O dracích a lidech

Recenze románového fantasy debutu Terezy Kadečkové.

Tak především je nutno předeslat, že autor této recenze příliš nečte fantasy příběhy. Připadá mu, že je jich snad až příliš: regály knihkupectví jimi doslova přetékají. Někdy mám pocit, že otevřu konzervu a vylezou z ní draci, skřeti a čarodějové. No nic, trh chce své. A když jsme u toho, draky v „dospělých“ knihách taky nemiluju. Patří přeci do pohádek a pověstí, aspoň tak to kdysi fungovalo.

Takže to vypadá, že jsem si přečtením knížky Terezy Kadečkové dal jakýsi protiúkol. Ano, je to tak. Ale znal jsem autorku, které důvěřuji, a navíc věřím úsudku Martina Štefka, „šéfa“ nakladatelství Golden Dog. Ten zatím nikdy nezklamal: všechny knížky, které vybral k vydání, se mi líbily. Včetně těch mých, samozřejmě, protože jinak bych mu je ani neposílal.

O dracích a lidechJak z toho tedy kniha O dracích a lidech vyšla? Tak předně: moc se mi líbila obálka, která navnadila. Pak mě příjemně překvapilo, že knížka je na fantasy subtilní, nenese podtitul typu „Letopisy dračí země, kniha prvá,“ což by slibovalo, že bude mít charakter nekonečného seriálu, jehož konce se do svých posledních dnů nedočkám.  

Pak mě potěšila podoba fantastických tvorů, především oni měnivci, kteří mohou mít podobu člověka i zvířete. Líbilo se mi promyšlené univerzum: svět ovládaný mocným Řádem, který stvořil nové náboženství a zároveň skrývá i onoho příslovečného kostlivce ve skříni.  Vždyť oblbování lidí je nadmíru aktuálním tématem. Člen Řádu, Roderik, se z víceméně osobních důvodů, které vyplynou na povrch až v průběhu děje, rozhodne Řád zničit především odhalením jeho důkladně střeženého tajemství. A proto se spojí s nepřítelem – drakem, přesněji řečeno s dračicí. Postavy, ať už lidské, nebo ty (polo)zvířecí působí věrohodně a zároveň téměř žádná není zcela jednoznačná.

Děj rychle odsýpá, je takřka neuvěřitelné, co všechno se o popisovaném fantastickém světě na oněch zhruba 250 stránkách dozvíme. Nebojte, dojde i na akční či bojové scény, ale není jich zas tolik. Ale chybí romantická zápletka, ta mi však v příběhu vlastně nechyběla, protože komplikovaný a věrohodně pojatý vývoj vztahu hlavních hrdinů ji vlastně do určité míry nahradil.  

A konec? Nebojte se, nebudu prozrazovat. Jen není sladkobolný ani jednoznačný. Spíš … otevřený.

Knížka se velmi dobře čte, tak jsem se do ní zabral, že jsem málem přejel Českou Třebovou, kde přestupuji. A to se mi už dlouho nestalo. Přestože se jedná o autorčin debutový román, je znát, že se vypsala jako autorka povídek a textů pro fantasy web Sarden.

Komu knihu O dracích a lidech doporučit? Všem příznivcům fantasy literatury a nejen těm. Protože i já teď zvažuji, že bych třeba mohl nějakou tu další fantasy přelouskat. Od Terezy Kadečkové určitě.

 

Název knihy O dracích a lidech
AutorTereza Kadečková
ŽánrLiteratura česká, Fantasy
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2020
Počet stran260
ISBN978-80-88067-24-5
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.