Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKultura

Vidím dítě, které nikdo jiný nevidí

recenze knihy Co zbylo z mojí sestry

Každé malé dítě ví, že se ve tmě skrývá zlo a příšery. Je skálopevně přesvědčené o existenci duchů, nadpřirozených sil, hlasů vznášejících se ve větru bez úst, jež by jim dala vzniknout. Pro dětskou mysl není problém akceptovat nevysvětlitelné. Postupem času a s přibývajícím věkem však svět ztrácí svou magii a rozmělňuje se do běžné každodennosti. Kouzla mizí, přízraky se stahují. To, co pro vás bylo v pěti letech přirozené, se však v dospělém věku jeví jako počátky šílenství. Třeba když vidíte na zahradě dítě. Dítě, které by tam očividně nemělo být. Dítě, které vidíte jen vy. A ono vás prosí o pomoc.

Kate je ostřílená novinářka trávící většinu svého života ve válečných zónách. V rozbombardovaném a válečnými útrapami sužovaném Aleppu je více doma než v Londýně. Granáty eliminující lidská těla na mikroskopické kousíčky prachu a nemilosrdné kulky svištící vzduchem ji nerozhází. Přesto se právě teď vrací domů, aby čelila něčemu, na co ji nemohla připravit žádná jiná životní zkušenost. Kate se vrací, aby vyřídila pozůstalost po své zesnulé matce, s níž si byla velmi blízká.

Devětatřicetiletá novinářka rozhodně neměla klidné a pohádkové dětství a chapadla minulosti se kolem ní pevně ovíjejí i dnes. Otec ji i matku fyzicky týral, což se zhoršilo poté, kdy zahynul Katein bratr ve vlnách oceánu a otec zcela propadl alkoholu. Její mladší sestra ve čtrnácti otěhotněla a poměrně brzy následovala otcova příkladu a smysl života začala hledat na dně flašky vína. Co je potom nějaká válečná zóna oproti tomu, když se musíte dívat, jak se otec snaží omlátit omítku ze zdi pomocí hlavy vaší matky.

Kate chce proto vše co nejrychleji vyřídit a zase zmizet. To by se ovšem nesměly začít dít zvláštní věci. Třeba dětský smích ze sousední zahrady. Nebo malý vyděšený chlapec prosící o pomoc a pak mizící neznámo kam. Přitom nájemníci ve vedlejším domě žádné děti nemají. Začíná Kate propadat šílenství, alkoholu nebo se za plotem skutečně děje něco nezvyklého? Jak prokážete, že nejste případ pro docenta Chocholouška, když vidíte věci, které nikdo jiný nevidí?

Co zbylo z mojí sestryAutorka mistrně buduje napínavě mystickou zápletku, jež balancuje na pokraji šílenství, halucinací a válečných hrůz. Svoje postavy si hýčká a do světa je rozhodně nevypustila nepřipravené. Hlavní hrdinka vás s sebou strhne do víru pochybností, tajemství, prožitých utrpení a tušení něčeho hodně temného, číhajícího za tenkou slupkou příčetnosti. Ať už budete příběh prožívat s odvážně chladnokrevnou Kate, kolem níž svírá náruč posttraumatická stresová porucha nebo její sestrou Sally, kterou pro změnu polapil do sítí démon alkoholu, garantuji vám, že budete mít pocit, jako byste ty dvě znaly. Charaktery jsou uvěřitelné a to i díky tomu, že vyvolávají rozporuplné emoce. Chvíli je budete milovat, chvíli litovat a sem tam i nenávidět.

Co zbylo z mojí sestry je silný příběh s mrazivým odhalením, který nechodí zbytečně kolem horké kaše a nesnaží se vás zavalit tunami nesmyslné vaty. Místo toho vás bohatě natahuje na skřipec napětí, roztočí vám mozkové závity a zmate úsudek. Možná se najdou okamžiky, kdy i vy budete pochybovat o svém duševním zdraví.

Co je realita a co výplod přetížené lidské mysli? Kolik podob má zlo a utrpení? A je možné, abychom neviděli zkázu a zmar, jestliže stojí přímo vedle nás a nonšalantně nám opírá ruku o rameno?

Nuala Ellwood stvořila něco, co vás doslova pohltí. Připravte se na knihu, která vás pomalu stáhne do hlubin a přitom vám bude do uší špitat sladká slova. Stihnete vyplavat dřív, než bude pozdě?

Hodnocení: 5/5

 

 

Název knihy Co zbylo z mojí sestry
AutorNuala Ellwood
Žánrthriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran376
ISBN978-80-7498-256-9
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.