Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Regionální kolo ve slam poetry

slampoetry 2010V pátek dne 19. listopadu 2010 se v pardubickém Klubu 29, který je rozšiřujícím prostorem a projektem Divadla 29, uskuteční regionální kolo Slam poetry 2010. Vítěz pardubického kola postupuje do celorepublikového finále konaného 4. prosince 2010 v brněnském klubu Fléda. Zde se vítězové regionálních soutěží utkají o neoficiální titul českého „mistra“ ve slamu.

Co je slam?

Slam poetry je soutěž v přednesu poezie. Důraz se klade především na její prezentaci. Autoři se tedy zaměřují nejen na to, co sdělují, ale i jak to sdělují. Slam poetry založil na počátku 80. let v Chicagu Marc Smith a od té doby si získala velkou popularitu, a to především v západním světě. Slamy se tam pořádají v různých městech prakticky každý týden. Jde o soutěž, během níž básníci dostanou 3 minuty k přednesu svého díla a jsou pak posuzováni porotou z publika.

Pravidla slamu

Vystupující nesmí používat jakékoliv rekvizity, hudební nástroje ani kostýmy. Soutěž probíhá ve dvou kolech, v nichž je závazná maximální možná délka vystoupení pro každého soutěžícího – nejčastěji 3 minuty.

Vystupující mohou být za překročení časového limitu či použití rekvizit penalizováni. Porotu obvykle vybírá konferenciér či další organizátor soutěže přímo z přítomného publika před samotným zahájením soutěže – počet členů poroty se pohybuje od pěti do deseti. Záleží na pořadateli a soutěži. Porotci přiřazují účastníkům soutěže body (od 0 do 10 nebo od 1 do 10) na základě obsahu a prezentace díla. Během slamu se na rozdíl od literárních čtení aktivně zapojuje publikum. Otevřeně a hlasitě reaguje na vystoupení jednotlivých básníků, na bodování poroty nebo na moderování. Publikum se může projevovat tleskáním, pískáním, bučením či dupáním. Může tak do jisté míry ovlivnit rozhodování porotců.

Kdo se může slampoetry zúčastnit?

Slam poetry je přístupná pro každého, kdo má odvahu vystoupit se svou poezií před aktivní publikum. Vítězové regionálních kol postupují do finále, kde se utkají o neoficiální titul českého „mistra” ve slamu. Předchozí ročníky ukázaly, že spektrum vystupujících je opravdu široké – od zavedených básníků po MC’s hiphopových kapel.

Jaká poezie se na slamu čte?

To záleží na místě, na básníkovi samém i na slamu. Jednou z nejkrásnějších věcí na slamu vůbec je to, jak široké spektrum básníků přitahuje. Může se zde číst poezie milostná či sociální, hořkosladké osobní zpovědi či komické kousky. Obsah ani forma nejsou omezeny.

Pardubické regionální kolo pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Klubem 29 a o. s. Fleda v rámci projektu Textconnexion 2010.

Vstupné: 30 Kč

Soutěživí zájemci o účast na pardubickém slamu se stále ještě mohou přihlašovat e-mailem na: klub@divadlo29.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.