Příliš tenkej led

recenze knihy Příliš tenkej led

Lucii je osmadvacet let a marně se snaží vyrovnat se smrtí její o pět let starší sestry Dity. Všichni kolem ní tvrdí, že se jednalo o sebevraždu, ale Lucie svou sestru znala až příliš dobře na to, aby uvěřila téhle smrti. Ditino utonulé tělo se našlo v Labi, dost daleko od jejího domova, manžela a jejich tří dětí. Celá rodina její sebevraždu přijala příliš lehce, jen Lucie se nemíní vzdát a rozhodne se pátrat alespoň po tom, co mohlo její sestru k tak krajními činu vést. Nebo že by to byla jen nešťastná náhoda? U manžela Dity najde její deník, který je určen právě Lucii, v němž si Dita psala své pocity i poslední události svého života. Ten ji zavede nejen k jejím kamarádkám, ale také k neznámému muži, kterého Dita poznala na horách. Vypadá to, že Lucie je na správné stopě, za jejími dveřmi se začnou objevovat Ditiny věci, které měla v osudný den v kabelce, ale ta se nikdy nenašla. Kdo se jí snaží navést na stopu a odhalit pravdu, která pro celou rodinu může být devastující? Lucie se ocitne tak blízko šokujícího odhalení, že půjde o holý život i ji samotné.

Mílovi se v očích zaleskl strach. V tu chvíli jsem ho snad i litovala. Nevěděla jsem honem, co mám říkat, jak reagovat. Nechtěla jsem nikomu ublížit, ponížit Petra a Mílovi zničit manželství. Dokonce jsem snad pocítila i vinu, že způsobím bolest spoustě lidí jen kvůli své posedlosti vypátrat pravdu. Pravda je krutá, někdy i nevkusná, a žádnému z těch lidí, co tu sedí, se nebude líbit, ale vrah musí být potrestán.

Příliš tenkej led - obal knihyDetektivka Příliš tenkej led z pera české autorky Zdenky Hamerové se od začátku tváří jako román s prvky detektivního pátrání a tak to vlastně zůstane až do konce knihy. Nečekejte žádné krvavé potoky ani rozvětvenou zápletku, tento román plyne svým ustáleným tempem a příliš z něho nevybočuje. I přesto všechno se však jedná o čtivou knihu, která mně trochu připomínala známý televizní seriál Hříchy pro pátere Knoxe. V této knize nenarazíte na detektivní vyšetřovatelé ani forenzní psycholožky, tady zkrátka budete pátrat krůček po krůčku spolu s „amatérskou vyšetřovatelkou“ Luckou a rozplétat záhadnou smrt její sestry Dity.

Ačkoli se zde nejedná o žádné krvavé oběti ani zvrácené pachatele, kniha se čte lehce a nekompromisně vás žene ke svému závěru. Emoce se ve vás budou převalovat a bouřit – Lucie vás bude tak trochu štvát svou „neschopností“ vidět věci jasně dané (vy na jejím místě byste měli už dávno pachatele odkrytého, to je jasné, ale nenechte se mýlit. Autorka se bude snažit ve vás vyvolat stálé pochybnosti až do posledních řádků knihy.

Postavy, které vám spisovatelka ve své knize nabídne, jsou přímočaře vykreslené a jejich emocionální a psychologická potřeba je rozebrána přímo před očima čtenáře. Každého účastníka i podezřelého obrátí skrz naskrz, aby vám ukázala sebemenší detail. Tím se z čisté detektivky rázem stane psychologické drama, které ošperkuje jinak tuctovou detektivku ve velmi čtivou knihu. Navíc vás také čeká trocha té romantiky a zapeklitých rodinných vztahů.

Od knihy Příliš tenkej led jsem nic moc neočekávala a nakonec jsem byla velmi mile překvapena dějem, z kterého vyvěrá velmi podařený, český příběh. Pokud už vám lezou ušima všichni ti zvrácení a perverzní vrazi, klidně sáhněte po této knize, která oplývá napětím i psychologickým ponorem do duše hlavních představitelů.

 

Název knihy Příliš tenkej led
Autor Zdenka Hamerová
ŽánrDetektivky, Pro ženy, Literatura česká
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2019
Počet stran288
ISBN80-7246-309-8
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)