Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Víkend patří 18. ročníku Abilympiády

Víkend patří 18. ročníku Abilympiádypátek 28. a sobotu 29. května 2010 se uskuteční národní abilympiáda – soutěžní přehlídka schopností a dovedností osob se zdravotním postižením v disciplínách z oblasti řemesel i volnočasových aktivit, nad kterou převzali osobní záštity primátor města Pardubice Jaroslav Deml a hejtman Pardubického kraje Radko Martinek.

Generálním partnerem je opět Skupina ČEZ, tradičními partnery pak Hospodářská komora ČR, K2P, JUST, Foxconn, Parexpo, hlavním mediálním partnerem pak je Český rozhlas Pardubice.

 

 

Víkend patří 18. ročníku AbilympiádyPro 18. ročník bylo vypsáno 38 disciplín, v ČEZ Areně se jich uskuteční jedenadvacet, proti loňsku o jednu méně. Celkem pořadatelé evidují 96 soutěžících, mnozí z nich využili možnosti a přihlásili se do dvou disciplín.

Slavnostní zahájení je plánováno v pátek na 8.45 hodin, sobotní soutěžní program startuje v 9.00 hodin. Vstup pro diváky je volný.

Účastníci letošní abilympiády mají 28 členů doprovodu. Posuzovat výkony je připraveno 43 rozhodčích, o hladký průběh obou soutěžních dní i doprovodných programů se  postará 20 organizátorů a 12 dobrovolníků.

Víkend patří 18. ročníku AbilympiádyNejvíce obsazenými disciplínami jsou aranžování suchých květin a vyšívání, kde bude o vítězství usilovat dvanáct soutěžících, o dva méně pak má studená kuchyně. 

V loňském roce měl program novinku – uskutečnila se ukázková disciplína recyklace odpadu. I přesto, že o ni byl po oba dny veliký zájem, program letošní abilympiády neobohatí, protože se do ní překvapivě přihlásila pouze jedna soutěžící.

Letošní ukázkovou disciplínou bude korálkování.  

Přehled disciplín podle počtu přihlášek:

aranžování suchých květin (12), vyšívání (12), studená kuchyně (10), malování na kameny (9), ubrousková technika (9), háčkování (8), keramika (8), fotografování  (7), pletení (7), zdobení kraslic (7), aranžování květin – ikebana (6), editace textu (6), košíkářství (6), malba na hedvábí (5), výroba svíček (5), batika (4), drátování (4), cukrářství (3), malba na sklo (3), návrh plakátu (3), paličkování (3).

Pro nejlepší v jednotlivých disciplínách speciální medaile upekli studenti SPŠP Pardubice.

A protože se termín letošní abilympiády kryje s termínem voleb do Poslanecké sněmovny Česká abilympijská asociace zajistila pro všechny účastníky přítomnost volebního komisaře. Kdo chce na abilympiádě volit, musí si v místě trvalého bydliště zajistit voličský průkaz a vzít ho s sebou do Pardubic. Volební komisař by Víkend patří 18. ročníku Abilympiádyměl být v ČEZ aréně přítomen v pátek od 17 do 18 hodin.

I letos bude vyhlášen Abilympionik roku: v předcházejících ročnících toto ocenění získali Helena Nejedlá z Krnova a Milan Linhart z Ostravy.

Tradičně se počítá i s doprovodnou výstavou ABI-REHA a prezentací činnosti chráněných dílen, kterou organizuje pardubická agentura PAREXPO. Raritou bude vozík firmy Otto Bock ČR, který umožňuje plynulý přechod do stoje a tělesně postižení občané tak mohou například hrát golf! Během dvoudenní výstavy si z tohoto speciálního vozíku budou moci všichni zájemci vyzkoušet golfové odpaly do ochranné sítě.

Připraven je bohatý doprovodný program. Tahákem bude určitě workshop loutkového divadla Drak, při kterém si každý bude moci vyrobit svoji loutku. Vedle tradičních asistenčních psů Helppes letos uvidíme i ukázky canisterapie a požárního sportu. Připraveny jsou i ukázky na U-rampě, po oba dny bude kreslit a povídat si se zájemci Honza Lušovský. Součástí bohatého programu výstava obrazů paní E. A. Schmidtové z Prahy.

Víkend patří 18. ročníku AbilympiádyV ČEZ Aréně bude i Heřman Volf, který je po tragickém pádu na lyžích upoután na vozík. Po třech letech se mu však podařilo realizovat svůj dávný sen – v roce 2009 absolvoval cestu na speciálně upraveném kole z Prahy do Paříže a se všemi se rozdělí o svoje zážitky z této výpravy.

Vozíčkáři budou ubytováni v bezbariérovém Salesiánském středisku mládeže, ostatní abilympionici v Domově mládeže a hostelu TRIM  v Ohrazenicích. Zajištěno bude také celodenní stravování a a samozřejmě i doprava.

 

Další aktualizované podrobnosti najdete na adrese http://www.abilympics.cz/.

foto: (c) 2009 Jaromír Zajíček www.FotoZajda.cz 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.