Smrt, to je teprve začátek?

Playgroundrecenze knihy
Larse Keplera – Playground

Pokud zmíním jména Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, některým z vás možná svitne. Pokud ovšem řeknu Lars Kepler, to už je jiná, že? Zřejmě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že v tomto případě se rozsvítí drtivé většině z vás. Manželská dvojice skrývající se pod tímto pseudonymem se rozhodla na chvilku rozejít s vyšetřovatelem Joonou Linnou a vkročit na nové hřiště.

Welcome to Playground

Přemýšleli jste někdy, zda existuje něco jako posmrtný život? Co se s námi děje, když naše srdce přestane bít? A co je pravdy na těch historkách o světle na konci tunelu?

Jasmin je poručnicí v armádě, toho času sloužící v Kosovu, kde se se svou jednotkou snaží zabránit bezpráví na nevinných civilistech. Při riskantní akci je však Jasmin zraněna a na celých čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce. Když se znovu vrátí do života, nemůže se zbavit vzpomínek na čínský přístav, v němž se po dobu své klinické smrti ocitla. Místo klidného a spravedlivého zásvětí se ovšem nacházela na místě, které nemilosrdně ovládá triáda. Není divu, že po tomto zážitku Jasmin pověsí svou armádní kariéru na hřebík a najde si zaměstnání na ministerstvu obrany.

Dny klidně plynou, Jasmin porodí syna a vychovává ho jako svobodná matka. Všichni jsou spokojeni, žijí si svůj život. Až do osudového okamžiku. Jasmin, jejího syna Danteho a Jasmininu matku zastihne zubatá na zasněžené silnici ve vraku jejich automobilu. Bývalá poručnice se tak znovu ocitá na druhé straně.

Playground má výborný začátek a dovolí vám doufat, že Kepler si dokáže udržet čtivost i v případě, že se vrhne na mystickou půdu. Téma života po životě je v tomto případě rozpracováno poměrně slušně, zajímavě a má nápad. Autorská dvojice nikdy neměla problémy s krví a brutálními scénami a neupouští od toho ani nyní. Životadárnou tekutinou kropí dlažbu v posmrtném přístavu více než štědře, akčních scén je tu požehnaně a tempo zpočátku vražedné.

Problém nastává v okamžiku, kdy se příběh mění v závod o záchranu Danteho. Kvůli němu začíná Jasmin umírat a navštěvovat zásvětí více, než je zdrávo a nakonec i čtenáři milo. Celý koncept se tak na chvíli mění ve frašku, což se Kepler snaží vynahradit ještě zběsilejším tempem a akčním nastavením ve druhé polovině knihy. Dobře, celkem to funguje. Zvlášť když se v zásvětním městě začne umírat. Co se s vámi vlastně stane, když zemřete v době, kdy jste už vlastně mrtví? Zajímavá otázka, kterou však Kepler nijak nevysvětlí.

Playground má řadu logických nejasností a místy je děj poněkud děravý nebo příliš rozvleklý. Na druhou stranu to vyvažuje skvěle vystavěné prostředí čínského přístavu, velmi dobře vykreslené postavy a napětí by se dalo krájet nožem.

Vlastně ani nevím, pod jaký žánr bych měla knihu zařadit. Není to detektivka ani čistokrevný thriller. Stejně na to ani moc nesedí fantasy. No, spokojím se s označením „mysteriózní krvák“.

Bonusové body dávám za námět a čtivost, naopak něco strhnu za to předimenzované umírání, které jednoduše začalo nudit. Pokud jste velkými fanoušky Joony Linny, zapomeňte, že by se Playground neslo byť jen v podobném duchu. Tohle je jiné, přestože stále dost surové. Někdy až moc. Víte co, vezměte si na čtení raději igelitový sáček. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Hřiště totiž nemá žádná pravidla.

Hodnocení: 4/5

 


PlaygroundNázev knihy:         PLAYGROUND
Autor:                      Lars Kepler
Překlad:                  Karolína Kloučková

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           439

ISBN:                       978-80-7491-782-0
EAN:                        9788074917820

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/37810377″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.