Osvobození

recenze knihy Osvobození

Špionka, válečná hrdinka 2. světové války, milující žena s ohněm v srdci i nesmlouvavým jazykem, to všechno byla Nancy Wakeová provdaná Fioccová. Román Osvobození je poctou jejímu životu.

Nancy vyrůstala v Austrálii, ale rodinné zázemí nebylo zrovna idylické, proto se rozhodla v šestnácti letech utéct do Francie. Francie se jí tak stala domovem, kde našla svou životní lásku Henriho Fiocca – bohatého magnáta. S nástupem fašismu se díky jeho bohatství stává z Nancy kurýr i převaděč uprchlíků a vězňů, přičemž si vysloužila od Němců přezdívku Bílá myš díky své schopnosti hladce procházet kontrolami. Ale smyčka nacistů a hlavně Sturmbannführera Markuse Fredricka Böhma se pomalu utahuje a po zadržení Henriho gestapem je Nancy nucena uprchnout do Anglie, kde rozhodně nechce zůstat stát stranou dění. Je přijata do Oddělení pro zvláštní operace, kde je podrobena tvrdému výcviku a poslána zpět do Francie, aby získala na svou stranu příslušníky francouzského domácího odboje – makisty. Společně s nimi i s tichým finančním souhlasem Anglie přitápí nacistům pod kotel a opět se setkává se svým úhlavním nepřítelem Böhmem. Doufá, že od něho získá informace o osudu jejího milovaného Henriho. Nemá u sebe nic než pouhou naději a víru v osvobození svého nového domova.

Autoři románu Darby Kealey a Imogen Robertson píšící pod pseudonymem Imogen Kealey jsou podepsáni pod románem Osvobození, v kterém se rozhodli vzdát hold jedné z hrdinek 2. světové války Nancy Wakeové. A svého úkolu se zhostili nadmíru profesionálně. Na stránkách vám představí hrdou ženu, jenž odmítá ohnout svůj hřbet pod nadvládou tyranů a vyzývavě stojí tváří v tvář světu jako nezlomná bojovnice.

Osvobození (IKAR)Román je rozdělen na tři části. První část nás zavede do Marseille roku 1943, kdy sledujeme její vztah s budoucím manželem Henrim i nelegální činnost kurýrky. Druhá část se odehrává převážně ve Skotsku, ve výcvikovém táboru, kde Nancy připravují pro další „použití“ ve Francii. Poslední část se odehrává ve Francii a datuje se do roku 1944, kdy jsme svědky jejího infiltrování mezi makisty, kde si postupně získává jejich důvěru a společného boje proti nacistům.

Autoři si pro potřeby románu upravili některá data, časovou posloupnost i postavy příběhu. Nešli přímo po reálných skutečnostech, ale hlavní linie celého příběhu opravdu odpovídá životnímu osudu Nancy. Díky tomu se tak před vámi odvíjí románová podoba jejího života, která má stále stejné vzrušující tempo, jenž nepoleví až do svého konce. Napětí, zvraty, zápletky i romantika na vás útočí z každé strany a vy nasáváte do sebe dramatický příběh hrdinství, odvahy i vzdoru.

Nancy vystupuje jako neohrožená žena, kterou nic nezlomí a zdárně může sekundovat těm nejotrlejším mužským protějškům. Její jazyk je stejně peprný a nabroušený jako jazyk toho největšího hospodského povaleče. Pokud už na ni přijde slabá chvilka, rozpráví ve své duši s milovaným manželem Henrim a vrací se ve vzpomínkách do doby jejich prvních setkání i šťastných okamžiků společného soužití.

„Já to posrala, Henri. Úplně všechno. Je mi to hrozně líto. Byla jsem tak blbá. Já jen… Já nic nevěděla.“ Stromy a zem a temnota kolem mlčely. „Co já už všechno viděla, Henri! Co jsem udělala. Sama jsem zabíjela a samotná má rozhodnutí přinášela smrt. A ta dívka, Ježíši! Co jsem vlastně zač? Vždyť Němci kvůli mně kurva zabíjí děti!“ Vzlyky pomalu ustaly. Nic se nezměnilo. Stále byla v okupované Francii. Mrtví byli pořád mrtví a živí na ni čekali.

Filmově vyprávěný příběh je omotán emocemi, které si najdou cestu k vašemu srdci a díky atraktivně podané psané formě vás vyprávění o této statečné ženě pohltí. Strhující příběh Osvobození si rozhodně nenechte ujít.

 

Název knihy Osvobození
Autor Imogen Kealey
ŽánrLiteratura světová, Historické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran320
ISBN978-80-249-4173-8
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)