Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Půlnoční slunce

recenze knihy Půlnoční slunce

Kdo by neznal Edwarda Cullena a Bellu SwanovouSága Stmívání je opět tady a vrací se na samý začátek jejich osudového setkání, které je tentokrát vyprávěno očima, po krvi lačnícího, Edwarda. Vydejte se znova s románem Půlnoční slunce po stopách nevšední lásky mezi upírem a smrtelnou dívkou.
„Láska vždycky nepřichází ve výhodném balení.“

Edwarda Cullena by chtěly všechny holky ze školy. Jeho podmanivý pohled dokáže uchvátit a okouzlit takovým způsobem, že zapomenete dýchat. Ale máte smůlu, tenhle kluk má oči jenom pro nový přírůstek na střední škole ve Forks. Bella Swanová ještě pořádně netuší, že právě potkala svůj život i smrt v jednom. Edward je pro ni nebezpečný, její krev ho přitahuje jako ta nejsladší droga na světě. Do této doby se mu celkem dařilo skrývat před ostatními, že je upír, ale v blízkosti téhle dívky se v něm nebezpečné pudy derou na povrch. Dokáže zvítězit vzájemné citové pouto, které je k sobě tak neodolatelně přitahuje nebo se miska vah převáží k jeho temným, smrtícím instinktům?

Půlnoční slunceStephenie Meyerová se rozhodla vstoupit dvakrát do téže řeky a vrátila se zpět v čase, kdy se Edward s Bellou teprve seznamují. Nebyl to úplně šťastný návrat. To, co fungovalo v prvním díle (Stmívání) – vyprávěném očima Belly, tady stagnuje, postrádá tempo a vlastně nepřináší už nic objevného. Autorka se zasekla na vnitřní rozpolcenosti hlavního hrdiny a s tím si v zásadě vystačila na 720 stranách knihy, což je pro čtenáře tak trochu dějová nuda. Nekonečně dlouhé melodramatické popisy spalující touhy po lidské dívce zahlcují celý příběh a na čtenáře se valí smršť citové bouře. Sporadické probleskování novinek v ději zastoupily části přenesené do rozvětvené upírské rodiny, která nám zůstala v prvním díle skryta, ale na tak obsáhlou knihu je to poněkud málo.

 „Měl jsem potíže najít slova, jež by pojmenovala pocity, které mnou projely, ale žádná slova nebyla tak silná, aby je dokázala popsat. Dlouhou chvíli jsem se v nich topil.
Jakmile jsem se vynořil, už jsem nebyl tím mužem, kterým jsem býval. Můj život byla půlnoc, která nikdy nekončila a neměnila se. Pro mě musela být pořád nutně půlnoc. Tak, jak bylo možné, že teď najednou vycházelo slunce, uprostřed mé půlnoci?“

Autorka píše jednoduchým, nenáročným stylem, který na vás nechystá žádné záludnosti. Romantická linka není tolik propracovaná jako z pohledu Belly, což je pochopitelné, přeci jenom se ženy dokáží tak nějak více „patlat“ v jiskřivých, vášnivých momentech. Každopádně si Půlnoční slunce zachovalo své magické kouzlo z předešlých dílů. Plášť temných, deštivých dnů se nad vámi rozprostře spolu se smrtícím tajemstvím a nebezpečná atmosféra kolem upírů lačnících po krvi vás obklopuje po celou dobu čtení.

Nostalgický návrat do časů nerozhodného tápání kolem ojedinělé lásky mezi Edwardem a Bellou se bude líbit opravdovým kovaným fanouškům Twilight ságy, kteří se rádi nechají znova okouzlit temně vášnivým příběhem a ocení myšlenkové pochody viděné očima krvežíznivého Edwarda.

 

Název knihy Půlnoční slunce
AutorStephenie Meyerová
ŽánrLiteratura světová, Fantasy, Dívčí romány
  
Nakladatelství Egmont
Rok vydání2021
Počet stran720
ISBN978-80-252-4904-8
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz
 

Egmont

Knihy pro děti a mládež z produkce Nakladatelství Egmont představují svým čtenářům pozitivní vzory a hodnoty naší společnosti a vedou je k tomu, aby dokázali rozlišovat mezi dobrem a zlem a předvídat důsledky svého jednání.

V prvních letech Egmont vydával hlavně klasické pohádky z dílny Walta Disneye. Poté následovaly i knihy s jinými postavami známými z televizních seriálů či slavných filmů, a také populárně naučné tituly pro mládež. K vůbec nejúspěšnějším knihám v celé historii nakladatelství Egmont patřily tituly z edic Příručky mladých svišťů, Pokémon, Správná pětka, Děsivé dějiny, Star Wars či Tomáš a jeho přátelé. Egmont českým čtenářům představil i bestseller posledních let, ságu Stmívání.

V současnosti se velice rychle rozšiřuje nabídka knih z nového odvětví YOUNG ADULT literatury. Žánr Young Adult je určený tzv. „mladým dospělým“, tedy čtenářům zhruba od 13 do 21 let. New Adult pak na Young Adult přirozeně navazuje. Ve světě i u nás se žánry stávají velmi populární a Egmont nezůstává pozadu a přináší naším čtenářkám a čtenářům stále nové knihy s fantastickými příběhy.

www.egmont.cz

 

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)