Vlak naděje okouzlil svět, navazuje na oblibu Wintonových dětí

Vlak naděje okouzlil svět, navazuje na oblibu Wintonových dětí

Málokdy se objeví tak dojemný a historicky věrný román, v němž každé slovo drásá duši, jako je Vlak naděje od Christiny Baker Klineové. Autorka se ve svém románu vrací k jedné zapomenuté kapitole amerických dějin, k neblaze proslulým vlakům, které jako obrovský společenský experiment, převážely sirotky do nových domovů. Krásný, hluboký a zároveň velmi smutný příběh dvou žen, jež dělí více než 70 let, vychází ze skutečných událostí.

Román Vlak naděje přináší poutavý příběh dvou zdánlivě velmi odlišných žen, které postupem času nacházejí ve svých životních osudech mnoho paralel. Z jejich netradičního přátelství vyrůstá příběh o bolesti a životních situacích, na něž člověk mnohdy není připraven, ale musí se s nimi vypořádat,“ říká překladatelka Kateřina Kovářová.

V jednom z posledních vlaků naděje, které od poloviny 19. století v Americe odvážely sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám na Středozápadě, sedí i devítiletá Niamh. Píše se rok 1929 a Niamh přišla po velkém požáru o rodinu i o nuzný příbytek, ve kterém žili. Díky organizaci Pomoc dětem se dostane do vlaku naděje a cestuje k pěstounské rodině vstříc nejisté budoucnosti. Co ji v ní čeká? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011, která náhle osiřela. Protnou se osudy těchto dvou žen?

 

Tzv. vlaky naděje (orphan trains) odvážely v letech 1854–1929 sirotky a opuštěné děti z přeplněných měst na východním pobřeží USA do náhradních rodin ve vnitrozemí. Celkový počet dětských pasažérů, kteří ve vlacích naděje cestovali, přesáhl 200 tisíc. Malí cestující dopředu často vůbec netušili, kam je vlaky vezou. Soupravy stavěly ve městech na Středozápadě, kde si mezi dětmi místní obyvatelé vybírali bezmála jako na dobytčích trzích. Některým dětem se v nových rodinách dostalo vřelého přijetí, jiné však čekalo drsné zacházení, bití a ponižování. Děti si pěstouni vybírali spíš jako pomocníky do domácnosti a pomocnou sílu k těžké práci na poli, než aby jim poskytli láskyplný domov.

  

Název knihy:          Vlak naděje
Autoři:                      Christine Baker Kline

Žánr:                         román, světová beletrie
Doporučeno od:     +15

EAN:                         9788025903629
ISBN:                        978-80-25-90362-9
Počet stran:             264 stran
Formát:                     130×200 mm – vázaná s pap. potahem s lam. přebalem
Nakladatelstvi:        Plus
Datum vydání:         21. 1.  2015

E-shop:                     http://www.albatrosmedia.cz

Ukázková kapitola: zde 

  

Plus
Nakladatelství PLUS
 se zaměřuje na kvalitní literaturu různých žánrů od humoristických románů po krimi. Významná díla světové literatury přináší v edici Pestrá řada soudobé prózy, klasická díla z žánru strašidelné povídky přináší v edici Pandaemonium. Vydává i českou prózu, věnuje se též objevné literatuře non-fiction a komiksům. Mezi vydávaná spisovatelská esa patří J. K. Rowlingová, D. Eggers, Martin a Kingley Amisové, Penelope Fitzgeraldová, H. P. Lovecraft.

 

Albatros média

Albatros Media a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

Albatros media, a.s. 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.