Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Pátá oběť

recenze knihy Pátá oběť

„Nemůžeš si hrát na Boha, aniž bys poznal Ďábla.“

Jestli si myslíte, že PÁTÁ OBĚŤ byla tou poslední, tak to jste rozhodně na omylu. Vypadá to, že autor J. D. Baker si s námi bude hrát ještě pěkně dlouhou dobu. Štěstí je, že jeho knihy jsou natolik napínavé a návykové, že další a další pokračování vůbec nebudou vadit.

Kniha Pátá oběť je druhým pokračováním detektivní série Sam Porter. Předchozí první díl Čtvrtá opice (recenze) byl startující hvězdou v detektivním žánru a získal u čtenářů ohromující úspěch. Vraždy podle moudrých opic vylétly na české nebe jako kometa a další díl přebral roli této zářící hvězdy a rozhodně dolů nepadá.

Detektiv Sam Porter je zakousnutý do případu tzv. Opičího vraha a je doslova posedlý tímto vrahem, který si se všemi tak bravurně v prvním díle pohrál. A vypadá to, že Bishop alias Opičí vrah má v rukávu schovaných dalších pár trumfů. Pod zamrzlou hladinou laguny v chicagském parku je nalezena mrtvá dívka, která má na sobě šaty patřící jiné ztracené dívce. Zapeklitý oříšek, který se snaží rozluštit Porter a jeho tým. Nash, Clair i Kloz se snaží přijít na tento zamotaný případ, zatímco Porter, který byl odvolán z případu Opičáka, se pouští sám na vlastní pěst do dalšího pronásledování tohoto inteligentního vraha, který má vše dokonale promyšlené a jeho vizitkou je heslo – nedělám chyby. Ačkoli je Porter na několik týdnů postaven mimo službu, ani to ho nedonutí pokračovat ve svém honu na pachatele a zjišťuje, že ho čeká ještě temnější hlubina plná děsivých stínů, která se bude uzavírat i nad jeho hlavou…

„Přešla malou klec k brance zajištěné nahoře i dole petlicí s visacím zámkem. Sevřela ji oběma rukama. „Pusť mě, ty úchyle! Okamžitě mě pusť!“

Učitel dál o sebe třel prsty, ale jinak se nepohnul. Byl jen stínem na pozadí ještě temnějších stínů. Olízl si suché, popraskané rty. Larissa začala ječet. Ječela, jak nejhlasitěji dokázala, tak hlasitě, až ji škrábalo v krku. Zadívala se mu zpříma do očí a ječela, dokud měla poslední zbyteček vzduchu. Pak se prudce nadechla a ječela dál.“

Pátá oběť - J.D.Barker - obal knihyCelý thriller se odehrává v pouhých čtyřech dnech, a přesto je nabitá každá vteřina těchto dramatických dnů. Příběh střídavě sledujete z několika úhlů pohledů – Portera, Clairy, Nashe, unesených dívek, agenta FBI atd. Rozhodně se nelekejte přeskakování těchto pohledů, protože celé dílo rozhodně působí uceleně a komplexně a ba právě naopak vám přibližuje děj ze všech možných i nemožných úhlů a vám tak neunikne jediná stopa. Začátek vypadá jako naprosto „jednoduchý“ případ o jedné maximálně dvou neznámých – nezvěstných dívkách, ale najednou se celý případ rozpíná do obřích rozměrů, další a další cesty se větví na křižující se rozcestí až je z toho neskutečná rovnice o X neznámých.

J. D. Barkerovi se opět podařilo napsat neskutečně čtivý thriller, který jen tak z ruky nepustíte. Čekají vás okamžiky naplněné napětím i drastické scény, kdy nahlédnete do „kuchyně“ pod ruce dalšího úchylného vraha.

Kniha má neuvěřitelných 600 stran a i když se čte celkem rychle, stejně jsem se neubránila pocitu, že celý děj je už trochu překombinovaný. Nejen, že sledujete vraha, jeho oběť, vyšetřovací tým, ale do toho všeho vám autor ještě zakomponuje rodinu oběti, jeho kamarády a další nové tváře z FBI atd. Já z toho měla chvílemi trochu guláš a celému příběhu to zbytečně sráží kvalitu. Lehká předvídavost celé zápletky (překvapilo mě, že jsem na to dokonce přišla i já) rozhodně neubírá knize moment překvapení, protože i když jste si skoro jisti, kdo je kdo, stejně tam jisté procento váhavosti je a finální rozuzlení v této knize je zkrátka skvěle vystavěné. Celý závěr je připraven k napsání a vydání dalšího dílu, takže se můžeme těšit na pokračování bláznivé jízdy s Porterem a Opičákem, což já rozhodně kvituju.

Doporučuji začít pěkně od začátku prvním dílem Opičí vrah, protože ačkoli se autor snažil v tomto pokračování přiblížit všechny důležité aspekty předchozího dílu, tak úplně se mu to nepodařilo – to by měla kniha ještě o sto stran více.

Pokud jste milovníci detektivních thrillerů, tady rozhodně nesáhnete vedle a užijete si skvostnou dramatickou jízdu – pevně se držte.

 

Název knihy Pátá oběť
AutorJ. D. Barker
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Thrillery
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2019
Počet stran600
ISBN978-80-7498-318-4
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)