Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Roztržitý Blondýn s černou botou má stále co říct

recenze knihy Nevím nic, ale řeknu  všechno

Pierre Richard. Toto jméno vyvolává úsměv na tvářích milovníků francouzských komedií, pro další, například pro mě, je také nostalgickou připomínkou časů minulých, kdy byly tyto filmy velmi oblíbené. Pierre Richard vytvořil spoustu nezapomenutelných rolí, v nich vždy vynikalo jeho charisma. Neohrabané, nesmělé chování, rozevlátá hříva blonďatých vlasů a pronikavé modré oči, tak ho máme v paměti navždy, i když se postupem času a pokročilého věku proměnil v šarmantního bělovlasého gentlemana. Jaký je Pierre Richard ve skutečnosti? Dělá čest svým rolím, je věčným smolařem a snílkem? Jak se k herectví dostal a co na to řekla jeho rodina? To vše a ještě mnoho dalšího přiblíží originálně pojatá biografie nazvaná podle jednoho z Richardových filmů Nevím nic, ale řeknu všechno.

Nevím nic, ale řeknu všechno - recenzeNečekejte, že budete číst klasický životopis, v němž se dozvíte základní data, pár pikantností a zbytek bude vyplněn fotografickou přílohou. Tato biografie je pojatá trochu jinak, než jsme zvyklí. V úvodu se spisovatel Jérémie Imbert, autor publikace, tazatel a zároveň velký obdivovatel Richardova hereckého umění, obrací k herci a formou jakéhosi vyznání vysvětluje, proč se do psaní knihy pustil. V dalších kapitolách ti dva spolu vedou nenucený rozhovor, v němž  mapují hercův život i kariéru. Dozvídáme se, že jeho rodina z něj chtěla mít vzdělance, jemu bylo však odjakživa bližší herectví. Postupně se seznamujeme se všemi stěžejními filmy, zjistíme, kdo ho během let ovlivnil a s kterými legendami francouzského filmu natáčel. 

Z textu se jen tak mimochodem dozvíte, že byl vícekrát ženatý, ale bez jakýchkoli intimních detailů, jeho osobní život je spíše upozaděn a působí jako kulisa k tomu profesnímu. Projdeme celou řádkou filmů, z nichž mnohé byly nesmírně populární i u nás. Pierre Richard přibližuje okolnosti jejich vzniku, jak byl zaškatulkován do rolí ztřeštěných a nesmělých mužů, z nichž se pak postupem času vymanil. Nechybí ani fotografická příloha se zajímavými, ne příliš známými fotkami a přehledný výčet filmových i divadelních rolí.

Číst tuto knihu je jako sedět u jednoho stolu s Pierrem Richardem a Jérémiem Imbertem a poslouchat jejich rozhovor, mimochodem přirozený a velmi uvolněný, u sklenky dobrého vína (třeba právě z vinic, jichž je majitelem). 

Milujete-li francouzský film a Pierre Richard je váš oblíbenec, bude kniha Nevím nic, ale řeknu všechno skvělou připomínkou jeho šarmu a filmového umění.

 

Název knihy Nevím nic, ale řeknu všechno
AutorPierre Richard
ŽánrBiografie a memoáry
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2020
Počet stran280
ISBN 978-80-242-6695-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)