Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Nesmrtelný hrabě

recenze knihy Nesmrtelný hrabě

Fantasy román české spisovatelky nese právem titul NESMRTELNÝ HRABĚ, protože celou knihou se jako dlouhá čára bude táhnout věčná otázka nesmrtelnosti. Autorka Kristýna Freiová v této knize volně navazuje na svůj předchozí literární počin s názvem Galilejec, pojednávající o Ježíšovi. V románu Nesmrtelný hrabě staví do popředí další prý “božskou“ osobu, kterou je tentokrát tajemný, legendární hrabě Saint Germain. Tento podivín je historickou postavou, o které se dodnes vedou spory o jeho podivném životě. Co je pravda a co pouhý výmysl jeho nadšenců? Pro jedny byl mudrcem, který poznal tajemství elixíru mládí a věčného života a pro druhé šarlatánem a podvodníkem.

Autorka Kristýna Freiová ve svém románu vychází z postavy člověka hledajícího věčný, nesmrtelný život. Tento francouzský šlechtic Laurent de Angeloure se narodil ve Francii, ale největší část příběhu se odehrává ve Švédsku, kam se vydává se svým mentorem, posledním učedníkem Ježíše Nazaretského, Lukášem. Ten ho pomalu, ale jistě vede náročným hledáním otázky nesmrtelnosti a odoláváním svodů temného pána.

Celá kniha je napsána v ich formě z pohledu Laurenta, takže vás opravdu čekají hloubkové ponory do samého nitra hlavního hrdiny. Jeho neustálé bádání a hledání pravdy, ale i tápání ve své víře. Stěžejní částí celého díla je putovní cesta do Švédska s duchovním učitelem Lukášem – Kristovým učedníkem, postavená na jejich vzájemných rozhovorech.

Nasmrtelný hrabě - recenze knihy - obalTyto „božské“ rozhovory nejsou úplně lehkou četbou, několikrát se mi stalo, že jsem se musela vracet o několik řádků zpět, abych pochopila úplný smysl vyřčeného. A vlastně si nejsem jistá, zda jsem knize vůbec porozuměla. Bible je zde převrácena naruby, nebo alespoň několik jejich částí a diskuzní úvahy o nesmrtelnosti, pekle, Ježíšovi – ano byly zajímavé a podnětné. Ukrývalo se za nimi spousty myšlenek, které, když si odmyslíte křesťanský podkres, vám ukazují další možnou cestu vašeho osobního růstu, ale zkrátka na mě toho „božského“ polemizování bylo přespříliš.

„Nesmrtelnost je jen výsledek, možnost, jak zužitkovat dar, který Ješua lidem přinesl. Učil nás o velikosti Boží moci, o tom, kdo Bůh ve skutečnosti je. Ukázal nám, že žijeme ve lži, bludech, nepravdách, že můžeme vše, že nejsme sami. Neexistují jen lidé, Laurente, tak jako ty nejsi jen Laurent. Když se podíváš mezi hvězdy, ten prostor nad tebou je nekonečný, jsou další světy, kterým Bůh vládne. Tamější bytosti neznají bolest, strach, války, smrtelnost, žádná omezení. Nic, docela nic, co bys ty sám poznal zde na Zemi.

„Ale pokud to tak je, proč to tady není stejné jako u nich? Proč nám Bůh nenabízí to co jim?“

„Ale nabízí. Nikdo to však netuší. Ješua tu byl proto, aby nás Božím jménem konečně oslovil. Ale věř mi, bylo nás tak zoufale málo, nás, kdo jsme poslouchali. A to se nejprve musel obětovat, aby i ta hrstka byla ochotná prozřít.“

„Ale proč, proč? Pokud je Bůh tak mocný…“

„Je, to mi věř, ale on zde nevládne. To Temnota, Ďábel se zmocnil našeho domova, tvého domova. Bůh už zde dávno nemá hlavní slovo. A nezmůže nic, když mu my nepomůžeme.“

Možná to bylo tím, že jsem od knihy očekávala něco naprosto jiného. Těšila jsem se na historický román s kulisami vystavěných otázek lidského bytí, ale dostal se mi pravý opak. Na základech „božského“ hledání pravdy a bádání o nesmrtelnosti, je okrajově vložen historický příběh, který je upozaděn na základech této „pravdy“.

Věřím, že si tato kniha své čtenáře najde, stejně jako předchozí literární počin této spisovatelky a jak jsem se někde dočetla, vypadá to, že autorka chystá pokračování románu Nesmrtelný hrabě. Pokud tedy máte rádi polemizování „o nesmrtelnosti brouka“ bude se vám tato kniha líbit a určitě v ní najdete nejednu radu do života.

 

Název knihy Nesmrtelný hrabě
AutorKristýna Freiová
ŽánrRomány, Literatura česká, Fantasy
  
Nakladatelství Fortuna Libri
Rok vydání2019
Počet stran240
ISBN978-80-7546-207-7
  
Nákup knihy www.fortunalibri.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fortuna Libri

Od roku 1992, kdy nakladatelství vzniklo, vydáváme populárně-naučnou literaturu se širokým tematickým záběrem, dětské knihy, ženské a historické romány. Výrazným rysem naší knižní produkce je trvalá přítomnost historické tématiky v mnoha podobách a souvislostech. Poutavé příběhy našich knih určené dětem v sobě skrývají nenásilné poučení, jiné knížky čerpají především ze světové pokladnice pohádek. Nakladatelství Fortuna Libri působí jak na českém, tak na slovenském trhu.

www.fortunalibri.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)