Švýcárna – nová chlouba Slatiňan

Slavnostní otevření Švýcárny se opravdu povedloSlatiňany jsou už od nepaměti proslulé pro chov koní. Od 29. června 2012 mají navíc nově otevřené interaktivní muzeum starokladrubského koně v nově opraveném projektu Švýcárna.

 

Zde se návštěvník může seznámit s problematikou chovu starokladrubských koní, s průběhem opravy celé stavby, s životem profesora Bílka – zachránce starokladrubských vraníků, dále se standardem těchto koní, prohlédnout si box pro koně, vyzkoušet jízdu na kočáře a řízení koňského spřežení a v promítacím sále se podívat na odborné i tematické filmy o koních, kování, reprodukci koní, životě koní a mnoho dalšího.

Švýcárna vznikla jako salaš v polovině 19. století. Myslivna, postavená brzy po roce 1839, však neměla sloužit pro správu lesů, ale pro občasný pobyt panstva v přírodním prostředí.
Švýcárna se tak stala jedním z romantických prvků doplňujících auerspergské sídlo ve Slatiňanech za Vincence Karla Auersperga, inspirovaného jeho cestou do Anglie v roce 1837. Dostala podobu a úlohu salaše přístavbou dvou přízemních křídel k patrové myslivně. Po první světové válce sloužila k ubytování auerspergských zaměstnanců či později zaměstnanců státního hřebčína. Posledním obyvatelem Švýcárny byl do roku 1976 František Zeman. Pro majetkové nejasnosti postrádala stavba údržbu a Švýcárna se postupně měnila v ruinu.

Teprve v posledních letech se dočkala rozsáhlé a nutné rekonstrukce, která byla dokončena teprve nedávno.

Provozní doba je od úterý do neděle v časech od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Plné vstupné činí 40 Kč, rodinné 80 Kč a snížené 25 Kč.

Tak neváhejte, návštěva určitě stojí za to!

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.