Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Stříbro a chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Stříbrný jednorožecÚžasný historický román plný napětí a neočekávaných zvratů, jenž se odehrává v Kutné Hoře. Přesně takto bychom mohli charakterizovat toto skvostné dílo Ludmily Vaňkové. Nahlédneme v něm pod pokličku těžby stříbra, ale i stavby chrámu sv. Barbory. Dalo by se říci, že na stránkách knihy je rozvíjena zajímavá myšlenka a tak trošku i legenda o tom, proč a jak byl chrám postaven. Pokud vás toto zajímá a rádi čtete historickou prózu, mohu vám tuto knihu vřele doporučit. Věřím, že si autorčin styl psaní, který považuji za zcela nevšední, oblíbíte.

Kniha Stříbrný jednorožec vyšla poprvé v roce 1981 v nakladatelství Melantrich, avšak v roce 2015 se dočkává dalšího vydání, tentokráte titul vydává nakladatelství Šulc-Švarc. V případě zájmu si ji můžete pořídit zde.

Obálka a název: Již dlouho jsem toužila si přečíst knihu od Ludmily Vaňkové a porovnat její tvorbu s mou dosavadní zkušeností v oblasti historické tvorby. Tato kniha mě zaujala jak svou obálkou, tak i názvem. Na obálce můžeme vidět na šedém pozadí s ornamenty světici, která se mazlí se stříbrným jednorožcem. Oba výjevy na obrázku mají svůj důvod a v příběhu hrají určitou roli. Můžeme si tedy povšimnout paralely mezi názvem knihy a její obálkou. Celý výjev na vás bude působit příjemně, stejně tak to budete cítit i v případě celého příběhu, ale o tom níže. Knihu lze zakoupit vázanou v pevných deskách. Překvapí vás formát A5. Příběh je vyveden na 311 stranách. Posledních 5 stran je věnováno vysvětlení některých pojmů, které se v knize vyskytovali a mnohdy nebylo zřejmé, o jakou pozici se jedná.

Jazyk: Text je psán zajímavým způsobem. Musím říci, že mě nejvíce zaujalo to, že autorka kombinovala při psaní tohoto zajímavého příběhu er-formu s ich-formou, což považuji za velice nevšední. V prolínání těchto dvou typů vypravěče se vyskytuje velké množství dialogů, jež zvyšují spád celého vyprávění. Když se zamyslíme nad kombinací vypravěčských postupů, zjistíme, že ich-forma se často objevuje ve chvílích, kdy si daná postava něco vyčítá, přemýšlí, nebo v duchu vzpomíná. Každá kapitola je strukturovaná a rozdělena do několika částí. Tyto části jsou od sebe odděleny jednoduchým ornamentem a každá z nich je vyprávěna z pohledu jiné postavy. U autorky však musím vysoce ocenit i to, že se snažila psát dobově, toho si můžeme povšimnout právě ve staročeských označeních hornických funkcí atd. Autorka užívá ve chvílích, kdy mělo být zvyšováno napětí, krátké věty. Když naopak chce spád celého příběhu zpomalit, použije rozsáhlejšího popisného postupu. Kniha dokáže ve čtenáři vyvolat vcelku silné emoce, někdy i strach o hrdiny příběhu. Často si říkáte při čtení, zda to muselo dopadnout tak, jak to dopadlo. Když však na knihu pohlédnete jako na celek, zjistíte, že pokud by to bylo jinak, příběh by byl necelistvý a nebyl by tak silný, jako je v této podobě. V celém díle se střetává chronologická a paralelní kompozice, avšak občas můžeme objevit i retrospektivu, zejména tomu tak je v případě vzpomínek jednotlivých postav.

Tematická oblast textu: Celá kniha se zabývá těžbou stříbra a problémy s tímto spjatými, dále pak se stavbou chrámu, jež je také pevně spjata se stříbrem. Kdyby ho nebylo, chrám by postaven nebyl. Dalším vcelku velkým motivem v této knize je láska, nemoci, nenávist, ale mohla bych jmenovat i dále a stále bych nedošla ke konci. Kniha je rozdělena do dvou částí, první se zabývá hledáním stavitelů chrámu a druhá stavbou samotnou. Každá z těchto částí obsahuje 8 kapitol, v nichž se před námi odvíjí postupně celý vcelku silný příběh.

Celkové hodnocení: Kniha se mi moc líbila svou čtivostí. Autorka si mě získala svým stylem psaní, který je něžnější než tvorba ostatních autorů historických románů. Oceňuji, že se autorka tolik nezaobírá sexuálním životem postav, ale spíše nahlíží dobu jako takovou. Sice můžeme najít spoustu motivů lásky, avšak mnohdy z této lásky vychází paprsek metaforičnosti. V případě Rejska, který má doma ženu a děti, láska znamená spíše víru a zamilovanost do vlastního největšího díla, do stavby chrámu sv. Barbory. Celé dílo není jen obyčejným suchým příběhem, je nesmírně živé a zároveň bych jej označila za legendu památného místa. Z četby této knihy jsem si odnesla nevšední čtenářský zážitek a byla jsem neskutečně nadšená. Ráda si přečtu i další knihy z tvorby této autorky, abych zjistila, zda jsem odhalila poetiku její tvorby, která mě velice zaujala.

Moje subjektivní hodnocení je krásných 100 %. 

Anotace:

Jednorožce měl ve znaku Michal z Vrchovišť. Jako chlapec poprvé vkročil do stříbrného města s prázdnými kapsami a od té chvíle byl jeho život spjatý se stavbou kutnohorské Svaté Barbory. Svou obratností a vytrvalostí shromáždil obrovské bohatství a věnoval ho na stavbu chrámu. Dokonce se jako královský hofmistr Kutné Hory dopustil zpronevěry obecního stříbra, aby se dočkal jeho konečné podoby, kterou nejvýrazněji ovlivnil pražský stavitel a kamenický mistr Matěj Rejsek. Svatá Barbora nakonec spojila životní cesty obou hlavních hrdinů, stali se věrnými přáteli a žili hlavně pro svůj velkolepý chrám. Kutná Hora byla na konci 15. století městem fantastických zisků i neslýchané chudoby, ovládla ji stříbrná horečka stejně divoce jako o několik století později Kalifornii a Aljašku zlatá horečka, přitahovala nejrůznější dobrodruhy, odvážlivce i snílky a rozdíl mezi žebrákem a boháčem byl při vší závratnosti možných zisků neurčitý, každý se mohl stát tím i oním a všichni dohromady stejně upadli v zapomnění uprostřed stříbrné záplavy. Michal z Vrchovišť se ale neutopil v rozbouřené stříbrné řece, která vyvolala i ozbrojenou vzpouru okrádaných havířů proti patricijům a královským úředníkům. I když mu v životě dlouho unikaly štěstí a láska, měl stále před očima, jak bude vypadat dostavěný chrám svaté Barbory, kde ho dodnes připomíná stříbrný jednorožec.

 


Název knihy:    Stříbrný jednorožec

Stříbrný jednorožecAutor:                 Ludmila Vaňková

Nakladatelství:  ŠULC – ŠVARC
Rok vydání:       2015
Počet stran:       320

ISBN:                  978-80-7244-380-2
EAN:                   9788072443802

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              www.knihcentrum.cz
                             
   

 


Knihcentrum.czKNIHCENTRUM.CZ je internetové knihkupectví, které působí na českém trhu od roku 2009. V nabídce má přes padesát tisíc knih skladem se slevami až 90%.
Specializují se hlavně na knihy, ale nabízí také hry, hračky, e-knihy, audioknihy na CD, papírenský sortimenta a knižní bazar.

Téměř každý měsíc pro vás zlevňují některé tituly a ty pak můžete najít v jejich tištěných letácích. Letáky v elektronické podobě si můžete prohlédnout zde.

 


Nakladatelství Šulc - ŠvarcNakladatelství Šulc – Švarc
 působí nepřetržitě na knižním trhu od roku 1991. V 90. letech vydalo více než dvě desítky překladů, ale od začátku se soustředilo na spolupráci s českými spisovateli. Do konce roku 2013 vydalo nakladatelství přes 250 původních děl českých autorů. Celkový počet vydaných publikací již přesáhl číslo 500. To celkově představuje přibližně 4 miliony výtisků.

Vydává především krásnou literaturu (romány, prózy, poezii), vedle ní knihy pro děti a mládež a v nezanedbatelném počtu také věcnou literaturu. Ke kmenovým autorům nakladatelství patří Ludmila Vaňková, Magda Váňová, Jiří Žáček, Zdena Frýbová, Pavel Frýbort, Karel Štorkán, Ota Ulč, Jan Šmíd, Miloslav Šimek, Jiří S. Kupka, Helena Longinová, Anna Bauerová, Valja Stýblová, Iva Lecká, Petr Prouza, Zdeňka Ortová (více o autorech nakladatelství a jejich dílech v galerii autorů na našich stránkách).

 autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)