Přistupte blíže, v našem městě vystoupí Mistr Loutkář!

recenze knihy Loutkář

Daniel Cole vstoupil do literárního světa poměrně zdařilým počinem v podobě Hadrového panáka (recenze). Na prvotinu to bylo dle mého názoru poměrně povedené dílo, a proto zřejmě nikoho nepřekvapilo, že jsme se vcelku brzy dočkali pokračování. Koneckonců zakončení prvního dílu si přeci jen žádalo další vyprávění.

Detektiv Wolf se úspěšně vypařil z povrchu zemského a veškerá pátrací a vyšetřovatelská síla je na něj krátká. Jeho kolegyně Emily Baxterová o něm sama nemá sebemenší zprávu a dál se svědomitě věnuje své práci a probírá se jedním případem za druhým, přičemž snaží se udržet oddělení a sebe v chodu, seč jí síly stačí. Nemluvě o tom, že se dokonce pokouší mít jakýsi soukromý život a již nějakou dobu se jí navzdory veškeré logice daří udržovat partnerský svazek. Sice značně nevyrovnaný a velmi neohrabaný, ale přeci jen je to sociální kontakt na intimnější úrovni.

Od případu Hadrového panáka uplynul rok a půl a Londýn zasáhne nová série vražd. Na první pohled se zdá, že se dotyčný inspiroval nechvalně známým zločincem. Na pohled druhý je to celé mnohem komplikovanější. A vražedná mánie tentokrát nezasáhne jen Británii.

LoutkářKromě Spojeného království je zasažena i Amerika. Na obou kontinentech začínají umírat lidé. To co je spojuje, jsou nápisy vyřezané do hrudi. Nápisy, vyřezané ještě za života dotyčného. Vždy je tu LOUTKA a NÁVNADA. Vždy umírají oba. A tajemný Loutkář v pozadí si spokojeně mne ruce, posouvá šachové figurky po hrací ploše a rozehrává svou mistrovskou partii.

Přestože našeho geniálního vraha honí kromě britské policie i americká FBI, obě strany mají prázdné ruce a nakonec se sami ocitají v ohrožení života. Nikdo netuší, jak a kdy tenhle zběsilý kolotoč zastaví.

Daniel Cole se nesnaží navázat na úspěch Hadrového panáka. Ne, on se ho pokouší překonat. Zřejmě z toho důvodu šroubuje vražednou mašinerii do obludných rozměrů a zápletku šponuje na tak tenkou hranici, až hrozí její prasknutí a zhroucení celé uvěřitelnosti. Loutkář po celou dobu balancuje na hraně přijatelné mystifikace a bezuzdného přehánění. Autor se snaží šokovat a vymýšlet čím dál šílenější a zběsilejší vraždy a úmrtí. Nechává pobíhat Baxterovou mezi kontinenty a jedním místem činu za druhým, zatímco počty obětí naskakují téměř apokalyptickým tempem.

Jedno je jisté, tahle kniha je zběsilá jízda, kdy šoférem je geniální, avšak duševně pokřivený (jak také jinak) jedinec, snažící se vyškolit veškeré policejní sbory ve dvou zemích. Všechno je tak zašmodrchané do sebe, že vám z toho půjde hlava kolem.

Kdo je vrah? Co se snaží sdělit tou stezkou vydlážděnou mrtvolami? Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než ho konečně někdo zastaví?

Pro mě bohužel Loutkář nedosahuje stejného kouzla jako Hadrový panák a místo epičnosti na mě působí spíše megalomanským dojmem, který mi celkový požitek poněkud kazil. Čeho je moc, toho je příliš a myslím, že pan Cole protentokrát prošpikoval svou knihu až příliš mnoha ingrediencemi, což může mít u některých jedinců za následek silný pocit přesycení.

Závěrem bych ovšem chtěla podotknout, že bych si ráda přečetla další díl. Pokud autor ubere na tom zbytečném přehánění, má dobré nápady, které rozhodně stojí za zpracování.

Hodnocení: 3/5

 

Dobré knihy

 

Název knihy Loutkář
AutorDaniel Cole
Žánrthriller
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2018
Počet stran352
ISBN978-80-242-6166-9
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.cz

 

Dobré knihy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.