Sobota, 9.12.2023
ChrudimZdraví a životní styl

Průvodce zdravým životním stylem v Chrudimi

Druhé největší město Pardubického kraje je obklopené krásnou přírodou a celkově příjemnou atmosférou, ideální k dodržování zdravého životního stylu.

Zdravé potraviny

Ať už v Chrudimi bydlíte, nebo jste si ji vybrali jako cíl své dovolené, k nákupům můžete využít hned tři obchody se zdravými potravinami. Seženete v nich různé druhy obilovin, oříšky, semínka, ovoce, zeleninu, rostlinné produkty, veganské výrobky, čaje, koření, přírodní sladidla a spoustu dalších dobrot.

7 výrobků, které v prodejně se zdravými potravinami většinou seženete levněji než v supermarketu:

 • sušená rajčata
 • tofu
 • tempeh
 • sójové jogurty
 • rostlinné pomazánky
 • bezlepkové těstoviny
 • přírodní sladidla

Nutrado zdravá výživa

 

chrudim-nutrado
Nutrado zdravá výživa (Havlíčkova 4)

 

Od pondělí do soboty můžete navštívit prodejnu Nutrado se zdravými potravinami. Seženete v ní vše od ovoce a zeleniny přes mléčné výrobky až po veganský sortiment. Ujít by vám neměl hlavně široký výběr čajů, bylinek, müsli, kváskového pečiva, kávy a čokolády.

Restaurace

Zdravý životní styl není jen o slepém dodržování jídelníčku a nekonečném domácím vaření. I když hubnete, rýsujete nebo nabíráte svaly, můžete si sem tam zajít do restaurace na dobré jídlo. Zaměřte se na kvalitní zdroje bílkovin ve formě rybího nebo drůbežího masa, popřípadě rostlinných proteinů.

K tomu si dopřejte čerstvou, dušenou nebo pečenou zeleninu. Pokud zamíříte do vietnamské restaurace U Petra na Resslově náměstí, nenechte si ujít výživné polévky, sushi nebo saláty. Výborné sushi umí také v čínské restauraci ve Filištínské ulici.

 

3 principy zdravého stravování:

1.     Střídmost
Počet porcí během dne záleží na vašich preferencích. Pokud vás často přepadají chutě na sladké, rozložte si jídlo do 5 porcí. Pokud vám naopak časté jídlo nevyhovuje, usedejte ke stolu klidně jen 3× denně. Důležité je i množství potravin na talíři. Jezte vždy do polosyta a vyvarujte se přejídání.

2.     Pestrost
Každý den jezte co nejpestřejší paletu potravin. Nezapomínejte na obiloviny, ovoce, zeleninu, ořechy, vejce, maso, mléčné výrobky i zdravé tuky.

3.     Pravidelnost
Ať už svůj denní příjem rozdělíte do jakéhokoliv počtu porcí, dodržujte mezi svými jídly pravidelnost.

 

Kruh zdraví

Alternativní jídelna Kruh zdraví v Poděbradově ulici připravuje jídla z kvalitních sezónních surovin, zaměřuje se na specifické stravovací potřeby, nabízí jídelníčky na míru, roznáškovou službu a pořádá i workshopy a besedy. Vychutnejte si třeba zdravé pokrmy z ryb, luštěnin, zeleniny a celozrnných obilovin.

 

Fitness centra a sportovní haly

V Chrudimi najdete několik míst, kde si dáte pořádně do těla za každého počasí. Vybírat můžete z fitness center, sportovních hal a klubu zdraví. Ať už máte chuť si zahrát tenis, nohejbal, zaběhat si na páse, zvedat těžké váhy nebo se zapojit do skupinové lekce zumby, stačí vyjít do ulic Chrudimi a připojit se k ostatním milovníkům sportu.  

5 důvodů, proč začít cvičit


1.      Pravidelná sportovní aktivita vám pomůže i v denním životě. Nebudete mít problém s dobíháním vlaku ani nošením tašek nákupu.

2.      Cvičení zvyšuje i výdrž kostí, takže osteoporóza si na vás jen tak nepřijde.

3.      Získáte vyšší sebedůvěru.

4.      Pokud máte nadváhu, snadno se zbavíte pár kil.

5.      Díky endorfinům, které se do těla při pohybové aktivitě vylučují, budete mít hned lepší náladu

 

FANATIC GYM
 

Fanatic Gym
Fanatic Gym

Posilovna FANATIC GYM v Široké ulici osloví všechny příznivce sportu. Otevřená je nonstop a návštěvníky láká na moderní stroje, běžecké pásy, spinningová kola a crossfit zónu.

Výživové poradenství

Může se stát, že ačkoliv jíte zdravě, nepřecpáváte se a věnujete volný čas sportu, jste neustále unavení a kila se vás zuby nehty drží. V této chvíli se vám vyplatí využít služeb výživového poradce. Nezávislý odborník zhodnotí váš současný jídelníček a navrhne kroky, které povedou k vysněné váze. Na cestě vás bude poradce podporovat, hodnotit dosavadní snažení a průběžně upravovat složení jídelníčku.

Kdy se obrátit na výživového poradce?

 • Chcete zhubnout.
 • Potřebujete zdravě přibrat.
 • Máte potíže s trávením.
 • Jste nemocní a lékař vám doporučil změnu ve stravování.
 • Cítíte se slabí, unavení a chcete z jídla získat energii.
 • Rádi byste podpořili svou imunitu.
 • Chcete zlepšit náladu.

 

Výživový poradce Chrudim

 

Výživový poradce Chrudim
Výživový poradce Chrudim

 

Dietetické centrum najdete hned vedle fitness centra. Kvalifikovaný odborník vám poradí, jak se vhodně stravovat, jakou pohybovou aktivitu zařadit a zakomponovat do běžného denního života.

Dozvíte se, která jídla vám dodají potřebnou energii a s jakými potravinami zhubnete přirozeně, bez hladovění a jojo efektu. První konzultace i ukázka jídelníčku jsou zcela zdarma. Pokud budete chtít do svého zdraví investovat, můžete si přímo na pobočce zakoupit doplňky stravy na bázi ovoce, zeleniny a bylinek.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.