Svátek vína na soutoku přinese i hudbu Ondřeje Rumla

Svátek vína na soutoku přinese i hudbu Ondřeje RumlaOchutnávat víno a korzovat mezi stánky s delikatesami za rytmu jazzu a swingu bude možné v Hradci Králové v Jiráskových sadech v pátek 4. září 2015 od 11 do 20 hodin. První ročník Svátku vína na soutoku představí široké veřejnosti několik set vzorků těch nejlepší vín z celého světa. „Území, kde se dvě řeky spojují v jednu, je zároveň prostorem, v němž lidé v centru města obklopeni přírodou rádi relaxují. Věřím, že ve světle této symboliky se v září vydaří i Svátek vína na soutoku“, řekl primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink, který nad akcí převzal záštitu.

Prestižní vína pro veřejnost
Ochutnávaná vína budou v předvečer svátku bojovat v soutěži Vinum Gradecense – Hradeckém poháru vína. Vítězové soutěže budou vyhlášeni právě v Jiráskových sadech. „Vítězná vína bude možné nejen ochutnat, ale také odnést domů. Pro milovníky vína je to skutečně mimořádná příležitost,“ říká Petr Hůrka, ředitel soutěže. Okolo 27 vinařství nabídne nejlepší vína z Čech, Moravy i zahraničí. Například tichá a šumivá vína představí vinařství Tanzberg Vladimíra Železného. Odrůdy růžových vín se budou ochutnávat v růžovém sadu přímo u vody. Dámy obdrží jeden vzorek vína zdarma.

„Hradci Králové velká vinařská akce chybí a jsme přesvědčeni, že si ji zaslouží. Chceme navázat na jednu z nejprestižnějších mezinárodních soutěží vín v ČR Hradecký pohár vína, která se pravidelně v Hradci Králové koná, ale pro veřejnost je nedostupná,“ vysvětluje hlavní organizátor Miloš Vognar.

Vinná réva v Hradci Králové
Soutok Labe a Orlice má pro organizátory ještě další myšlenku. Řeka Labe propojuje významná vinařství, jakými jsou Žernoseky, Litoměřice, Mělník a Roudnice. „Vína z těchto vinic budou připravena pro návštěvníky spolu se zasvěceným výkladem vinařů.“ říká Stanislav Rudolfský, prezident soutěže Hradecký pohár vína. Spolu s nimi přijedou Svátek vína na soutoku podpořit i zástupci těchto vinných měst a přivezou s sebou dar pro město Hradec Králové – sazenice vinné révy. Spolu s organizátory je primátor města Zdeněk Fink vysadí na terasy, kam historicky patří a kam se po zhruba 360 letech vrátí.

Dobré jídlo a dobrá hudba k vínu patří
Vedle stánků s vínem budou v nabídce delikatesy z různých koutů světa. Představí se například středomořská kuchyně, lahůdky z husích jatýrek, šnečí pochoutky, francouzské sýry a klobásy, pršuty, olivy nebo vinné marmelády. Mimořádným chuťovým prožitkem bude pro návštěvníky živá strava tzv. Raw Food, kterou představí přední odbornice na vitariánskou stravu Anna Hýžová. Hudební altán namixuje koktejl jazzu, swingu, reggae, popu a dalších stylů. Se svým smyčkovačem vystoupí Ondřej Ruml. „Dobré víno i Hradec Králové mám rád a koncerty pod širým nebem také, takže se na Svátek vína moc těším,“ říká třiatřicetiletý hudebník. Francouzský šanson zazní v podání skupiny Voilá! a na podium se postaví také extravagantní kapela herců Klicperova divadla Mastix.

Vstupné
Cena vstupenky v předprodeji je 150 Kč. Při koupi na místě v Jiráskových sadech stojí 200 Kč. U vstupu obdrží návštěvník skleničku a vzorek k zavínění. Víno se ochutnává za žetony. Cena žetonu je 10 Kč. Počet žetonů za vzorek vína určuje vinař. Děti do 15 let mají v doprovodu rodičů vstup zdarma. I pro ně je připraven program na nově vybudovaném dětském hřišti.

Změny v programu jsou vyhrazeny.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.