Sobota, 9.12.2023
KnihyKultura

Život za život

„Král se netrpělivě zavrtěl v křesle a hlasitě zopakoval: „Nám tady nejde o soukromé spory. To je tu nepodstatné. Co znamená osud jednoho člověka vedle osusu říše?“

„Osud každého člověka je osudem říše!“ zvolal směle Yves. „Jestliže se jen jedinému děje bezpráví, je to příliš. Poškozeni jsou všichni a trpí celá říše.“

Nakladatelství Mystery Press se ujalo třetího vydání historických detektivek autorky Ellis Peters, v nichž nás provází postava mnicha Cadfaela. Závěrečný, dvacátý, díl nese název Pokání bratra Cadfaela a zajímavým příběhem uzavírá celou sérii.

Tentokrát je bratr Cadfael postaven do velmi těžké situace, kdy je nucen opustit klášter, aby se vydal po stopách svého uvězněného syna, aniž by tušil, kde ho má hledat. Navíc Olivier netuší, že je Cadfaelovým synem. Děj je zasazen do období roku 1145, kdy mezi sebou válčí dvě strany, císařovna Matylda se svým bratrancem králem Štěpánem I. Zradou jedné ze stran dojde k uvěznění rytířů, kteří se nechtěli podvolit. Někteří jsou nabídnuti k vykoupení, jen Olivier ne a nikdo netuší, kde je vězněn. Cadfael se vydá na jednání znepřátelených stran. Po závěrečné mši dojde ke zločinu a křivému obvinění. Nakonec Cadfael mění své plány a pokusí se osvobodit neprávem obviněného, což ho přivede na důležitou stopu. Setká se Cadfael se svým synem? Je možné, aby věznitele zachránil jeho vězeň? Bude se moci bratr Cadfael vrátit zpět do kláštera? Čeká na vás příběh plný zvratů, u něhož budete doufat, že povede k dobrému konci.

„Tam totiž míří všichni, pomyslel si smutně Cadfael, po tomto přeskupení hlav a hořkostí. Přijde další obléhání, nájezdy a plenění, dokonce si během této přestávky naspořili trochu dechu, energie a nenávisti, Na chvíli dostanou ohně nové palivo, ale napřesrok se opět vrátí únava. A já nevím o nic lépe, kde čeká v zajetí můj syn, tím méně jak zahájit dlouhou cestu k jeho osvobození.“

Musím přiznat, že na začátku příběhu jsem se ztrácela v dějinných událostech a jednotlivých postavách, ale jakmile se rozeběhla jedna linka, která sledovala kroky hlavní postavy, Cadfaela, příběh se pro mě stal velmi čtivým a napínavým.

V knize na vás čeká kromě jedné msty a jedné bitvy také odhalení dvou tajemství. Bratr Cadfael je velmi zajímavou postavou a v tomto dílu se dozvídáme, že má syna, kterého zplodil za svého mládí během křížové výpravy. Krevní pouto nakonec vítězí nad poutem duchovním a Cadfael je pro záchranu syna schopen nabídnout i svůj život.

Pokání bratra Cadfaela - recenzeKniha je napsána velmi čtivě, nechybí popisy středověkého prostředí, které nás vtáhnou do tohoto období. Sledujeme složité diplomatické vztahy a vyjednávání obou znepřátelených stran. A jsme překvapeni odvahou rytíře, který riskuje svůj život, aby zabránil nešťastnému rozhodnutí jedné ze stran.

„Není čas,“ opáčil Cadfael. „Něco mi říká, Hughu, že tu jde o záchranu více duší a více životů než jen mého syna, času je velmi málo a nebezpečí velmi blízko. A jestli se tady obrátím nazpátek, nebude nikdo, kdo by se stal osou, kolem níž otáčí kolo všech těch osudů démon či anděl. Ale ano, dobře se rozmyslím, než mě opustíte. Uvidíme, co přinese ráno.“

Ačkoliv se jedná o poslední díl série, můžete si ho přečíst bez znalosti dřívějších dílů. Sama jsem takovým příkladem, kdy jsem četla pouze první díl a nyní díl závěrečný. V každé knize se odehrává jeden ucelený příběh a knihy jsou vzájemně provázány pouze postavou bratra Cadfaela. Ale samozřejmě, pokud chcete začít od začátku, skoro nic vám nebrání. Možná jedině to, že pro některé díly si budete prozatím muset zajít do knihovny, jelikož nakladatelství Mystery Press příběhy bratra Cadfaela nevydává postupně. Zatím vyšel první díl a poté jsou vydány díly třináctý až dvacátý. Nyní připravují vydání druhého dílu a v plánu je vydat i všechny zbývající.

Celou sérii bych doporučila milovníkům nadčasových historických detektivek, v nichž spravedlnost a dobro vítězí nad podlostí a zlem. Jedná se o zdánlivě poklidné příběhy, v nichž ale nechybí nezbytná dávka napětí a tolik potřebný důvtip v podání bratra Cadfaela.

„Ne,“ usmál se. „Ani jsem nezapochyboval. Právě na to myslím. Kdyby Bůh císařovnu předešel, budou se muset udělat opatření pro ty, kdo zůstanou.“ Pak přece otočil hlavu a stále se usmívaje pohlédl zpříma na Cadfaela. „Vy nechcete, abych přišel o život?“

Pokud vás závěrečný díl zaujal, zde se můžete nechat nalákat na některé z dalších dílů, a to první díl Zázrak svaté Winifredy (recenze), patnáctý díl Zpověď bratra Haluina (recenze) a šestnáctý díl Kacířův učeň (recenze).

 

Název knihy Pokání bratra Cadfaela
AutorEllis Peters
Žánrhistorické romány, detektivky
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2023
Počet stran280
ISBN978-80-7588-494-7
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)