Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Posvátné lži Minnow Blyové

recenze knihy Posvátné lži Minnow Blyové

Minnow Blyová byla neobyčejná dívka, která se díky rodičům objevila na špatném místě mezi špatnými lidmi. Když ještě byla hodně malá, rodiče následovali Proroka, který mluvil o bohu, jež chce mít své věrné mimo všechny lidi, kteří jsou nevěřící.

Proto se všichni s Prorokem odstěhovali do lesů, kde založili malou vesnici a žili s pravidly, které k jejich víře patřili. Muži měli mít více manželek, plodit hodně dětí, nesměli umět číst a psát a měli následovat a poslouchat Proroka.

Minnow se jednoho dne zatoulala dále do lesa a objevila malé stavení, u kterého seděl mladík v jejím věku. Podle jejich víry by se s ním neměla vůbec bavit. Věděla, že by jí za to mohl čekat trest. Jenže Minnow byla jiná. Věděla, že s jejich vírou nebylo něco v pořádku. S Judem se spřátelila a chodila ho navštěvovat.

Jednoho dne se stalo něco, co možná trochu očekávala. Minnow měla pořád nějaké otázky a bylo vidět, že pro Proroka už to bylo dost nepříjemné. Proto udělal něco, co dělal s každou neposlušnou dívkou, která potřebovala napravit. Jednoho dne při kázání oznámil, že se Minnow stane jednou z jeho manželek. Všichni měli radost, až na samotnou Minnow.

Minnow se vzepřela a aby už nikdy nemohla utéct a byla poslušná, tak jí usekly ruce. Po mnoha neskutečných událostech se objevila ve městě. Stála nad mladíkem, který byl polomrtvý a ona celá od krve. Byla odvezena do ústavu pro nezletilé, kde měla žít a odvyprávět celou pravdu. Jenže co když se pravda nebude nikomu líbit?

Příběh vypráví o dívce, která byla nucena žít s rodiči v sektě. Celý svět věděl, že existuje, ale nechali je žít vlastním životem, aniž by někdo sledoval, jestli se tam nedějí nepravosti. Jelikož Minnow přišla do celé mašinerie jako malá holčička, věděla, že je ještě jiný svět než ten, ve který všichni věřili. Přesto si za ty roky nechala vymít mozek, ale ne natolik, aby neměla pořád nějaké otázky.

Prorok byl zlý člověk a nebál se násilí a všichni mu v tom pomáhali, protože slepě věřili, že je to vše správné.

Vždycky jsem si chtěla přečíst nějakou knihu o sektě, protože se v knihách moc neobjevují a když ano, tak jen jako vedlejší téma. Proto mě kniha zaujala a chtěla jsem zjistit, čeho jsou lidi všeho schopní, když tak moc v něco věří.

Hlavní hrdinka je Minnow, bezruká dívka, která je v nápravném zařízení pro mladistvé. Tam jí navštěvuje psycholog od FBI, aby od ní zjistil, proč se stalo v jejich vesnici takové neštěstí. Minnow se bojí říct pravdu, proto dlouho kolem ní jen krouží. Bojí se, že by jí nikdo neuvěřil a že by z toho měla problémy. Za to od doktora dostává informace, díky kterým se jí mění názory.

Už samotná myšlenka té sekty a dívky bez rukou mě nutila ke čtení této knihy. A to nemluvím a pomalém objevováním pravdy. Kniha začíná tím, že Minnow stojí nad polomrtvým mladíkem. Následně proběhne soud, uvězňení a život Minnow ve světě, který vůbec nezná. Objevuje nové věci a postupně vzpomíná, co se událo. A místy to není zrovna lehké čtení, protože život v sektě byl často krutý.

Kniha své napětí rozhodně má, protože odkrývání pravdy je pomalé, možností konce hodně a mě osobně by nenapadlo, že by kniha skončila tak jak skončila. Hlavně čtenář může často váhat, jestli je Minnow jako oběť, nebo pravý opak. A jelikož jsou v nápravném zařízení nezletilý zločinci, dost často tam padne otázka, jestli je vražda ospravedlnitelná.

Za sebe tedy knihu doporučuji, protože moc takových knih není a dokonce donutí čtenáře se zamyslet, co je špatné a co dobré. A nejen to, ale také, jak může mladá dívka žít bez rukou.

 

 

Název knihy Posvátné lži Minnow Blyové
AutorStephanie Oakes
ŽánrLiteratura světová
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran400
ISBN978-80-7577-027-1
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.