Vyzkoušeli jsme: elektrické BMW i3

BMWPraha – naše redakce měla možnost počátkem roku vyzkoušet nové elektrické BMW i3. Nejedná se o žádného hybrida, ale opravdu o jeden z prvních kompletně elektrických vozů. Je pravdou, že v jednom z typů naleznete nádrž na 9 litrů, ale ty neslouží k pohonu automobilu. Popravdě -akcelerace tohoto vozu velmi mile překvapila.

Snad největším problémem elektrovozítek je výdrž baterie. BMW nedělá plané sliby a neříká dojezd až, ale naopak. Garantuje, že s vozidlem dojedete minimálně 130 km na jedno nabytí.

Protože automobilka vsadila na budoucnost, tak vozidlo je vyrobeno z přírodních materiálů z obnovitelných zdrojů. Velmi zajímavá je například palubní deska z eukalyptového dřeva. Neméně zajímavá je i karoserie z karbonu -díky jeho síle je možnost i netypického otevírání dveří.

Vyzkoušeli jsme i parkovací asistent – v sídlištích za vás zaparkuje i to těch nejmenších míst. Co auto ovšem neumí, tak je pak z parkovacího místa vyjet. V budoucnu to jistě bude umět též, ale v současné době to ještě nikoho zřejmě nenapadlo.

Co se týče interiéru – je poměrně velký a vzdušný. Kufr příliš velký není, ale větší nákup s ním zvládnete. A kdybyste jeli pro něco většího, tak stačí sklopit do roviny a je vyřešeno.

V rámci testování jsme automobilem jezdili nejenom po městě, ale vydali se s ním i na dálnici. Popravdě – šlápnout na tachotmetr a bez mrknutí mít na tachometru 120 km/ je super. Sám výrobce uvádí zrychlení z nuly na sto za 7,2 sekundy.

Spotřeba je pouze elektřiny, kterou má skoro každý za jiný tarif. Životnost baterie se udává okolo deseti let s tím, že pak stačí případně vyměnit jen některé články.

BMW i3

Malý a šikovný pomocník do města – takové je BMW i3

Cena začíná od 900.000 Kč (leden 2014), ale záleží na výbavě. Auto pro naši potřebu zapůjčila firma Invelt Praha. Velkou rezenczi včetně technických specifik přinesl portál www.auto.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.