Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Vraždy podle moudrých opic

recenze knihy Čtvrtá opice

Už jste si v knihkupectvích všimli opičáka? Ne? No pak to musíte okamžitě napravit! Čtvrtá opice je nový thriller, respektive první díl nové série, která má potenciálu na rozdávání a to nejen díky svému neotřelému modus operandi. 

Nejprve se seznamte se Samem Porterem, detektivem, který už pět let pronásleduje zabijáka, který vraždí s jasným motivem a s celkem unikátním smyslem pro detail. Do příběhu se vrháme hbitě a po hlavě a než se stačíme rozkoukat, sbíráme v příběhu, uši, oči a jazyky. Morbidní? Zvrácené? Ano! Sam pracuje na případu, který se absolutně vymyká všem ostatním. Případ dostal název Opičí vrah. Proč? Protože náš důmyslný zabiják si své oběti vybírá a zabíjí ve “smyslu”, možná i beze smyslu, tří opic, jejichž původ je datován již někdy do 8. století. Zpopularizovány byly až v 17. století díky řežbě, kterou můžete vidět v japonské šintoistické svatyni Nikkó Tóšógú. My je známe hlavně díky malým soškám pro štěstí nebo díky emotikonům při psaní zpráv na sociálních sítí. Víme ovšem co skutečně znamenají? Jedna opička si zakrývá uši, druhá si zakrývá oči a třetí si zakrývá pusu. Neslyším, nevidím, nemluvím? Tak nějak, jen je třeba k tomu ještě dodat: Neslyším zlo, nevidím zlo, nemluvím zlo! Kikazaru, Mizaru, Iwazaru… Víte také, že je i čtvrtá opička? Tak teď už to víte s naprostou jistotou a tato poslední opička, která bývá znázorňována jen zřídka se jmenuje Šizaru a je často znázorňována se skříženýma rukama, zakrývající si břicho či genitálie. Její smysl se nese v duchu – NEČINÍM ZLO!

Čtvrtá opiceAsi nebude těžké teď uhodnout, čím jsou tyto opičky pro vraha tak inspirativní. Pro vraha, který je perfekcionista s dokonalým smyslem pro detail. Opičák, si totiž své oběti vybírá velmi důmyslně a pečlivě. Zaměří se na osobu, která nesplňuje kritéria opiček. Ovšem, jemu samotnému nic neudělá, vybere si za oběť osobu jemu blízkou, která s tím vším “zlem” nemá nic společného. Policii nechává dostatek důkazů k objeveným nekalostem a také za sebou nechává spoustu balíčků v bílém papíře svázanými černým provázkem. Je téměř jasné, co balíčky obsahují. Čtvrtou opičku pak nahrazují samotné oběti zbavené jistých částí…

V policejním pátrání dochází po dlouhé době k nečekanému zvratu, je nalezen starší muž, kterého srazil autobus a na místě ho zabil. Všichni se domnívají, že jde právě o Opičáka, protože muž měl u sebe další novou krabičku a také deník! Byla to nehoda nebo jen další vějička pro policii? Sam Porter se opět pouští do pátrání v případu, který na čas vychladl a opět ožívá právě touto smrtí. Je třeba nalézt majitele obsahu krabičky dříve, než někde zemře. Ale kde ho Opičák ukryl a je tohle skutečně konec geniálního vraha? Nebo je to další začátek nové “opičí série”?

Čtvrtá opice je vskutku zajímavé čtení! Nápadité, promyšlené, napínavé a dech beroucí. Příběh je členěn na kapitoly zaměřující se na linku pátrání a pak také na linku věnující se vrahovým zápiskům z deníku, které tuto knihu neskutečně posilňují. Podotýkám, že právě tyto pasáže dávají knize opravdu grády. Dozvídáme se spoustu zajímavých věcí o pachateli, o jeho dětství, životních podmínkách a hlavně pohnutkách. Jako každá série i tato je zaměřena na život hlavní postavy, tou je sám detektiv Sam Porter. Tady musím vytknout jednu maličkost, kterou se snažil autor skrýt, ale já na ni přišla hned v první kapitole. Není to věc, která by jakkoli ohrozila čtenářský zážitek, jde jen o detail z detektivova života, který mi ovšem neunikl. 

Jako celek je kniha jedním slovem skvělá. Čtení jsem si neskutečně užila a moc se těším na další pokračování, které má vyjít v dubnu tohoto roku s názvem Pátá oběť. Co to znamená? Není konce! Přání všech nebylo vyslyšeno a to co se jako konec jevilo žádným koncem není. Příběh je sice z části uzavřen, ale ne tak docela. No, s tím se u sérií musíme smířit. Autor nás dokonale navnadil na další pokračování a já jej budu netrpělivě vyhlížet. Knížka je vhodná pro všechny milovníky krimi thrillerů bez výhrad! 

Hodnocení: 95%

Název knihy Čtvrtá opice
AutorJ. D. Barker
ŽánrLiteratura světová, Thrillery
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran447
ISBN978-80-7498-286-6
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)