Mořská panna

recenze knihy Mořská panna

V poslední době se objevilo hodně příběhů, v nichž v hlavní roli vystupují mořské panny. Také americká autorka Christina Henryová si tyto kouzelné bytosti vzala na paškál a napsala román, v němž se fikce umně pojí se skutečností. Vedle mořské panny dostává prostor známý americký podnikatel zaměřující se na zábavu,  P. T. Barnum.

Zprvu máte pocit, že čtete kouzelnou pohádku. Mořská panna brázdí slané vody oceánu, svobodná a nespoutaná, nikým neomezována. Jednoho dne uvízne v síti mladého rybáře, který ji pustí na svobodu. Mořské panně muž učaroval, chtěla poznat jaký je on i celá lidská společnost. Začne žít mezi lidmi, naučí se jejich řeč, dostane jméno Amelia a s rybářem Jackem žije šťastně až do jeho smrti. Amelia totiž stárne mnohem pomaleji než lidé. Po odchodu milovaného muže cítí smutek i neklid a proto přijme nabídku P. T. Barnuma, který v New Yorku otevřel muzeum podivností, aby v něm působila jako mořská panna a odhalila lidem svou skutečnou identitu. Oba mají o jejím působení odlišné představy. Amelia potřebuje vydělat peníze a pak chce svobodně cestovat, Barnum jde za vidinou zisku a své trofeje se nechce jen tak vzdát. Co si osud pro Amelii přichystal? Pohádka se mění, mořská panna musí bojovat o svůj život i důstojnost.

Mořská pannaAmelia je vůbec zajímavou postavou. Z naivní a nezkušené mořské panny se vlivem okolností mění v emancipovanou bytost s vlastními názory, což bylo v tehdejší době naprosto neslýchané. Žena měla existovat ve stínu svého manžela, ctít ho, bezvýhradně poslouchat a nemít vlastní názory. Aniž by si to Amelia uvědomovala, svým přístupem tyto zkostnatělé zvyklosti mění a strhává s sebou i upjatou Barnumovu manželku. 

Byla jsem nesmírně zvědavá na příběh, v němž stěžejní roli hraje právě mořská panna, ještě nikdy jsem o této postavě nic nečetla. Christina Henryová napsala počin, který překvapí vyzrálostí i tím, jak ve výsledku vyznívá. Kniha má sice nádech pohádky, především ale popisuje americkou společnost v druhé polovině 19. století. Lidé byli svázáni společenskými konvencemi, přesto bažili po nevšedních věcech a senzacích. Autorka na Ameliině příběhu poukazuje na fakt, jak je snadné podlehnout davovému šílenství a nechat se unést předsudky i náboženským fanatismem

Spisovatelka si pro své dílo zvolila reálné pozadí, do něhož umně zakomponovala prvky pohádkové i magické. Na konci knihy sepsala několik otázek, v nichž dává prostor čtenářům, aby se nad příběhem zamysleli a diskutovali o něm.

Pokud byste si rádi přečetli originální příběh, zkuste právě Mořskou pannu Christiny Henryové. Děj plyne v poklidném tempu, prvky magična dodávají příběhu snovou atmosféru. Romantické duše si na své přijdou zcela určitě. A ty pragmatické? Třeba právě u této knihy zjistí, že je příjemné, když člověk může na chvíli utéct z reality do světa knih.

 

Název knihy Mořská panna
AutorChristina Henryová
Žánrfantasy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2019
Počet stran264
ISBN978-80-7565-506-6
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)