PLAVEC – švédský thriller se skvělým příběhem

PLAVEC - švédský thriller se skvělým příběhemHranice mezi státy mizí stejně jako hranice mezi přítelem a nepřítelem, pravdou a lží, minulostí a přítomností.

Začátek osmdesátých let, Damašek. Bezejmenný americký špion opouští své dvouměsíční dítě a nechává je nejistému osudu. Celý život ho pak tíží vina a vydává se kamkoliv, kde mu nebezpečí a stres umožní zapomenout — do Libanonu, Afghánistánu či do Iráku.

O třicet let později se Klaře Walldéenové, mladé švédské zaměstnankyni Evropského parlamentu, nečekaně ozve její bývalý přítel Mahmúd Šammúš a naléhavě ji požádá o schůzku. Sdělí jí, že se dostal na stopu citlivých informací o amerických tajných operacích. Mahmúd a Klara se stanou terčem agentů cia, kteří mají za každou cenu zabránit zveřejnění informací a zamezit tak mezinárodnímu skandálu.

V Bruselu mezitím oportunistickému švédskému lobbistovi Georgi Lööwovi přidělí děsivého klienta a temný úkol…

Zander píše vybroušeným literárním stylem, a tak je snadné pochopit, proč se jeho thriller stal v Evropě bestsellerem. – Publishers Weekly

 

 

Agent CIA pracující v hlubokém utajení se v elektrizujícím thrilleru žene přes půl světa zachránit svou dceru, kterou opustil jako dvouměsíční holčičku — tato mezinárodní senzace, označovaná za „setkání seriálu Homeland (na ČT pod názvem Ve jménu vlasti) s Larssonovou trilogií Milénium“, ohlašuje příchod nového mistra, s jistotou kráčejícího ve stopách Stiega Larssona, Johna le Carrého a Grahama Greena. – Z obálky amerického vydání

Pokud si někdo stále myslí, že bruselská expertokracie je nudná, Zanderův debut Plavec — realistický politicko-špionážní thriller — s konečnou platností dokazuje, že opak je pravda. – Die Welt

Mezinárodní thriller, jehož tempo a intenzita se vyrovnají příběhům Jasona Bourna… Zander obratně cestuje z minulosti do současnosti, ze Švédska do Sýrie, do Washingtonu a zase zpátky a splétá přitom stále napjatější pavučinu intrik a pochybností… Tento trhák s nečekaným rozuzlením neodložíte, dokud jej nepřečtete do konce. – Kirkus Reviews

 

Komentáře čtenářů:

Jsem ve třetině a zatím skvělý thriller. Blízký východ, CIA, tajní agenti, politika, hrdinové proti své vůli zataženi do dění… vše co by měl thriller mít. Mohli by podle něj natočit i poměrně akční film.
– Jaroslav

Plavec je vlastně taková tajemná osoba, která tajemnou zůstane až do konce knihy. Většina času se děj točí kolem Klary a prožijeme s ní některé těžko uvěřitelné okamžiky, intriky v ústředí CIA, honičky plné napětí a přestřelek. Kniha je velmi dynamická, takže se čte dobře, střídají se prostředí od USA, přes Sýrii, Libanon, Belgii, Paříž, až se dostaneme na švédský venkov.
– Kopretina

Na knížku jsem se dlouho těšila – všude samá reklamní masáž a nadšené ozvy od čtenářů. Knížku jsem přečetla velmi rychle, šlo to samo. Je psaná z pohledu více postav. Někdy jsem se v ději malinko ztrácela a nevěděla v jaké jsem době, a která postava mi vypráví svůj příběh. Knížka měla spád a nenudila, dokázala překvapit a rozhodně jsem neodhadla co se stane na další stránce (viz poslání hesla do jiného PC, smrt otce Klary, hon na Moodyho apod.). Zajímavá byla pasáž z doby, kdy se narodila Klara. Byla psaná úplně jiným stylem, který se mi na začátku nelíbil a říkala jsem si, aby nebyla knížka psaná takhle celá. Naštěstí nebyla, a když se na to dívám zpětně, tak tyhle pasáže příběh nakonec oživily. Dávám palec nahoru.
– Alexandrejka

 

 

 

Host
Název knihy:             PLAVEC
Autor:                          Joakim ZANDER
Přeložila:                    Luisa Robovská

Počet stran:                383, váz.
ISBN:                           978-80-7491-246-7
Rok vydání:                2015 
Nakladatelství:           HOST 

E-shop:                        http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

PLAVEC - švédský thriller se skvělým příběhem

 

O autorovi:

Joakim Zander (nar. 1975) pochází ze Stockholmu, vyrůstal v malém městečku Söderköping, ale také v Sýrii a Izraeli, střední školu absolvoval v USA. Po ukončení vojenské služby ve švédském námořnictvu vystudoval práva na univerzitě v Uppsale a doktorát získal na univerzitě v Maastrichtu. Jeho disertační práci The Application of the Precautionary Principle in Practice (Aplikace zásad obezřetnosti v praxi, 2010) vydalo nakladatelství Cambridge University Press a Zander za ni získal cenu Rabobank. Pracoval v Evropském parlamentu a Evropské komisi v Bruselu. Nyní žije se svou ženou a dětmi v Lundu ve Švédsku. Plavec je jeho první román. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, v Německu se v prestižním žebříčku nejprodávanějších titulů týdeníku Der Spiegel udržela patnáct týdnů. Práva na vydání se prodala do třiceti zemí a filmová práva koupila americká produkční společnost.

 

{source}[[div data-configid=”0/11507968″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.