Recenze knihy: Obraz Doriana Graye

Kniha Obraz Doriana GrayeRecenzovat knihu Obraz Doriana Graye světově uznávaného autora Oscara Wilda je úkol vcelku obtížný, neboť jak praví klasik – tisíc lidí, tisíc chutí. Proto se pokusím prozradit co nejméně děje a říct můj vlastní názor na samotné dílo a pokud možno, vyhnout se rozboru, jež si připravují maturanti k maturitní zkoušce.

Autor tímto dílem tzv. předběhl dobu a vyvolal ve své době neskutečný skandál. Oscar Wilde byl obviněn z toho, že kazí mládež, je nemorální, nechutný, morbidní a také že je homosexuál, neboť v té době byla homosexualita považována za nemoc.

Když bych měla rozebrat samotný děj, přišel mi hodně zdlouhavý – zbytečně. Půl knihy bych dokázala napsat do jednoho odstavce – když by se mi chtělo (smích) a hlavně se v něm neodehrálo nic extra zajímavého. K pořádné akci došlo až v druhé polovině. Nápad s dějem byl sice výborný, ale zpracování trošku pokulhává, což je na tak skvěle vymyšlený děj velká škoda.

Co se samotného textu týče, autor měl zřejmě rád květnaté opisy. Velice mě „dojalo“, když jsem nalezla část, ve které popisovali knihu, kterou Dorian četl. Ano, je „fajn“, číst v knížce o tom, jak někdo četl knihu a o čem byla. To jsou ale znaky symbolismu, dekadence a impresionismu, takže to k dílu jednoduše patří.

Ale abych stále jen nekritizovala. Zaujmulo mě velké množství přímé řeči a to se tak nějak kompenzovalo s tou spoustou popisů. Většinou bývá „pravidlem“, že když je v knize přímá řeč, lépe se dílo čte a čtenáře tak kniha víceKniha Obraz Doriana Graye zaujme. Pravdou ale bohužel zůstává, že jedna celá stránka mluvené řeči jedné osoby, jež uvažuje o umění je trochu zdlouhavá.

Dobrou zprávou také je, že autor rozdělil knihu do několika kapitol, což je velkou výhodou při čtení kdy se neřeší, zda dočíst stránku či odstavec. Jenom se dočte kapitola a čtenář nemusí mít strach, že přestal číst v nějaké hodně zajímavé části.

V momentě, kdy jsem držela knihu poprvé v ruce, velmi mne zaujala obálka. Kombinace černobíle s červenou a trochou hnědé dodává knize pocit tajemna a skoro bych i řekla, že působí maličko děsivě.

Pokud bych měla udělat shrnutí, kniha je to určitě minimálně dobrá. Nechci ji tu nějak vychvalovat, neboť mě momentálně moc neoslovila, ale věřím (spíše doufám), že až přijde lepší konstelace hvězd, ráda po knize sáhnu a znovu si ji přečtu s mnohem větší chutí a porozuměním.

Takže pokud máte rádi tajemno, květnaté opisy, psychologické romány a hororové prvky, určitě neváhejte a po této knize sáhněte.

 

 

  

Název knihy:            Obraz Doriana Graye
Autor:                         Oscar Wilde
Rok vydání:              2015
Počet stran:              192
Vazba:                       vázaná
Jazyk:                        čeština
Formát:                     130×200 mm
EAN:                         9788073902117
ISBN:                        978-80-7390-211-7

E-shop:                    http://www.knihyomega.cz

 

{source}[[div data-configid=”0/14230792″ style=”width: 610px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

OmegaNakladatelství Omega se zabývá především vydáváním klasické české a světové literatury s novými obálkami. Chce vyjít vstříc hlavně čtenářům, kteří marně shání svého oblíbeného spisovatele a nedaří se jim ho nikde sehnat. Také vychází vstříc zejména studentům, kteří potřebují klasickou četbu do školy za velmi příjemné ceny. Spektrum titulů postupně rozšiřuje o další témata, a také se věnuje i novým autorům a knihám, které dosud u nás nevyšli. V budoucnu plánuje publikovat i překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny.

Nakladatelství spolupracujeme s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky a mnoha externisty různého zaměření. Mezi jeho knihami si vybere každý čtenář podle svého gusta — vydává publikace v pestré škále edičních řad.

V edici Beletrie vycházejí knihy českých i světových autorů, mezi nimiž najdete napínavé historické příběhy, ale také díla se společensky závažnou tematikou.

Specialitou mezi edicemi je regionální literatura — zde se věnuje legendám k daným městům z celé České republiky. Speciálně se zabývá vydáváním knih o Brně, hradu Špilberku, legendám brněnského podzemí nebo slavné brněnské hantýrce ,,Hantec”.

Se známými osobnostmi se seznámíte také, ať už je to eroticko-psychologický román TROJKA známého moderátora, novináře a zpívajícího spisovatele Richarda Sachera. Tak jsou v přípravě další knihy se známými osobnostmi českého showbyznysu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.