Recenze hry: BANANA MATCHO – bitva o banán

Recenze hry: BANANA MATCHO - bitva o banánJe žlutý a všichni ho chtějí. Jsou rychlejší a silnější. Zdá se, že budu zase hlady. Naštěstí mám plán, jak všechny protivníky odnaučit chuť na sladký zahnutý banán! Stačí jim podstrčit speciálně vypěstovaný kus ovoce. Takový zážitek, když se s chutí zakousnete do měkkého a šťavnatého.. citronu se prostě nezapomíná! Je to moje jediná šance. Z opic se stanou sběratelé hub nebo masožravci a všechny banány budou moje!

Jenže tenhle plán je stále ještě ve vývoji. Mezitím se náš hrdina musí na stromě prát o každý banán, protože jej chtějí všichni. A tak nastává souboj v deskové hře Banana Matcho, kterou vytvořil autor Thilo Hutzler v roce 2012 a to pro německou společnost Zoch Verlag. Ilustracemi přispěl k celku Lilli Messina. A u nás hru získáte zásluhou společnosti REXhry. 

Krabice se nesnaží nijak zatajit svoji spojitost s banány. Je celá žlutá a ovládaná opicemi, které lezou po svém stromě. A perou se o banány. Uvnitř je ale naštěstí zatím klid a boj ještě nezačal. Všechny opice jsou naskákané na herním plánu, který vytváří napůl přeložená na výšku orientovaná deska. Na ní roste velký strom od kořenů s ikonami popisujícími možné kombinace a především bodovou trasou vinoucí se až nahoru do koruny.

Recenze hry: BANANA MATCHO - bitva o banán

Teprve o patro níž jsou všechny ostatní komponenty, kterým klidným a voňavým způsobem vládne banán. Konkrétně je to jeden gumový, pískací a pořádně velký kus ovoce. Jde zmáčknout a neomylně píská, když se vám to podaří. Ale místo abyste se zakousli do něj, raději se opřete do snahy vyhrát. K tomu budete potřebovat hromadu kostek, který jsou žluté i bílé a mají na sobě hromadu ikon. To všechno doplňují už jen dřevěné kulaté žetony.

Na začátku partie hráči položí na stranu herní plán, který bude sloužit jako počítadlo. Každý si zvolí jednu barvu, vezme si žeton opičky a položí jej na start bodovací trasy. Je třeba určit začínajícího hráče, který dostane šest kostek ovoce, zatímco hráč po jeho levé ruce dostane trojici kostek žlutých. Mezi sebe položí pískací banán tak, aby na něj oba snadno dosáhli.

Úkolem hráče na tahu je házet s kostkami a snažit se vhodným přehazováním (libovolně a bez jakýchkoliv omezení) získat co nejcennější kombinaci. Fungují zde stará dobrá pokerová pravidla pouze s tím, že kostek je šest. Ovšem i tak lze získat kombinace různých barev (symbolů), které zde fungují jako čísla. Kdykoliv je spokojen s výsledkem, může stisknout banán a tím oznámit konec kola. Body si může okamžitě připsat na svoje konto a posunout žeton po kmeni stromu vzhůru.

Recenze hry: BANANA MATCHO - bitva o banán

Jenže tento hráč má na svoje snažení pouze omezený čas. Mezitím, co se on snaží o vytvoření sady, jeho protivník hází trojicí kostek. Jeden po druhém získává na žlutých kostkách symboly opiček. Kdykoliv obsadí i poslední, třetí prázdnou kostku, může rozeznít banán dřív, než jeho protivník. Tímto svým úspěchem udělá ale současně čáru přes rozpočet svému soupeři. Bez ohledu na aktuální stav jeho kostek a získanou kombinaci nedostane žádné body, protože nerozpískal banán jako první.

Tak souboje pokračují vždy ve dvou hráčích a role se posouvají po směru hodinových ručiček. Úspěšní lovci banánů posouvají svoje žetony opiček vzhůru tak dlouho, dokud některý z nich nedosáhne na horní políčko s číslicí třicet. V takovou chvíli partie končí a to vítězstvím právě tohoto hráče.

Banana Matcho je bláznivou kostkovou hrou, ve které jsou všichni hráči jen míčem na kopačkách náhody. Štěstí tentokrát rozhoduje úplně o všem a při tom tu je stále prvek rozhodnutí. Hráč na tahu má šanci se kdykoliv spokojit s nějakou kombinací (od trojičky stejných barev). Jenže čím snadnější kombinace, tím menší počet bodů a to od dvou (za zmiňovanou trojici) až po maximálních dvanáct za jednu barvu od každé.

Recenze hry: BANANA MATCHO - bitva o banán

Tlak na házejícího hráče je velký. Kromě svých kostek a jejich správného odkládání si musí dávat dobrý pozor také na to, jak se daří jeho soupeři. Někdy se prostě dá chvilku snažit, a když to nejde, tak je lepší spokojit se s málem než nemít nic.

Pravidla myslí i na situaci, kdy se hráč splete a zapíská, aniž by měl platnou kombinaci. V takovou chvíli zaplatí jedním bodem a kolo pokračuje dál. Aby měl motivaci i hráč se žlutými kostkami, tak za své vítězství v kole dostane jeden bod do svojí vlastní kapsy. I ten se může ukázat jako důležitý a rozdílový, jakmile se partie přiblíží ke konci.

Počet hráčů v partii vlastně teoreticky není omezen. Ovšem čím víc soupeřů se bude účastnit, tím delší je čekání mezi tahy. Každého kola se účastní pouze dva soupeři. Naštěstí jednotlivé tahy jsou otázkou maximálně několika desítek vteřin, než se jednomu z dvojice podaří získat potřebnou kombinaci. Bohužel i tak se po každém kole posunují role pouze o jednu pozici a díky tomu hráči mohou čekat tři kola (v maximálním počtu šesti hráčů, pro které jsou v krabici žetony). Ale ani tak to není nějak závratný čas, zvlášť pokud ke hře přistoupíme jako k party nebo hospodské zábavě.

Recenze hry: BANANA MATCHO - bitva o banán

Kombinací kostek je dostatek a jsou rozumně odstupňované, takže to neustále láká se pokoušet a doufat, že soupeř neuspěje. Ostatní hráči mohou sledovat nebo nemusí. Na průběh partie to žádný vliv nemá a ani jim nepřinese nepozornost žádný handicap. Ovšem současně je díky jednoduchým pravidlům možné zapojit do partie menší děti, kterým pomůže trénovat kombinace i rychlost.

Na krabici najdeme doporučení od tří hráčů, ale partie je hratelná překvapivě i ve dvou. Samozřejmě, že to není v celkovém pohledu taková zábava, přesto je snadno možné se neustále střídat ve dvou zmíněných rolích, dokud se nerozhodne o vítězi.

Banana Matcho oceníte jako hru, u které se pije alkohol. Je nenáročná na hráče, nevyžaduje neustálou pozornost od všech a při tom jsou kola rychlá. Všechno je příjemně jednoduché a bláznivé, což znamená také fakt, že hra nenadchne úplně všechny. Ovšem v každém případě si najde svůj kruh fanoušků, protože bláznivých pískacích her není nikdy dost. Banana Matcho se řadí rozhodně mezi ty lepší.

 

Slovní hodnocení:

Banana Matcho je pískací zábavou, ve které hraje hlavní roli mačkací banán. A jako kostková hra je skvělým partnerem do hospody nebo na párty. V každém kole proti sobě stojí dva protivníci s kostkami – hráč snažící se urvat body za co nejlepší kombinaci a soupeř, kterému stačí ke zmaření celé snahy naházet tři opičky. Hra je velmi závislá na náhodě a každého kola se účastní pouze dva protivníci. To může být vnímáno jako výhoda (ostatní se mohou věnovat jiné zábavě) i nevýhoda (čekání na tah). Celkově je ale Banana Matcho příjemným zpestřením a zaručuje, že se zasmějete a užijete si vyrovnané soupeření.

 

Klady:

Klady+ rychlá hospodská zábava
+ kostky jsou zárukou napětí
+ vždy souboj dvou hráčů
+ dostatek obodovaných kombinací
+ pískající banán
+ nenáročná pravidla

 

Zápory:

Zápory


– čekání na tah
– každé kolo jsou zapojeni jen dva hráči

 

 

Název hry:                     Banana Matcho
Autor:                              Thilo Hutzler
Grafik:                             Lilli Messina
RexHryVydavatel:                      Zoch Verlag
Distributor:                     RexHry
Rok vydání:                    2012

Počet hráčů:                  2 – 6
Doporučený věk:          od 6 let
Hrací doba:                   25 minut

E-shop:                          http://www.planetaher.cz/detail/spolecenske-hry/banana-matcho/
Cena:                             599 Kč

BGG:                              https://boardgamegeek.com/boardgame/130723/banana-matcho

 

Recenze hry: BANANA MATCHO - bitva o banán

 

 

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

REXhryPlaneta herZa značkou REXhry stojí skupina nadšených hráčů, kteří vybudovali úspěšný obchod s moderními společenskými hrami PlanetaHer.cz. Naší snahou je přinášet na český trh nové zajímavé hry, které dle nás na trhu chybí. Naší vizí je do budoucna vytvořit portfolio, které by uspokojilo náročné hráče i ty, kdo s hrami začínají a hrají jen třeba doma s rodinou.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.