Toulky historií – Josef Ressel

Josef ResselJednou z nejvýznamnějších osobností historie Chrudimi je určitě Josef Ressel. Pojďme se tedy trochu podívat do jeho života, vynálezů, a jak to vlastně všechno bylo.

Josef Ressel se narodil 29. června 1793 v Chrudimi. Otec byl původem německé národnosti, matka české, ale protože německy téměř neuměla, mluvilo se v rodině česky.
Po absolvování základní školy nastoupil Josef na gymnázium v rakouském Linci, kde bydlel u příbuzných. Roku 1809 byl přijat na dělostřeleckou školu v Českých Budějovicích a měl se stát důstojníkem. Pro menší tělesnou zdatnost ho ale do vojenské služby nepřijali.

Poté měl studovat medicínu ve Vídni, ale nakonec získal stipendium na lesnické akademii v Mariabrunnu u Vídně. Po jejím absolvování pracoval pro rakouský stát jako lesník na území dnešního Chorvatska a Slovinska v Kraňsku, kde se zasloužil o zalesnění krasové oblasti. Roku 1821 se stal lesmistrem v přímořském městě Terstu, kde si ověřoval své experimenty s lodním šroubem.

Josef Ressel byl dvakrát ženatý, měl celkem 10 dětí. Zemřel na malárii v roce 1857 na služební cestě v Lublani, kde je také pohřben.

Co je ale pro nás nejdůležitější z Resslova života jsou jeho objevy a vynálezy. Na ty se zaměříme příště.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.