Pátek, 8.12.2023
Deskové hryVolný čas

Recenze hry – Hodina duchů

Hodina duchů

Duchové ovládli naše stoly. Prohání se tu se svými poskoky – sovičkou a netopýrem. Nejde z nich ale strach, protože si chtějí hrát. A my s nimi. Připravte si dobré reflexy, aby vám žádná z jejich lumpáren neutekla!

Vždycky jsme si mysleli, že duchové jsou jen stíny. Bytosti na okraji našeho zorného pole, které žijí ze zbytku energie, která v nich zůstala po životě. Jenže všechno je jinak. Duchové mají svůj vlastní svět, s domy a touhou po stejných věcech, po kterých bažíme my. Ale jejich vybavení záleží na nás a našich fotografiích, které jejich životům dávají smysl.

Tentokrát jim uděláme pořádnou radost. Už mají ručník, křeslo i láhev, ale když se chtějí parádit, chybí jim zrcadlo, voňavka nebo klobouk. Všechno pro pravého gentlemana najdeme v novém, už třetím, přírůstku do rodiny duchů – Duch, Duchová v koupelně.

Autorem zůstává stále Jacques Zeimet, jehož zásobárna nápadů pro jednoduchý akční mechanismus není stále vyčerpaná. I třetí krabice s názvem GeistesBlitz 5 von 12 vychází pod hlavičkou společnosti Zoch Verlag. Na český trh se dostává pod názvem Hodina duchů – stane se tak zásluhou firmy MindOK.

Hodina duchů

Všechny fanoušky Ducha asi na první pohled zaskočí rozměr krabice. Ten je oproti původnímu balení dvojnásobný, takže se vám nebude hodit do řady ve vaší sbírce, alespoň si zachovává svůj čtvercový formát. Jaký k tomu měli tvůrci důvod? Potřebovali přidat uvnitř krabice prostor?

Opravdu je to tak. Jakmile otevřete víko s frajerským duchem, uvidíte na dně nejen nový balíček karet s fotografiemi, ale také nových devět (!) dřevěných figurek. Tou hlavní zůstává opět bílý duch, který tentokrát má knírka a fištrónský úsměv. Na dně se spolu s ním ale ukrývá také jeho pomocník – malá červená sovička, kulaté hodiny, klíč, netopýr nebo lahvička s elixírem.

Jako zkušení hráči Ducha si určitě všimnete zajímavé skutečnosti – každá ze známých barev (modrá, červená, zelená, černá) je zde tentokrát rovnou dvakrát. Nezbývá tedy než nakouknout do návodu pro odpovědi na všechny naše otázky. Na jednom místě tu jsou i česká a slovenská pravidla.

Hodina duchů

Původní hra má jednoduchá pravidla. Na stole leží všechny předměty a čekají, kdo jako první chytí ten správný. V každém kole hráči odhalí jednu kartu, na které se nachází všechny předměty a barvy kromě jedné, ale pomíchané. Může chybět barva nebo tvar, ale vždy je zde pouze jedna odpověď. Soupeři musí být neustále v pozoru, protože někdy se naopak stane, že odpověď je na obrázku vytištěná – předmět ve správné barvě, kterou má v realitě na stole. Správné řešení přinese hráči kartu a kdo jich nasbírá nejvíc ve chvíli, kdy dojde balíček, se stává vítězem.

Tentokrát ale na stole leží devět předmětů místo pěti a každá barva tu je dvakrát. Jak tedy hra funguje? Příprava je stejná a stačí pouze zamíchat balíček a mezi soupeře položit všechny dřevěné postavičky. Věřte tomu nebo ne, ale i s devíti figurkami je možné zachovat stejná pravidla. Podle karet vám vždy vyjde pouze jeden předmět.

Ten může být na kartách zobrazený úplně správně (barvou i tvarem). V případě, že tam žádný takový není, pak musíte hledat předmět, jehož barva ani tvar na obrázku nejsou vůbec. Tady se nemění nic do chvíle, dokud se na obrázku neobjeví hodiny. Najednou nesmíte chytat žádný předmět, ale místo toho hráči zakřičí čas, který ukazují ručičky na obrázku.

Hodina duchů

A to je v podstatě všechno. Hra tedy s výjimkou hodin funguje úplně stejně, jen je výrazně obtížnější. Rozhodování mezi dvojnásobným počtem předmětů je mnohem náročnější. Protože každá barva je zastoupena dvakrát, musíte hledat současně i tvary, které vám některé možnosti vyřadí. Z toho vyplývá, že je třeba dlouhé přemýšlení a i zkušení hráči původních verzí budou překvapeni.

Zůstává zde ale záludnost této hry, která vás neustále nutí být v pozoru. Čas od času se objeví v balíčku karta, která po vás chce opačné uvažování a není jednoduché si toho všimnout. Tedy alespoň v prvních partiích, protože časem se podle vzhledu karet naučíte, na které si máte dávat pozor. Naštěstí i přes počet předmětů si karty zůstávají dostatečně podobné, abyste si je nemohli dokonale zapamatovat.

Hodina duchů

Stejně jako u druhé inkarnace Ducha (Duchová v koupelně), i tentokrát pravidla obsahují hned několik dodatkových pravidel, která hru udělají ještě těžší. Tady se právě ke slovu dostává zrcadlo a sovička, které znovu mění váš přístup k jednotlivým kartám. Musíte chytat předmět v zrcadle nebo dokonce vykřikovat jeho název, pokud na obrázku je sova Owlina.

Duch ještě neřekl poslední slovo. I tentokrát staví na stejné hratelnosti, jakou známe. Možná je až příliš podobný. Největším přídavkem tak zůstává velký počet předmětů, které všechny dohromady fungují s kartami naprosto výborně. Obtížnost je tak vysoká, ale nic jiného se nezměnilo. Dodatkové pravidla s výkřiky jsme tu už měli.

Hodina duchů

Přesto si velkou pochvalu zaslouží zpracování. Dřevěné figurky jsou pěkné a ilustrace legrační, jako v předchozích krabičkách. Jen stále nevěříme, že by se hra nevešla do klasické duchařské krabičky, jaké jsme dostali v minulosti s párkem bílých duchů.

Hodina duchů přináší jako novinku v první řadě obtížnost. Ta se výrazně posunula a partie dá pořádně zabrat i zkušenějším hledačům. Pokud nemáte ještě dost otáčení karet a chytání předmětů, pak vás určitě nové možnosti této krabičky potěší.

 


Slovní hodnocení:

Hodina duchů je desková hra, která jde ve šlépějích nastolených svými dvěma předchůdci. Používá naprosto stejná pravidla, jen na stole dvojnásobné množství předmětů. A o to je celý úkol těžší, protože je víc možností a tedy náročnější dedukce. To znamená větší výzvu i pro zkušené hráče. Ovšem pokročilá pravidla vlastně nepřináší nic nového a znovu zahrnují jen změnu chytání za výkřik s názvem v případě, že karta splní určitou podmínku. Jenže to všechno znamená, že Hodina duchů je stále super zábava. Všichni, kdo mají tento mechanismus rádi nebo milovníci předchozích dílů budou spokojení. Za své peníze dostanou nejen novou porci zadání a karet, ale také obtížnější hru. Hodina duchů bude trvat na vašem stole mnohem déle.

Hodina duchů

Klady:

Klady+ velké množství figurek
+ skvělé ilustrace
+ zvýšená obtížnost
+ napínavá hra
+ zajímavý nápad se zrcadlem
+ cena

 

Zápory:

Zápory– zbytečně větší krabice
– nepřináší vlastně nic nového

 

 

 

 

Název hry:                     Hodina duchů
Originální název:     GeistesBlitz 5 von 12

Autor:                              Jaques Zelmet

Výrobce:                         MindOKZoch Verlag
Distributor:                     MindOK
Rok vydání:                   2014

Hodina duchůPočet hráčů:                  2 – 8
Doporučený věk:          od 8 let
Hrací doba:                    10 – 20 minut

E-shop:                           http://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/hodina-duchu/
                                        
BGG:                               http://boardgamegeek.com/boardgame/148532/geistesblitz-5-vor-12
 

 

 

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.