Tři sestry

recenze knihy Tři sestry

Heather Morrisová je naprosto výjimečná v tom, jak dokázala sesbírat všechny vzpomínky a proměnit je v neuvěřitelně poutavé příběhy židovských lidí, které se začaly psát při transportech do koncentračních táborů a v nich samotných. Od této autorky to nebyla první knížka, která se mi dostala do ruky. Přečetla jsem i její další dva silné příběhy, a to Tatéra z Osvětimi (recenze) a Cilčinu cestu. Tahle autorka je naprosto excelentní. Všechna její vypravování popisují reálné životy lidí, kteří prožili zvěrstva v koncentračních táborech. Popisuje jejich životy v nich i život po opuštění táborů těch, kteří tato zvěrstva přežili.

Události se začnou psát v malém slovenském městečku Vranově nad Topľou, kde se židovští manželé Mellerovi stanou šťastnými rodiči tří dcer. Jsou milované a odmala vedené k soudržnosti a vzájemné podpoře. Již jako maličké daly otci slib, že se nikdy neopustí a jedna druhou budou střežit jako oko v hlavě. Celá rodina včetně prarodičů je ve své sounáležitosti a pospolitosti jedinečná.

Roky plynou a z děvčátek se stávají skoro dospělé slečny, které byly až do poloviny druhé světové války dostatečně daleko ode všech hrůz, o kterých se začalo šeptat. Ale i nad Vranov padl temný mrak násilí a nelidské krutosti, který čeká na své protrhnutí.

Tři sestry - recenzeCibi byla přesvědčena, že ji někdo z dozorců na místě zastřelí. Ale nebylo v jejích silách dívce pomoct. Ale kápo jen odkopl zbytky knih stranou a zasmál se. Došel k nim jeden z esesáků. „Proč se tak rozčiluješ?“ zeptal se Rózy. „Vždyť jsou to jen knížky!“ To už byla na nohou i Cibi. Popadla Rózu za ruku a chtěla ji odvléct pryč, aby si přestala kopat vlastní hrob, ale Róza ji setřásla. A v tu chvíli dostala Cibi nápad. „Dovolte, abych vám vyprávěla příběh,“ prohlásila a stoupla si mezi Rózu a esesáka. „Jednoho dne se zlato zeptalo železa: Proč křičíš, když tě tepou? Do mě taky buší, ale já mlčím. A železo odpovědělo: Křičím, protože kladivo je ze železa – je to můj bratr, a to mě bolí. Do tebe buší cizinci.“

Lidské příběhy z koncentračních táborů mě fascinují pro svoji nekonečnou sílu a odhodlanost přežít. Je nepochopitelné, jak si zajatci táborů v nelidských podmínkách dokázali poradit, tajně si pomáhat a získat si přízeň i některých nacistů z jednotek SS. Jak dokázali vytvořit spletitou síť informátorů a zásobovatelů omezeného množství surovin.

Všechny autorčiny knížky jsem přečetla tak říkajíc jedním dechem. Tři sestry je naprosto bravurně napsaná kniha. Obdivuji spisovatelku, která se pídila po všech možných příbězích, neváhala navštívit přeživší, kteří ji nabídli teplo svého domova a své sáhodlouhé vypravování. Při čtení narazíte na odstavce tak silné ve svém popisu, že budete mít stažený žaludek napětím. Připravte se, že vás příběh třech mladých žen chytne za srdce. Připravte se na beznaděj. Připravte se na radost z drobných výher nad nacisty. Život v koncentračních táborech nebyl žádný med.

Dílo doporučuji těm, které problematika koncentračních táborů a problematika židovského bytí během druhé světové války zajímá. Je nutno ale počítat s krveprolitím, s nečekanými i očekávanými vraždami.

 

Název knihy Tři sestry
AutorHeather Morris
ŽánrLiteratura světová, Válečné, Historické romány
  
Nakladatelství Cpress
Rok vydání2021
Počet stran352
ISBN9788026438397
  
Nákup knihy cpress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cpress

Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.

www.cpress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.