Tento Dopis směle otevřete

recenze knihy Dopis

Jeden nedoručený dopis, který převrátí osudy mnoha lidem.

Opět další román, který využívá dvě dějové linky. Jakoby si všichni autoři řekli, že od teď je to móda, tak všechny romány budou obsahovat dvě dějové linky. Naštěstí se kniha Dopis, řadí mezi ty lepší.

První dějová linka se datuje do roku 1939, kdy 2. světová válka už klepe na dveře a seladon Billy Stirling nemá nic jiného na práci než svádět hezká děvčata a celý svůj život má „na háku“.  Ale přes cestu mu přeběhne Chrissie Skinnerová a oba se bláznivě zamilují. Jejich láska má své následky a nedopatřením, ale hlavně i pomstou se jejich životy rozdělí. Co s tím vším má společného Tina Craigová v roce 1973? Souvisí nalezený dopis v jednom obnošeném saku s příběhem, který se odehrál před 34 lety? Tina, která žije nešťastný život v nešťastném domově, se upne na rozluštění tajemné záhady a rozhodne se najít adresáta a dopis předat. Jednotlivé tenoučké nitky několika osudů se navzájem začínají prolínat, aby se na konci společně střetly v jedno velké rozuzlení.

„Pane Skinnere, v celém svém životě jsem nepotkala nikdy pomstychtivějšího člověka, než jste vy, a to si pište, že o zlovolných tyranech vím své. Billy ten dopis napsal ze srdce a zasloužil si, aby si ho Chrissie přečetla, ale vaše sebestředné jednání změnilo životy mnoha lidí včetně vašeho.“

DopisRomán Dopis se čte neuvěřitelně lehce. Přeskakování v čase se děje nenásilně. Nestřídá se po jednotlivých kapitolách, ale dostane se vám několik za sebou jdoucích kapitol v jednom časovém úseku, než vás autorka vtáhne do druhého, což mně vyhovuje daleko lépe, než když se musíte v jednom kuse přenášet v době.

Mně osobně se více líbila dějová linka Tiny. To co se dělo u ní doma nebylo zrovna lehké čtení, ale o to víc vás dokázalo připoutat ke knize. S terorem, kterým si musela projít, vás seznamovat nebudu, abych něco nevyzradila, ale jistě s ní budete prožívat každý její pád i vstávání.

Autorce se podařilo napsat velmi čtivý román, kterému dominuje krásný vypravěčský styl a dobře vystavěný, uvěřitelný příběh. Láska není vůbec jednoduchá věc, nese na svých bedrech spoustu komplikací a v Dopise ještě něco navíc. Všechny krkolomné a někdy až drastické problémy vám autorka servíruje bez omáčky kolem a vás se tak příběh dotýká každou svou částí.

Tato kniha jistě potěší všechny milovníky romantických příběhů, které nejsou jenom plytké, ale vystavěné i na hlubším základu. Je to román o zvednutí se ze samého dna svého života a o jednom rozhodnutí, které vás zanese na úplně jinou kolej. Co kdyby Chrissie svůj dopis dostala? Určitě by se její život vyvíjel úplně jinak a někdy i rozhodnutí někoho jiného vás posune jinam, aniž byste se sami o to zapříčinili.

Stále se ovšem po přečtení nemohu zbavit pocitu, že ačkoli je to velmi čtivá, napínavá kniha, zřejmě ve mně nezůstane dlouho. Už teď pár dnů po dočtení si vybavuji pouze několik jeho částí a jsem si jistá, že kdybyste se mě zeptali za týden, o čem kniha byla, netuším, kolik bych si toho vybavila.

Ale za přečtení určitě stojí a rozhodně nelituji, že se mi tento dojemný román dostal do ruky. Takže pokud máte rádi romantiku s trochou napětí a přeskakování v čase, je tato kniha určena právě pro vás.

Hodnocení: 90 %

 

Název knihy Dopis
AutorKathryn Hughesová
ŽánrRomán, Literatura světová
  
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání2018
Počet stran316
ISBN978-80-247-5747-6
  
Nákup knihy https://www.cosmopolis.cz
Nákup e-knihy https://www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)