Vostatky, fašank, masopust nebo karneval?

Vortová, Bllemby (c) 2008Nakonec to je jedno, ať už mu říkáme masopust, fašank, vostatky nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku.
Masopust byla doba od Tří králů do Popeleční středy. Nejznámější a zároveň nejveselejší jsou poslední dny masopustu, spojené s radovánkami a hodováním. Popeleční středou totiž začíná 40-ti denní půst před Velikonocemi. Proto vyvrcholením Masopustu bylo úterý. V posledních letech se vlivem zaměstnanosti lidí přesunuly na dny pracovního volna, tedy na předcházející sobotu. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivým svátkem i masopust.

V několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar.

A já bych vás chtěl pozvat právě do Vortové. Obec Vortová se nalézá 8 km na jih od Hlinska v Čechách, na silnici spojující Hlinsko a Herálec. Leží v malebném údolí vortovského potoka, obklopena ze všech stran hlubokými lesy.

Vortováci používají výzdobu masek která se zachovala v podobě ze začátku minulého století. Svědčí o tom také fakt, že se tu strojí do masek pouze muži, a to i do masky zvané Žena.

Celá maškara se dělí na maškaru červenou a černou. Červenou maškaru tvoří dva červení a dva modří Turci, Laufr také nazývaný Strakatý, Žena a Kobyly. Černou tvoří Rasové, Kominíci, Slaměný a Židi. Všechny tyto masky mají v průvodu svůj důvod. Chcete poznat jaký? Přijeďte se podívat.

Kdo spěchá, může navštívit již tuto sobotu, tzn. 7. února 2009, soubor lidových staveb Veselý kopec, kde předvede vesnická skupina, právě z Vortové u Hlinska, masopustní obchůzku. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce a průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin.

Ale já osobně bych doporučil počkat a vyrazit 21. února 2009 přímo do Vortové. Osobně jsem se vloni zúčastnil a potkal jsem zde i lidi nejen z celé ČR, ale i z Austrálie, Bulharska a Holandska. Opravdu vřele doporučuji.

Fotoreportáž z Masopustu 2008 je k nahlédnutí na bllemby.webgarden.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.