Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Výstava k 80. výročí loutkářské organizace

Unima Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Vás srdečně zve na výstavu 80 let mezinárodní loutkářské organizace Union internationale de la marionnette. Vernisáž výstavy se koná v muzejní galerii ve středu 6. května 2009 v 17 hodin. Úvodní slovo pronese Mgr. Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA. Z obrazového záznamu k nám promluví bývalý dlouholetý generální sekretář UNIMA Jacques Félix. Výstava potrvá do 30. srpna 2009.

Mezinárodní loutkářská organizace Union internationale de la marionnette byla založena spontánně 20. května 1929 při setkání v prostorách divadla Říše loutek v Praze, kdy sem u příležitosti sjezdu českých loutkářů a velké výstavy loutek přijeli zahraniční hosté z Bulharska, Francie, Jugoslávie, Německa, Rakouska, Rumunska a Sovětského svazu. Už tehdy se také poprvé objevila myšlenka na založení mezinárodního muzea loutek v naší republice. Činnost UNIMA byla sice utlumena v období krize a druhé světové války, ale potom se i přes nové rozdělení světa podařilo její činnost obnovit a společenství loutkářů utužit. Velmi se o to zasloužil dlouholetý generální sekretář UNIMA Prof. PhDr. Jan Malík. Při jubilejním X. kongresu UNIMA v Praze v roce 1969 se konala mezinárodní výstava loutek národní centra UNIMA byla vyzvána, aby formou darování těchto loutek podpořila založení Mezinárodního muzea loutek v Praze. V Praze se to nakonec nepodařilo, ale prostory nabídla Chrudim ? právě zrenovovaný renesanční Mydlářovský dům. Zde tedy byla ze zahraničních darů a sbírky Jana Malíka vybudována první expozice a muzeum, které dostalo název Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, mohlo být 2.července 1972 otevřeno.

Výstava je pohledem do historie i současnosti UNIMA (organizace dnes čítá přes 6700 členů z 65 zemí celého světa) a představuje nejzajímavější zahraniční loutky ze sbírek muzea (kromě těch, které jsou k vidění ve stálé expozici muzea nebo celoroční výstavě stínového divadla).

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.