Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Tip na audioknihu: Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Metro 2033Metro 2033, debutové dílo neobyčejně chytrého a sympatického Rusa jménem Dmitry Glukhovsky, si srdce čtenářů i kritiků získalo již před více než deseti lety. Zkušený zahraniční novinář hovořící pěti jazyky napsal neobyčejné politicko-filozofické sci-fi. Nyní dílo vychází také v audio podobě, a tak se do jeho světa, kde jsou hlavním platidlem patrony do zbraní, mohou podívat i příznivci mluveného slova.

Nuceným živořením v moskevském metru po ničivé jaderné válce nás provádí mladý sirotek Arťom, jehož interpretem se stal vynikající Filip Čapka, kterého možná znáte například z audioknihy Velký Gatsby, Švandova divadla či televize. Putování výjimečného Arťoma ze stanice do stanice, z jednoho mikro státu do dalšího, všechna úskalí včetně bojových, úvahových, smutných, radostných i snových až halucinogenních částí dokázal herec hlasovým projevem obsáhnout skutečně skvěle.

Život v Metru je trochu depresivním znázorněním možného vývoje společnosti po ještě depresivnější katastrofě. Lidé byli donuceni schovat se před radioaktivním zářením a pokusit se přežít i v podmínkách, pro které nebyli stvořeni. Zpět na povrch však nemohou – momentálně tam vládnou jiní. Na druhou stranu v tunelech, jež člověk kdysi sám vyhloubil, je stále tma, mokro, k jídlu jsou jen vepři a houby a navíc stále hrozící boje nejen mezi lidmi navzájem, ale také s monstry z hlubin či z povrchu. K tomu přidejme všudypřítomný hrozící problém s nedostatkem elektřiny, jež představuje jediný zdroj světla (kromě ohně), či množící se „vícerucí“, „vícenozí“ a podobní lidé, na nichž pobyt jejich rodičů venku zanechal hrozivé následky. Přesto je i zde místo pro kamarádství, rodinu a poslání, pro které je Arťom vybrán Hunterem. Jeho úkol je složitý. Zvládne ho mladý hrdina?

Dmitry Glukhovsky promyslel fungující nový svět skutečně dobře a do všech detailů. Velmi se mi líbilo poutavé popsání detailů života v metru, zničeného světa nad povrchem, různých zmutovaných bytostí a magických zvukových a hypnotizujících sil, kdy není jasné, kde končí fantazie a začíná realita, ale také filozofické úvahy o společenském vývoji, dějinách lidstva, různých lidských charakterech, o kosmické osamělosti, která živí lidskou víru, a v neposlední řadě i krásné úvahy o osudu. Samotné vyvrcholení příběhu je pak doslova „dechberoucí“. Je smutné, jak známé mi připadalo Arťomovo prozření, když zjistil, že ti, proti kterým chtěli bojovat – ba co víc, které se právě jali zničit – , vlastně mohli (a měli) být jejich přátelé… No, sedmnáct hodin uteklo jako voda. Příběh je to skutečně kvalitní, má hodně do sebe, donutí vás zamyslet se nad mnoha věcmi, jež nás obklopují, a navíc je velmi kvalitně zvukově doprovázen. Jedná se sice jen o krátké a hudebně skromné melodie a kapání vody v tunelu, ale k tomuto vyprávění by se ani nic honosnějšího nehodilo. Kulisa je surová jako sám život (v Metru).

Za povšimnutí určitě také stojí režisér audioknihy, Hynek Pekárek, jenž má na svém kontě pro vydavatelství OneHotBook prozatím jen jednu další audioknihu, kterou je rovněž mimořádný sci-fi příběh, jenž se i v této podobě stal bestsellerem – doslova hvězdný Marťan. Že by to byla jen náhoda nebo tu máme novou režisérskou (sci-fi) hvězdu?

Pokud máte rádi sci-fi či „post-apo“ žánr, ale zároveň chcete knihu s hlubším obsahem k zamyšlení se nad aktuálním světem a jemu hrozícími hrozbami, které možná na první pohled „aktuálně tak nekřičí“, ale určitě tu stále jsou, sáhněte po uhrančivém hlasu Filipa Čapky a vydejte se s Arťomem prozkoumat temné Metro. Vzhledem k tomu, že autor od doby vydání knižní podoby napsal již další dvě pokračování, věřím a již nyní se těším, že tam ještě mnohé zažijeme! Tak na slyšenou!

90 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/dmitry-glukhovsky-metro-2033-cte-filip-capka-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Ticho, temno, tíseň, tma a tunely… Život v podsvětí má blízko ke smrti.
Arťom žije v labyrintu moskevského metra, kam se lidstvo uchýlilo po jaderné válce. V šachtách a tunelech živoří chabě propojená lidská společenství – co stanice, to specifická komunita. Mladík, však jednou porušil jedno ze základních přikázání podzemní existence. Aby odčinil svou vinu, musí projít celým metrem až do poslední stanice, kde snad najde možnost, jak zachránit zbytky přeživší civilizace před zkázou… 

  

Metro 2033 

 

Dmitry Glukhovsky (*1979) 

Ruský spisovatel a žurnalista se věnuje převážně žánru sci-fi a magického realismu. Ve svých osmnácti letech zdarma uveřejnil na svých webových stránkách prózu Metro 2033. Román celosvětově získal přes 3 miliony čtenářů a roku 2005 byl vydán i knižně. Obdržel rovněž prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 jako nejlepší literární debut za rok 2007 a stal se předlohou úspěšné počítačové hry. V roce 2007 vydal autor fantasy novelu Soumrak a o dva roky později pokračování prvotiny Metro 2034, které se stalo ruským bestsellerem roku. Sérii zatím završil třetí knihou Metro 2035. Jako novinář působil v EuroNews TV, Deutsche Welle a Russia Today; přispíval také do periodik jako Harper’s Bazaar, l’Officiel a Playboy.

 

Filip Čapka (*1974) 

Vystudoval herectví na brněnské JAMU a po jejím absolvování nastoupil do olomouckého divadla. Hrál i v divadlech v Brně a Ostravě, vyzkoušel si práci na volné noze v Praze, vystupoval na Letních shakespearovských slavnostech a později rovněž v Divadle Bez zábradlí. V roce 2004 získal cenu Thálie pro mladého činoherce do 33 let. Od září roku 2010 je členem souboru Švandova divadla na Smíchově. Zahrál si i v televizních seriálech (např. Poslední sezona, Cirkus Bukowski) a ve filmech jako Restart, Mamas & papas, Román pro muže či Gangster Ka. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Norské dřevo (2013), Velký Gatsby (2013).

 

Filip Čapka

 

 

Název:                  METRO 2033
Metro 2033Autor:                    Dmitry Glukhovsky
Interpret:               Filip Čapka

Délka:                   17 hodin a 34 minut

Katalogové č.:     AK096
EAN:                     8594169480961

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/dmitry-glukhovsky-metro-2033-cte-filip-capka-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.