Recenze hry: La Cucaracha – švábi v kuchyni

La Cucaracha - švábi v kuchyni

Spousta lidí se švábů bojí. Možná by změnili názor, kdyby věděli, kolik zábavy si s nimi jde užít. Připravte se na to, právě vstupují i do vašich životů. V ohromně zábavné dětské hře.

Na tohle prostě nejsem vyzbrojený! Mám po ruce jen nůž a vařečku, ale švábi jsou mnohem rychlejší. Kde se tady vzali? Kdyby se to hosté dověděli, byl by to náš konec! Musíme rychle zahnat tu mrštnou potvoru do bezpečné vzdálenosti. Honem, všichni! Kdo ho dokáže zahnat, má u mně jeden den prázdnin!

Takový den volna, to není jen tak, takže by se měli všichni kuchtíci snažit. A protože jste mezi nimi i vy, určitě se rádi zapojíte do honu na švába. Zvlášť když zjistíte, že není opravdový. Tedy alespoň ten v kuchyni ve hře La Cucaracha, kterou vydává v češtině firma Ravensburger. RavensburgerAutorem zábavy je Peter-Paul Joopen. O jejím úspěchu hovoří už to, že vyhrála soupeření o nejlepší dětskou hru v Německu pro rok 2013 pod původním názvem Kakerlakak s obrázky Janose Jantnera a Maximiliana Jasionowského. Vydali jsme se tedy do kuchyně na vlastní pěst, abychom zjistili, jaká zábava ta honička vlastně opravdu je.

Hra nás o lecčem přesvědčí už velikostí své krabice. Šváb na víku je tak obrovský, ale nikdo se jej nelekne. Směje se šéfkuchaři, který se jej snaží chytit lžící a vidličkou. Velikost krabice je ale daná tím, že uvnitř se na dně rozkládá opravdová kuchyň. Tedy až poté, co si ji s pomocí kartonu a plastových příborů sestavíte. Dospod nejdříve položíte plastové nýty, na ně karton představující podlahu a pak do nýtků nacvakáte jednotlivé lžíce, nože a vidličky. Těmi je možné otáčet na tyčince uprostřed.

La Cucaracha - švábi v kuchyni

Po stranách pak jsou čtyři místa, kam by se šváb nejraději dostal. Přihrádky jsou nejdřív prázdné, ale s pomocí kartonových destiček tam hráči položí jídlo, které bude hladového hmyzáka lákat. Dva ze čtyř vstupních otvorů do pastí dostanou také zábranu. Pro hráče je připravena také jedna kostka (se symboly otazníku, vidličky a nože) a hromada kulatých žetonů.

Tím nejdůležitějším je ale samotný šváb. Tentokrát to není ani plastová figurka, ani žeton na podstavci, ale velký a nevyzpytatelný HEX BUG nano. Možná jste už na ně v nějakém hračkářství narazili. Bláznivé hopsají na svých dvanácti nožičkách, odráží se od všeho, co jim přijde do cesty a tajemně vrní. Spolu s figurkou je v plastovém obalu zacvaknutá také malá baterie.

Na začátku partie je třeba všechny vidličky, nožíky i lžíce nasměřovat v krabici podle zadání tak, aby umožňovaly havěti volný průchod (startovní rozložení jsou v pravidlech celkem čtyři). Každý z hráčů se pak posadí k jednomu rohu s pastí, do které se bude snažit švába nalákat. Právě zde přijdou vhod dveře, které zavřou pasti v případě, že hraje méně hráčů než plný počet (čtyři).

La Cucaracha - švábi v kuchyni

A teď už je čas, aby šváb rozpohyboval svoje malé nožičky. Malým vypínačem na bříšku jej zapnete a položíte jej do středového pole. To je ve všech případech uzavřený čtverec, takže potvůrka zatím nemá kam utéct. Ale to se brzy změní.

Stačí jen, aby první hráč hodil kostkou. Ta mu ukáže, kterým druhem příborů může otočit. Rotaci lze provést vždy pouze o devadesát stupňů a příbory nikdy nesmí zůstat pootočené. Poté dostane kostku další hráč. Mezitím si ale většinou začne šváb hledat bludištěm mezi překážkami cestu. A úkolem hráčů je otáčet dílky tak chytře, aby dorazil právě do jejich pasti.

Za to dostane hráč odměnu v podobě jednoho švábího žetonu. Poté hon začne znovu od středu, ale teprve poté, co příbory znovu hráči vrátí do úvodní polohy. Mezi jednotlivými koly nechte švába chvilku odpočinout. Jakmile některý z hráčů získá předepsaný počet žetonů, stává se vítězem a nejlepším chytačem švábů ve městě!

La Cucaracha - švábi v kuchyni

La Cucaracha je ohromně zábavná hra pro děti. Na první pohled byste ani nevěřili, kolik smíchu se uvnitř ukrývá. Ale ve chvíli, kdy brouk HEX BUG nano začne pobíhat po plánu, je vám to jasné. Hráči se snaží co nejrychleji hodit kostkou a vybrat správný typ příboru tak, aby mezitím nedorazil do pasti některého z dalších hráčů.

Hra je největší zábavou, pokud se jí účastní více protivníků. V tu chvíli je přetahování náročnější, ale přesto trvá pouze chvilku. Poté je chvilku čas na odpočinek, než se všechno zopakuje. Je určena dětem až od pěti let, ale vůbec bychom se nebáli ji pořídit i mladším, šikovným hráčům.

La Cucaracha trénuje motoriku a plánování, ale především se s ní hodně nasmějete. A o tom by rodinné deskové hry měly být, protože zábavných zážitků není nikdy dost. A tyhle u dětí budou bodovat ještě dlouho, protože se ke hře rády vrací. Mohou hrát i s rodiči, kteří mají podobnou šanci na vítězství, jako ony samy.

La Cucaracha - švábi v kuchyni

Díky náhodnému pohybu figurky brouka nikdy nevíte, co se stane v následujícím okamžiku. Přesto správné vytváření cesty a plánování může hrát roli. Ačkoliv kostka může být často proti. To je snad jediné, co se této dětské zábavě (kromě cenovky) dá vytknout. Ale lze to také velmi jednoduše vyřešit a kostku při partii nepoužívat. Aby ale hráči neměli přílišnou volnost, nikdo nesmí otočit stejný typ příboru, jako hráč před ním (autoři: Mikko Saari a Silvano Sorrentino, server BoardGameGeek).

Pravidla obsahují také opačnou variantu, která je ještě zábavnější. Tentokrát se švábů bojíte a snažíte se jim vyhnout. Jednoduše nechcete, aby spadl do vaší pasti, ale místo toho jej lákáte na návnady ostatních hráčů. Žetony slouží jako trestné body. Tato varianta je zábavnější, protože hráči si mohou navzájem lépe provádět naschvály a o nich takovéto rychlé hry prostě jsou. Zvlášť u dětí, pro které je La Cucaracha určena.

Hra má sice trochu vyšší cenovku, než bývá u dětských her obvyklé, ale to je dané zpracováním. Ve hře je hodně plastových dílků, ale především samotná figurka švába. Ačkoliv poté, co hru sestavíte do finální podoby, už krabice vypadá trochu prázdně. To je ale dobře, protože hmyz se má kde prohánět. Navíc pokud byste si dokoupili (nebo již vlastníte) další stejné hopsající broučky, můžete je vypustit současně. Tím hra získá na dalším náboji.

La Cucaracha - švábi v kuchyni

La Cucaracha je sázkou na jistotu. Pokud přistoupíte na to, že se jedná o dětskou hru, ve které náhoda nevadí, pak je krabice plná ohromné zábavy. Děti jsou z ní nadšené od první chvíle a nemohou se honění brouka po kuchyni nabažit. La Cucaracha by i přes vyšší cenovku měla patřit do sbírky každé rodiny, protože s ní zažijete hromadu legrace.

 

Slovní hodnocení:

La Cucaracha je skvělá dětská hra. Nebýt vysoké cenovky, vlastně bychom neměli o čem mluvit a pouze bychom vás posílali do obchodu. Naštěstí za svoje peníze dostanete kopec legrace a zábavy, který vám nahradí dvojitou návštěvu kina (podobná cena). U hry se navíc může bavit hned několik dětí současně a společně zažijí smích a soupeření. Všichni se snaží rychle hodit kostkou a otočit příborem, aby mohli nasměrovat brouka právě do svojí pastičky. La Cucaracha je jednou z těch vzácných dětských her, které vykouzlí úsměv na tváři dítěte i rodiče.

 

Klady:

Klady+ neuvěřitelná legrace
+ rychlá a napínavá hra
+ brouk se chová nepředvídatelně
+ lze trochu taktizovat s otevíráním uliček (zvlášť v nižším počtu)
+ i pro malé děti

 

Zápory:

Zápory

 

– vysoká cena
– náhoda (která ale nevadí)

 

 La Cucaracha - švábi v kuchyni

Název hry:                     La Cucaracha
Autor:                              Peter-Paul Joopen

RavensburgerDistributor:                     Ravensburger
Rok 1. vydání:               2013

Počet hráčů:                  2 – 4
Doporučený věk:          od 5 let
Hrací doba:                    10 – 15 minut

BGG:                                http://boardgamegeek.com/boardgame/137909/bugs-kitchen                       

 

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.