Úterý, 5.12.2023
SportZdraví a životní styl

Půlmaratonská elita se utká v Kostěnicích

V neděli 12. července se uskuteční mistrovství České republiky v půlmaratonu. I letos proběhne v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu, tentokrát se však nepoběží ulicemi centra města perníku, ale v nedalekých Kostěnicích.

V mužském mistrovském závodě bude tahákem souboj obhájce posledních dvou titulů Jiřího Holomáče a jednoho z vůbec nejúspěšnějších závodníků tohoto šampionátu Víta Pavlišty. Holomáč posledním dvěma ročníkům jasně dominoval. Loni svůj triumf navíc ozdobil velmi kvalitním časem 1:04:28, čímž se stal čtvrtým nejrychlejším mužem historie půlmaratonského MČR. V úvodu letošní sezóny se však potýkal s virózou, což mělo za následek odstoupení ze závodu na mistrovství republiky na dráhové desítce ve Slavkově u Brna. O uplynulém víkendu si vyzkoušel svou rychlostní formu při prvním kole extraligy, když si zaběhl závody na 3000 a 1500 metrů a byl členem brněnské štafety na 4×400 metrů. Přesto, že se nenachází v ideální formě, věří ve zkompletování zlatého hattricku. „Po krizovém období z minulých týdnů se postupně dostávám do kondice. Uvidíme, na co to bude v neděli stačit. Každopádně chci bojovat o obhajobu titulu,“ vzkázal.

V lepší závodní pohodě se momentálně nachází jeho hlavní rival Vít Pavlišta. Pomohlo tomu i nedávné vítězství na mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze, kde triumfoval v čase těsně nad 30 minut a zaostal tak jen o několik vteřin za osobním rekordem. Pavlišta patří k nejúspěšnějším závodníkům v rámci půlmaratonského MČR. Ve své sbírce má již pět titulů. V rozmezí let 2012-2017 nestál na nejvyšším stupínku pouze jednou. V posledních dvou letech však Homoláčovi podlehl. S osmi cennými kovy se dělí o pozici nejpilnějšího sběratele půlmaratonských republikových medailí s Janem Bláhou. Pokud se mu v neděli podaří zvítězit. Dorovná se na šestinásobného šampióna Róberta Štefka. „Na mistrovské desítce jsem se necítil vůbec zle, tak věřím, že vyjde i půlmaraton. Nemůžu mít menší cíl než zase po letech získat titul,“ naznačil své ambice.

O umístění na stupních vítězů chtějí však usilovat i další borci. Nebude chybět velezkušený Petr Pechek, který vždy dokáže překvapit. Jinak tomu nebylo ani v minulém roce, kdy si doběhl pro bronz. Ve svém držení má již sedm medailí z tohoto šampionátu. V posledních třech letech nechyběl ani jednou na pódiu. Jaké to je si pověsit na krk mistrovskou medaili na této distanci, vědí také Kamil Krunka a Jan Kohut. Pozici černých koní závodů mají dva medailisté z letošní dráhové desítky Martin Zajíc a Vladimír Marčík.

Mezi ženami by měla být favoritkou dvacátá žena z maratonu na loňském světovém šampionátu v Dauhá Marcela Joglová. Svěřenkyně trenéra Červinky si letos v únoru zaběhla v Barceloně nový osobní rekord 1:15:31 a dobrou formu potvrdila také na MČR v běhu na 10 000 metrů, kde skončila stříbrná v dalším kariérním maximu 34:22.05. Medaili z domácího půlmaratonského mistrovství ještě nemá, což by ráda v neděli napravila. „Přesto, že jsem si zaběhla osobní rekord, nemám ze závodu ve Slavkově moc dobrý pocit, ale na dráze jsem byla po dlouhé době, tak to beru jako zkušenost. Půlmaraton je pro mě důležitější. Do závodu jdu ale s respektem, protože je tam celkem dost adeptek na medaili. Ovšem vzhledem k obrátkám nečekám nějaké závratné časy,“ uvedla.

Největší soupeřkou by jí měla být obhájkyně loňského titulu Tereza Hrochová. Plzeňská atletka v minulém roce jasně dominovala a zvítězila s velkým náskokem v novém osobním rekordu 1:16:12, což ji řadí na osmé místo historických tabulek tohoto mistrovství. Na své bohaté zkušenosti bude spoléhat loni stříbrná Petra Pastorová. Mistryně z let 2012 a 2014 bude usilovat o svou šestou medaili z půlmaratonského MČR. Naopak svůj první cenný kov ve stejném závodě by chtěla vybojovat Barbora Jíšová, čtvrtá z letošního mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.