Pátek, 29.9.2023
Chrudim

Nevěřte slibům realitních makleřů. Provize třeba 25 procent a zablokovaná nemovitost na rok.

prolux

V Chrudimi funguje řada realitních kanceláří. Některé zavedené ručí kvalitou jména svého majitele. Jiné patří do různých republikových či mezinárodních řetězců. Jednou z nich je Prolux Consulting. Na ni jsme byli v redakci upozornění kvůli jejím zvláštním praktikám.

“Realitní kancelář vypadá velmi dobře. Navíc nabízí nejrychlejší prodej,” říká klientka Sabina, která se nechala zlákat zajímavou nabídkou. Podle jejích slov jednání bylo velmi slušné. “Zástupce realitní kanceláře dorazil na sjednanou schůzku, nafotil si objekt a dal k nahlédnutí smlouvy na místě,” vypravuje Sabina. Ta podle zkušeností s různými firmami pročetla všeobecné obchodní podmínky se kterými souhlasila. “V obchodních podmínkách je napsáno, že smlouvu můžete vypovědět nejdříve za rok. S ohledem na to, že zástupce kanceláře mi řekl, že prodej za danou cenu je otázkou tak deseti dní, zůstala jsem v klidu.” Problém se vyskytl za pár měsíců, kdy kancelář nebyla schopna nemovitost prodat. !Po celou dobu mě obtěžovaly SMSky, ať vyvěsím další reklamu na nemovitost či že o koupi nemovitosti mělo zájem již přes sto klientů. Zřejmě ale počítali přístupy na danou webovou stránku,” vypravuje klientka. Jednoho dne se ale ozval telefon s informací, že mají váženého zájemce. “Chtěli ale snížit cenu s tím, že sníží svoji provizi. Protože jsem si nepamatovala přesně ceny, ptala jsem se, jak se věci mají. A najednou jsem se dozvěděla, že za zprostředkování chtějí několikrát více, než je ve smlouvě.” V realitní kanceláři měli ovšem pravdu. ?Vůbec jsem si nevšimla, že malým písmem na formuláři o sjednané provizi, kde přede mnou dopisovali šest procent, je napsáno, že minimální výše je okolo dvaceti pěti tisíc korun. To mi jejich zástupce vůbec neřekl,” zlobí se klientka. Navíc její nemovitost se stala reklamním domem. “Mám pocit, že tato realitka žije z toho, že si u takto nešťastných klientů vyvěsí na rok svoji reklamu a to úplně zadarmo. A nedej, aby člověk si našel svého kupce, to by se nedoplatil na pokutách,” uzavírá Sabina.

 

Na základě přání klientky bylo jméno upraveno a nemovitost nebyla definována. Materiály k této kauze má redakce k dispozici a může potvrdit faktické informace ověřitelné ze smluv.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.