raději vymazal z paměti. Spolu se všemi spolužáky, kteří cestu z lesa nenašli.

Klapka, střih, přeskočíme dlouhých osmnáct let rovnou k hrůznému nálezu. Poté, co se už téměř všichni smířili s tím, že záhadu uneseného školního autobusu nikdo nerozřeší, vydává půda jedné odlehlé farmy své děsivé tajemství. Na světlo se dostávají kosti. Dětské kosti. Když je v lese opodál navíc nalezen i zrezivělý autobus, nikdo není na pochybách, že konečně našli pohřešované školáky i řidičku autobusu. Ovšem ne všechny. Jedno tělo chybí. A do vyšetřování na vlastní pěst se tak vydává Michael Brody, bratr onoho zmizelého. Klíčem k tajemství se jeví Chris Jacobs. Jenže ten trpí trvalou amnézií. A taky vlastně nikdo neví, kde zrovna je. Michael je však ochoten jít pomalu přes mrtvoly, aby zjistil, co se s jeho bratrem stalo. A s sebou strhne i Chrisovu sestru Jamie.

Je vám ale asi jasné, že po Chrisovi začne jít i tehdejší vrah. Je čas poslat pod kytky i posledního účastníka školního výletu.

Takže na thriller i lovestory máme pěkně zaděláno a jedeme vážení.

Kupodivu na to, že jsem se obávala, aby výsledek nebyl jako něco, co vařil pejsek s kočičkou, mé obavy nedošly úplného naplnění. Pohřbení jsou obstojným thrillerem s mrazivým tajemstvím a poměrně sympatickými postavami. Zápletka není příliš přitažená za vlasy a děj jede hladce a přespříliš se nezadrhává. Pravdou ovšem je, že ta romantická část i přes veškerou snahu působí tak nějak kýčovitě a příliš sladce, což by sice mohlo působit jako dobrý kontrast proti tlejícím kostem vyhrabaným z hlíny, ale nefunguje to. Jamie a Michael v tomto ohledu jednají poměrně strojově a ta jejich láska by se nemusela stydět ani v konkurenci červené knihovny. No dobře, zuby mě z toho sice nebolely, ale místy to byl minimálně rušivý element.

Styl psaní paní Elliot je však veskrze příjemný a dobře se čte. Romantickou dušičku sice nezapře, ale dokazuje, že zvládne napsat i zajímavý příběh s pěkně drsnými přísadami, i když je rozmělňuje v dobře vykreslené náznaky a drtivou většinu zvěrstev tak nechává na bujné fantazii čtenáře. Což je fajn pro ty z vás, kteří si libují ve vlastní představivosti. Pokud ovšem dáváte přednost knihám, které vám všechno nemilosrdně naservírují pod nos pěkně syrové, Pohřbení vás s největší pravděpodobností úplně neuspokojí. Na druhou stranu se při čtení obejdete bez igelitového pytlíku.

Takže sakum prásk to ve finále sráží vlastně jen ta lovestory mezi Michaelem a Jamie, ta vedle poměrně promyšlené thrillerové zápletky působí strašně prvoplánově.

Hodnocení: 4/5

 

Název knihy:              POHŘBENÍ
Kendra Elliot: PohřbeníAutor:                           Kendra Elliot
Originální název:       Buried
Překlad:                       Kateřina Kuncová
Žánr:                             thrillery, detektivky

Nakladatelstvi:            MYSTERY PRESS
ISBN:                             978-80-88096-51-1
Počet stran:                  304 stran
Formát:                          vázaná s přebalem, 145×205 mm

E-shop:                         kniha – www.MysteryPress.cz

                                       e-kniha – www.PalmKnihy.cz  

Databáze knih:            www.DatabazeKnih.cz  

 

Mystery Press

 

 

Nakladatelství Mystery PressNakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi. 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.