Středa, 17.4.2024
KnihyKultura

Tip na audioknihu: Deníček moderního páru (recenze)

Deníček moderního párurecenze audioknihy
Deníček moderního páru

Mé okouzlení z Deníčku moderního fotra (recenze) bylo tak silné, že jsem neváhala a sáhla po další tvorbě Dominika Landsmana, který si na pomoc přivzal známou blogerku a spisovatelku Zuzanu Hubeňákovou. I v tomto případě před námi stojí další sbírka příběhů, které musí každý z nás brát více než s nadsázkou. Právě to ale dává všem knihám Dominika své kouzlo a především odpočinkový nádech.

V Deníčku moderního páru se ukrývá životní příběh, jak se vlastně stalo, že muž (berme Dominika jako muže a ne jako chlapce, který ve svých letech svým chováním připomíná malého Čeňka) jako je Dominik potkal inteligentní a nádhernou dívku Natašu. Když se nad tím zamyslíte, je těžké pochopit, jak se ty dva dali vlastně dohromady a o pár let později zplodily postrach ulice, Čeňka.

Pokud stejně jako já, občas nemáte čas na knižní radovánky, je tato audio kniha dělaná přímo pro Vás. Díky odpočinkovém rázu můžete při samotném poslouchání a vzdělávání jak nabalit nejkrásnější ženu v okolí klidně uklízet. Hned na úvod se Vám dostane vřelé uvítání a nenásilná manipulace na koupi dalších audioknih z pera Dominika Landsmana. Víte totiž, co se jinak stane, když si audioknihu nepořídíte? Bůh zabije jedno koťátko. Pokud i tuto větu vezmete s nadsázkou a užijete si kouzelný hlas Filipa Švarce, doslova poprskáte například zrcadlo, před kterým stojíte smíchy. Já takový úvod nečekala a dokonce mi tekly i slzy. I zde jsem totiž před sebou viděla obraz zebry z Madagaskaru, jak na mě vykuleně zírá a vyhrožuje mi mrtvým koťátkem.

V této audio verzi si na pomoc Filip Švarc přivzal Janu Pidrmanovou, jakožto nenápadný hlas Nataši. No a tady se na chvíli zastavím. Již od první kapitoly, nebo spíše od první úvodní scénky jsem věděla, že tohle tentokrát nebude můj šálek kávy. Hlasová kombinace Filipa a Jany byla více než zlá volba. Během celého poslouchání jsem jen tiše doufala, že role Nataši má minimální rozsah v celém příběhu. Filip Švarc jako vždy bravurně svými hereckými zkušenostmi oživil celý příběh a dal celé audioknize svižný ráz. Ten byl ale pokaždé zastaven pro mě nepříjemným, hlubokým a monotónním hlasem. Přestože se Jana Pidrmanová určitě snažila prožívat každou svoji pasáž, jak nejlépe dovedla, na mě působila příliš strojeně, uměle až skoro neprofesionálně. Opět ale podotýkám, že je to pouze můj názor na špatnou volbu. Vedle Filipa Švarce by se naopak hodila svěží, s vyšším hlasovým posazením a svižnější hlas.

Nebudu Vám lhát, že Deníček moderního fotra se mi přeci jen líbil o něco více než Deníček moderního páru. Příběhy byly opět vtipné, ale jak se říká, opakovaný vtip přestává být vtipem. Tudíž třetí kniha / audiokniha je už na mě moc. Přesto si ale zaslouží Vaši pozornost. Rozhodně Vám celý příběh blíže přiblíží katastrofální začátky mladého páru. Věcné nedorozumění, hádky, boje a slzy. Když si při poslouchání odmyslíte takzvanou spisovatelkou nadsázku, jsou jednotlivé příběhy součástí života každého z nás. I my sami máme životní partnerské příhody, které by nám nikdo nevěřil a ani sebelepší spisovatel nesepsal…

 

Autor:

Zuzana Hubeňáková & Dominik Landsman

Zuzana Hubeňáková se psaním začala jako blogerka na webu iDnes.cz. Její texty, popisující běžné nástrahy života vtipnou formou, jí přinesly vítězství v soutěži Bloger roku 2014. Následně vydala soubor svých blogových fejetonů knižně pod názvem Vstupte bez klepání. Knihu se uvolil pokřtít Dominik Landsman, což byla šťastná náhoda vedoucí ke vzniku knihy Deníček moderního páru, na které s ním spolupracovala. Zuzana je vystudovanou ekonomkou a má dvě dcery.

Dominik Landsman přišel měsíc před porodem své ženy o práci realitního makléře. Po porodu pomáhal manželce na mateřské dovolené. Nakonec se po čtyřech měsících společně rozhodli, že partnerka se vrátí do zaměstnání a Dominik zůstane se synem doma. O svých zkušenostech začal blogovat, z úspěšných textů pak vznikly dvě knihy i audioknihy (Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti a Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech) a své zážitky dokumentuje i ve videoreportech. Spolu se spisovatelkou a blogerkou Zuzanou Hubeňákovou napsal také knížku Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil.

 

Deníček moderního páru


Účinkující:

Filip Švarc (* 1975)

První filmovou smlouvu mu rodiče podepisovali, když mu bylo šest, k tomu se přidalo i hostování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde po šesti letech úspěšně absolvoval obor herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu. Jedenáct let také strávil za mikrofonem Fajn Rádia.

Jana Pidrmanová (* 1985)

S divadlem se začala seznamovat už v dětství v dramatickém kroužku LŠU, dětskou roli si v té době zahrála i se souborem chebského Západočeského divadla. Po maturitě na hotelové škole vystudovala v letech 2004-08 herectví na DAMU. Zároveň hostovala mj. v Divadle Na Prádle (role Vidomingon v Syndromu dobrodince), v holešovickém Cross Clubu (Učitelka v Mlčenlivé) aj. Po skončení školy hrála se souborem Divadla AHA ve vysočanském Gongu titulní Sněhovou královnu, v českobudějovickém Jihočeském divadle hostovala v roli Lydie Bennetové v inscenaci Pýcha a předsudek. V současné době hostuje i v malostranském A-studiu Rubín. Už v době studií se objevila v Národním divadle v malé výpomocné roli Preciozky v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, v současné době je členkou souboru Činohry Národního divadla. Televizní diváci ji znají ze seriálů jako Okresní přebor, Čapkovy kapsy, Sanitka 2, Kriminálka Anděl nebo Cirkus Bukowsky, zahrála si i ve filmech Runway, Ztracená brána nebo Hořící keř.

Anotace:

…aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil

Eskapády „moderního fotra“, které Dominik Landsman zachytil ve svých úspěšných Deníčcích, už asi znáte. Společně s blogerkou a spisovatelkou Zuzanou Hubeňákovou se vydal na stejnou půdu, ale zpátky do doby, kdy ještě nebyl otcem. Jindřich a Nataša s ironií a černým humorem sobě vlastním popisují své seznámení, sestěhování a nakonec i početí dítěte a mezitím neodolatelně glosují rozdíly mezi muži a ženami, vztahové stereotypy, různé fáze zamilovanosti nebo nástrahy společného bydlení. Deníček moderního páru zachovává styl předchozích dílů, ale díky spoluautorství je bohatší o dva rozdílné, ale srovnatelně humorné pohledy – v podání Filipa Švarce a Jany Pidrmanové, kteří líčí zmíněné záležitosti každý ze “svého” pohledu. Pojďte zjistit, co se dělo předtím, než na svět přišel Čeněk! 

 

Název:                  Deníček moderního páru
Autor:                    Zuzana Hubeňáková & Dominik Landsman
Deníček moderního páruInterpret:               Filip Švarc & Jana Pidrmanová

Délka:                   6 hodin a 38 minut

Katalogové č.:     AK125
EAN:                     8594169481258

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.