Pátek, 19.4.2024
Sport

Světe, třes se, Češi odlétají na další mistrovství světa!

Světe třes se, Češi odlétají na další mistrovství světa!Slavnostní zahájení turnaje v Boccie proběhne v úterý 1. 6. 2010. Šampionát zahájí zápasy párů a týmů a od 5. do 9. června 2010 bude pokračovat individuální částí soutěže v Lisabonu.


Jsou pátí světovém žebříčku. Na mistrovství Evropy se umístili na čtvrtém místě. A z paralympiády v Pekingu přivezli bronzové medaile. Řeč je o reprezentačním páru kategorie BC4 v boccie, ve sportu, který se nejvíce podobá petanque a je určen pro těžce tělesně postižené vozíčkáře. Pro nadcházející červnové mistrovství světa v Lisabonu nepatří k favoritům, ale nejsou ani outsideři a dokáží porážet i nejlepší.
Největší pozornost je soustředěna na výkon 24letého Kladeňáka Radka Procházku (závodícího za východočeskou TJ Léčebna Košumberk), který je úřadujícím mistrem Evropy (v individuální soutěži BC4) a kapitánem českého páru BC4. Sekundovat mu bude klubový kolega Leoš Lacina (47 let, Kutná Hora) a Simona Kadlecová (SK Kociánka Brno, 31 let, Kuřim). Světe třes se, Češi odlétají na další mistrovství světa!
V Portugalsku je čeká boj nejen o medaile a titul mistra světa v individuální a párové soutěži, ale také o body pro nominaci na letní paralympijské hry 2012 v Londýně. 
“Boccia má každý rok pouze jedinou akci, na které je možné uhrát body pro start na nejprestižnější akci. Na paralympiádě se utká 8 párů či týmů z každé ze čtyř zdravotních kategorií,” uvedl Jaroslav Hantl, manažer TJ Léčebna Košumberk a trenér Radka Procházky. “První body do Londýna získaly české “bé-cé čtyřky” minulý rok na kontinentálním mistrovství a poslední šance bude příští rok na světovém poháru. Světová špička je poměrně vyrovnaná a každé zaváhání může mít za následek ztrátu možnosti bojovat o ty nejvzácnější medaile,” pokračoval Hantl. 

“Letos jsme se v rámci přípravy utkali skoro s kompletní evropskou špičkou. Z turnajů v Holandsku a Británii jsme přivezli stříbrné medaile,” sdělil Radek Procházka. “Stále je co zlepšovat, navíc v momentální sestavě hrajeme teprve druhým rokem. Dobří individuální hráči automaticky netvoří dobrý pár. Ale věříme si. Před čtyřmi roky na MS jsme smolně skončili čtvrtí, takže motivaci máme velkou,” zakončil Procházka. 

Boccia má podobná pravidla jako francouzský petanque. Hrajeme v hale na rovném povrchu v ohraničeném kurtu (6 m na šířku a 10 m na délku), kde je cílem hry přiblížit se co nejblíže k hlavnímu bílému míčku, který se vhazuje do pole jako první a říká se mu jack (u petanque je označován jako prasátko nebo “košonek”).
 Každý hráč (v soutěži družstev pár či tým) má po šesti míčkách – jedna strana červené a protivník modré. Cílem je umístit co nejvíce svých míčů k jackovi. Může se využít i vyražení soupeřových míčů, či přisunutí jacka ke svým. Hraje se na 4 sety a body za umístěné míče se sčítají do koncového výsledku. Při nerozhodném stavu se po 4. směně hraje doplňková směna (tiebreak).
 Boccia je speciálně vytvořený sport pro nejvíce postižené vozíčkáře. Soutěžíme rozdělení ve čtyřech kategoriích podle závažnosti svého handicapu. Boccie se mohou dokonce věnovat i hráči, kteří nedokáží míček uchopit či odhodit. Ti mají k dispozici zdravého asistenta a pomůcku ? rampičku, po které pouštějí míčky do hřiště. Asistentovi dávají pokyny, jak ji nastavit a namířit.

Světe třes se, Češi odlétají na další mistrovství světa!

Zdravotní kategorie:
BC1 – hráči, kteří jsou schopni aktivního odhodu. Mají k dispozici asistenta, který jim pomáhá při nastavení vozíku do požadovaného směru a podává míčky.
BC2 – obdobně postižení hráči jako u kat. BC1 s lepší kontrolou trupu, dokáží se ohnout pro míček a sami zvládají ovládání vozíku. Hrají bez asistenta.
BC3 – nejvíce postižení hráči. Nedokážou míček uchopit a odhodit. Užívají ke hře rouru, rampu nebo jinou pomůcku po které pouštějí míčky do hřiště.  Během hry mají k dispozici spoluhráče, který jim rampu nebo rouru nastaví do požadované polohy (směr výška, natočení, …). Spoluhráč se během setu nesmí podívat do hřiště, je plně odkázán na pokyny hráče.
BC4 – nespasticky postižení hráči. Převážně kvadruplegici (těžce tělesně postižení vozíčkáři, většinou po úraze).

Tělovýchovná jednota Léčebna Košumberk je občanské sdružení, jehož členská základna má přes sedm set členů a je tvořena handicapovanými sportovci, trenéry, doprovody a příznivci TJ. Sídlí v Hamzově odborné léčebně v Luži a kromě pravidelných tréninků s pacienty léčebny se stará o talentované jedince, se kterými se účastní závodů a turnajů po celé republice i ve světě. Největší úspěchy mají její členové v atletice, cyklistice, boccie, šachu a závěsném kuželníku.

 

Kontakt:
Jaroslav Hantl, DiS.
TJ Léčebna Košumberk
538 54 Luže
tel: 469 648 117
fax: 469 648 107

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.