Ranhojička Magdalena opět v akci

Třicetiletá válka 2: Čarodějnické zlatorecenze knihy
Třicetiletá válka 2: Čarodějnické zlato

Kniha, jež vám zaručí skvělou zábavu po celou dobu vašeho čtení. Budete se pohybovat v historickém německém prostředí a dozvíte se hodně nejen o sociálních vztazích, ale i o mnohdy hodně dramatickém způsobu života obyvatel. Je to ohromující počtení a myslím si, že milovníky historických románů dozajista nezklame.

Toto dílo vyšlo v originále (Das Hexengold) v roce 2010. U nás se svého překladu dočkává až v roce 2016. Jedná se o druhý díl ze série Třicetiletá válka, jež vypravuje životní příběh ranhojičky Magdaleny. Prvním dílem této série je Vojenská felčarka. Pokud vás recenze zaujme a budete si chtít knihu pořídit, stačí kliknout na stránky obchodu bux.cz.

První, co vás na knize jistě zaujme, je její obálka, jež je stejně jako u prvního dílu série krásně barevná a upoutá vás hned na první pohled. I tentokrát si můžeme povšimnout v popředí mladé ženy (Magdalena), avšak na této obálce je již oblečená jako měšťanka v krásných bohatých černých šatech a za ní si můžeme povšimnout města (Frankfurt nad Mohanem), kde budeme sledovat pokračování Magdalenina rodinného života. Co se týče názvu tohoto díla, po několika kapitolách zpozorujete paralelu a prozřete.

„Nespouštěla pohled ze Steinackera. Jeho úsměv působil strnule. Od tohoto nového bratrance jí přinejmenším nehrozilo žádné fyzické násilí. Přesto její počáteční averze vůči němu ještě zesílila. Byla si jistá, že ji od něj nic dobrého nečeká.“ (s. 20-21)

Jelikož se jedná již o druhý díl série, obávala jsem se toho, že bude příběh stagnující a oproti Vojenské felčarce slabší. Moje překvapení bylo opravdu ohromné, Heidi Rehnová svůj příběh vyšperkovala naprosto novými a nečekanými zápletkami. Věřte tomu, že až se začtete, budete mít problém se od knihy odtrhnout, protože jsou tyto zápletky tak poutavé a strhující, že tomu nebudete moci ani uvěřit. Mohu tedy za sebe říci, že na mě toto dílo působilo jako plnohodnotný příběh s několika malými odkazy na předchozí díl (připomínají se některé postavy a události). Pokud knihu vezmete do ruky, rozhodně nebudete zklamáni, spíše budete mile překvapeni, jak se příběh posunuje krásně plynule vpřed.

„Mrkla na něj a zvedla si oběma rukama těžkou cestovní sukni, aby se vyhnula velkému kameni. Ještě pár kroků a byla na rovině. Větve suchého keře poskytovaly jen trochu stínu. Dívala se kolem s vděčností, že po té divoké jízdě cítí zase pevnou půdu pod nohama.“ (s. 240)

Dozajista vás pak také mile překvapí grafické zpracování celé knihy. Těšit se můžete na velká písmena s patkami, jež povedou váš zrak po řádcích tak, že vám příběh bude neskutečně rychle utíkat před očima. Jednotlivé kapitoly jsou odlišeny velkými čísly a mezerami, avšak neočekávejte, že všechny kapitoly začnou na nové stránce, není tomu tak. Příběh je rozdělen do čtyř částí – Prolog nesoucí název Dědictví vás uvede do celého děje, další tři části jsou označovány coby díly a zároveň se jedná o nástin toho, co naše hrdiny v následujících chvílích potká, s čím se budou muset vypořádat.

„Pustila jantar a předklonila se. Opatrně sevřela Helmbrechtovy prsty kolem tyglíku a lehce je stiskla. Dělal jí dobře cítit teplo jeho těla. Chvatně se otočila a vyšvihla se za Carlottu do sedla. Lehký pokyn stačil, aby se kůň dal do pohybu směrem do temného lesa.“ (s. 382)

Příběh je neskutečně poutavý, čtivý, překvapivý a strhující. Celý děj přináší neskutečné množství zvratů, v jedné chvíli se budeme s hlavními protagonisty radovat a v druhé budeme nešťastní, jejich život je jak na kolovrátku. Jsou zde však i takové postavy, jež se jim budou snažit házet klacky pod nohy a budou k tomu, aby jim poklidný život ve Frankfurtu pokazili, používat nejrůznějších intrik.

„Adelaide se na statného muže zadívala o chvilku déle, než bylo vhodné. Na rozdíl od jiných dnů měl na sobě prosté šaty, vzdal se všech módních ozdob. Ale bylo jedno, jestli má na sobě hrubé kalhoty a obyčejnou lněnou košili nebo skvělý obchodnický oděv. Erik vypadal v každém oblečení skvěle. Její pohled putoval zpátky k drobné rusovlásce po jeho boku, zřejmě ještě unavené po dlouhé, náročné cestě.“ (s. 33)

Můj subjektivní názor je velice pozitivní. Knihu jsem si zamilovala hned od první stránky. Jsem milovnicí úvodních ilustrací, tento titul mi předložil krásnou přehlednou mapku Německa a Polska, v pravém dolním rohu je umístěna menší mapka Königsbergu s drobnými popisky. Musím říci, že mi obě mapy při čtení velice pomohly a snadněji jsem se tak mohla orientovat v prostoru, v němž jsem se s hrdiny příběhu pohybovala. Dále mě mile potěšil způsob zpracování textu, jak po grafické, tak i po stylistické a gramatické stránce. Jak jsem již psala výše, potěšujícím faktem pro mě bylo to, že autorka dokázala přijít s novými zajímavými, neotřelými zápletkami, jež se v minulém díle neobjevovaly. Dílo tak nepůsobilo nudným dílem a množství zvratů vedlo moje oči stále dále a dále a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. U autorky také velice obdivuji její barvité popisy a charakteristiky.

Musím říci, že kniha pro mě byla rozhodně milým překvapením a vysloužila si ode mě nádherných 100 % a jistá doporučení ostatním čtenářům.

Pokud patříte k těm, kteří se nebojí pustit do čtení historických příběhů a nevadí vám to, že je děj vypsán do 536 stran a je zasycen velkým množstvím emocí, neváhejte a začtěte se do ní, věřím, že vám udělá radost stejně jako mně.

 

Název knihy:                     Čarodějnické zlato
Třicetiletá válka 2: Čarodějnické zlatoOriginální název:              Das Hexengold
Série:                                  Třicetiletá válka (2.díl)
Autor:                                  Heidi Rehn
Žánr:                                   Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání:                       2016
Počet stran:                       536
Nakladatelství:                  Knižní klub

Formát:                              155 × 233, vázaná
EAN:                                   9788024252889
ISBN:                                  978-80-242-5288-9

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

 

 


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)