Pojídačka hříchů

recenze knihy Pojídačka hříchů

Fiktivní historický román americké spisovatelky Megan Campisi zavede čtenáře do středověké Anglie. Pojídačka hříchů je autorčina prvotina, ale za sebou má již několik divadelních her, které se hrály v Číně, Francii a ve Spojených státech. Pracovala jako správkyně lesa, jako šéfkuchařka i jako učitelka loutkoherectví.

May je čtrnáct let. Poté, co jí zemřeli oba rodiče, byla přistižena při krádeži chleba. Byla uvězněna, avšak zatímco ostatní spoluvězenkyně si vyslechly svůj rozsudek, ona na něj stále čekala. Až pak to přišlo – byla odsouzena k tomu, aby se stala pojídačkou hříchů. Co vlastně toto „povolání“ znamená? Ženy jsou ocejchovány písmenem „S“, což v angličtině znamená „sin“ (hřích) a jako poznávací znamení je jim na krk pověšen uzamčený obojek. Ženy pak dochází do domů k umírajícím lidem, kdy pojídačky provedou výčet hříchů. Každý hřích značí konkrétní potravinu. Poté, co dotyčný zemře, jeho nejbližší připraví jídlo z uvedeného seznamu a pojídačka pak pokrm sní.

Jak jednoduché, že? Pojídačky tak nikdy neměly nouzi o jídlo, ale kvůli svému řemeslu stály na okraji společnosti, nikdo s nimi nemohl promluvit, ani je slyšet. Lidé se jich báli. Promluvit mohly pouze u výčtu hříchů: „Neviděná teď může být spatřena, neslyšená teď může být slyšena. Hříchy tvého těla se stanou hříchy mými a v tichosti si je ponesu až do hrobu.“

Pojídačka hříchůPříběh není složitý. Děj však postrádá dynamiku a napětí, což ve chvílích, kdy si to situace žádala, byla vážně škoda. Autorka vede hlavní linii příběhu přímočaře, neodbíhá od tématu a čtenář tak nemá šanci se dozvědět něco jiného, než to, co má May na mysli.

Autorka zvolila fiktivní historii, ale znalci podobných knih snadno odhalí, že se jedná o tudorovskou Anglii. Kromě fiktivní historie zvolila také fiktivní královnu. Možná právě tady bude kámen úrazu v přehlednosti. Megan Campisi zmiňuje několik královských jmen, ale nejednou jsem se přistihla, že nevím, kdo vládne – jestli Bethany či Katryna a jaký mají k sobě příbuzenský vztah. Pro přehlednost sice autorka na začátku knihy přidává jejich rodový strom, přesto jsem se v textu ztrácela.

Co se týká jmen celkově, Megan Campisi pojmenovala vedlejší postavy podle jejich vnější charakteristiky. Vlastně jim May dává přezdívky. Čtenář se může setkat s Kašovitou tváří, Černoprsťákem či Venkovským balíkem.

Královský dvůr je plný intrik, pletichaření, politiky i náboženství. Tato různorodá směsice ukazuje, jak středověká Anglie mohla vypadat. Zatímco na hradě se žije v hojnosti, v království to vypadá nevalně – bída, hlad, špína, prohřešky jsou tvrdě trestány, například smrtí. V popisu byla autorka velmi důkladná a navodila tu správnou atmosféru.

Pojídačka hříchů patří mezi young adult literaturu, což až tak nevadí. Škoda jen, že autorka nevyužila potenciálu, který příběh nabízel. Mohl být drsnější a akčnější. Příběhu navenek chybí citové zbarvení. Pokud se však hlouběji ponoříte do vnitřního světa May, zjistíte, že tato čtrnáctiletá dívka je člověk jako každý druhý – potřebuje lásku, porozumění i přátelské objetí.

Komu by se Pojídačka hříchů mohla líbit? Především určitě těm, kteří mají rádi historické romány i přesto, že je tento titul jen fikce. A také čtenářům, kteří rádi čtou literaturu určenou pro dospívající čtenáře.

 

Název knihy Pojídačka hříchů
AutorMegan Campisi
ŽánrSpolečenský román, Světová literatura
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2021
Počet stran327
ISBN978-80-275-0515-9
  
Nákup knihywww.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)