Z Veselí nejen vesele

recenze knihy Veselí

„Nic vás nikde nedožene tak rychle, jako vás všechno dožene doma. Stačí otevřít dveře a vejít nebo se jen podívat na ten dům zvenku. Na zelenou fasádu, okap plný listí, okna za pevnými žaluziemi, žluté rámy, prosklené vstupní dveře, jediný odraz, ve kterém jste to skutečně vy, i když před sebou utíkáte. Otázky vás táhnou zpátky jako karety na pláž, kde se vylíhly, protože doma jsou odpovědi.“

Spisovatelka Radka Třeštíková je ve čtenářských kruzích již známá a to především díky své knize Bábovky. Nyní jí vyšel již pátý román, který jsem netrpělivě vyhlížela. Kniha má velmi optimistickou a hravou obálku, která budí i díky názvu knihy dojem, že půjde o humorný román, ale nenechme se zmást. Autorka se drží svého stylu a v knize na nás čeká mnoho emocí.

Hlavní hrdinka Eliška se z Prahy vrací do svého rodného města na jižní Moravu, aby našla samu sebe, ale zdá se, že nic nebude tak jednoduché a idylické, jak si plánovala, obzvlášť, když jí osud přivede do cesty hned několik mužů. Doma taky nevládne taková harmonie, na níž byla zvyklá, a vše vygraduje, když do rodiny vstoupí vážná nemoc.

VeselíJak jsem již avizovala, nejedená se o humorný román, i když v něm najdete tragikomické situace, pro mě to je spíše kniha, z níž cítím smutek z velké životní ztráty, se kterou se musí hlavní hrdinka vyrovnávat. Přiznávám, že mi ukápla nejedena slza a nebylo to smíchy. Ale takové již knihy Radky Třeštíkové jsou. A ani v životě není nic růžové, jak bychom si mnohdy přáli, a toto je kniha ze života a o životě. Častokrát jsem se zamýšlela, jak moc autobiografických prvků autorka do knihy zařadila. Tato kniha nám přináší pohled do jedné moravské rodiny, která se otřásá v základech.

„Vstávám o půl páté ráno, protože otec se rozhodl vyrazit na houby už takhle brzy. Nechápu, proč se ti houbaři v lese takhle předhánějí, proč se nějak nedohodnou a nepřispí si všichni? Ty houby tam na ně přece počkají.“

Je to kniha o vztazích mezi rodiči, mezi rodiči a dětmi, byť už dospělými, ale i o partnerských vztazích a především o hledání sebe sama. Hlavní hrdinka si dle mého názoru svůj život moc neusnadňuje a zamotává se stále více do mileneckých vztahů. Je to kniha o odpouštění a snaze porozumět druhým, o velké bolesti, která stmeluje a zároveň rozděluje.

Každá z autorčiných knih je originální a zajímavá, ale musím přiznat, že u mě stále vítězí její kniha To prší moře, která ve mně zanechala hlubokou stopu a nad níž jsem dlouho přemýšlela, a mám v plánu se k ní znovu vrátit. Veselí je dle mého názoru dějově jednodušší kniha o hrdince, která řeší komplikované mezilidské vztahy. Možná někteří z vás budou bojovat se slováckým nářečím, kterým mluví všichni kolem hlavní hrdinky a následně se i ona nechá strhnout a občas sklouzne k moravštině. Pro mě to nebyl rušivý element a zkrátka to patří k Veselí.

Knihu jsem četla s chutí, je to spíše oddychová četba, i když od druhé poloviny nás čeká těžké životní téma, které knize dá úplně jiný náboj.

„Tohle z nás zbyde, rozestlaná postel, rozdělaná práce, hnědý kroužek od čaje uvnitř hrníčku, vlasy v hřebínku a ručník ještě mokrý, protože před chvílí jsme si do něj utřeli ruce, neposekaná tráva, která si v zimě unaveně lehne pod sníh, a na jaře kosák, co žlutým zobákem zmateně klove do skla.“

Jistě jste již na internetu našli velké množství rozdílných názorů na tuto knihu a není nic jednoduššího, než si udělat názor vlastní. Myslím, že tato kniha v každém z nás vyvolá jiné pocity, moc záleží na tom, v jakém rozpoložení se zrovna budete nacházet, někdo se u knihy bude smát, jiný brečet a někdo obojí.

Knihu doporučuji všem, kteří si již spisovatelku oblíbili, ale i těm, co jim některá z jejích knih nesedla, protože Veselí je zas trochu z jiného soudku. A také těm, co od autorky ještě nic nečetli, ať už jste žena anebo muž.

Moje hodnocení je 95 %.

 

 

Název knihy Veselí
AutorRadka Třeštíková
ŽánrRomán, Pro ženy
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2018
Počet stran424
ISBN978-80-267-1260-2
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)