Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Zdánlivě bezpečné povolání

recenze knihy Smrtící hry

„Nyní dělal společnost Federálnímu úřadu pro vyšetřování. Ještě stále nevěděl proč a nedostatek informací ho začínal příšerně frustrovat. Věděl jen to, že někdo zemřel, a smrt toho člověka nějak souvisela s ním. Stačilo to na to, aby nasedl do letadla, zatím si ale nebyl tak úplně jistý, jestli je tu, aby pomohl, nebo jako podezřelý.“

Máte rádi knihy Dana Browna nebo Steva Berryho? Pak by se vám mohla zalíbit i série s genealogem Jeffersonem Taytem. Smrtící hry jsou již šestým dílem série. Jednotlivé knihy jsou provázané hlavní postavou, kdy sledujeme Taytovo pátrání po jeho biologických rodičích, jako zlomovou knihu bych viděla pátý díl Spříznění, a tak bych vám doporučila před Smrtícími hrami si přečíst právě Spříznění anebo úplně nejlépe začít od prvního dílu Stopy v krvi (recenze), následuje Hluboký hrob, Poslední anglická královna, Ztracená vládkyně (recenze), Spříznění (recenze) a zatím poslední díl Smrtící hry. Kromě provázanosti jednotlivých knih hlavní postavou na sebe thrillery nenavazují a vždy se jedná o samostatné příběhy.

Tentokrát si autor pro Jeffersona připravil opravdu strhující jízdu. Jefferson je povolán z Anglie přímo FBI, aby jim pomohl rozluštit záhadnou smrt dvojčat, na místě jejich úmrtí totiž nalezli část rodokmenu a vzkaz pro Jeffersona, který netuší, že tímto je vtažen do smrtící hry, která se netýká jen jeho, ale i jeho bývalých klientů a jejich rodin, nikdo si nemůže být jist, že nebude dalším na řadě. Vrah zná takové genealogické detaily, které by měl znát jen Jefferson, a pohrává si s ním jako s myší. Koho Jefferson naštval natolik, že se uchýlil k takové pomstě? Má Jefferson šanci smrtící hru zastavit? Co se stane, když vrah udeří na nejcitlivějším místě? A co když za smrtící hrou nestojí jeden člověk? Ujistěte se, že máte dostatečnou zásobu kafe a čokolády, při čtení této knihy je budete potřebovat.

Smrtící hry (Mystery Press)„Tayte se při té představě zachvěl. Od chvíle, co mu Reese zavolal, mu bylo jasné, že se z nějakého důvodu jedná o osobní věc, Mavroová teď ale bez obalu vystihla situaci – ulicemi Washingtonu, DC se plíží chladnokrevný vrah a z nějakého důvodu se mu chce pomstít. Jenže za co? Co provedl a komu?“

Od autora jsem četla i předchozí dva díly, Ztracenou vládkyni a Spříznění, v těchto dvou knihách se prolínala minulost s přítomností, u Smrtících her tomu tak není. Tento thriller je zajímavý tím, že Tayte, aby rozluštil vrahovy indicie, se vrací k rodokmenům svých bývalých klientů a snaží se dopídit nových informacích, které mu chybí k rozluštění nápověd.

Smrtící hry jsou napínavé od první do poslední stránky, ale přesto příznivci Steva Robinsona mohou být zklamáni, jelikož tato kniha je odlišná od předchozích knih. Občas jsem si říkala, kde se ta odvaha v „obyčejném“ genealogovi bere a došla jsem k závěru, že genealogie není zas tak bezpečný koníček.

„Na druhou stranu,“ dodal Reese, „lidi dělají chyby, a právě kvůli tomu je nakonec chytíme.“

Ačkoliv kniha je jiná než předchozí díly, mně se velmi líbila a její čtení jsem si opravdu užívala a musím přiznat, že mi pomohla dostat se ze čtenářské krize, která na mě v polovině března padla v souvislosti s děním v naší zemi i celém světě. Takže pokud máte podobný problém, nemůžete číst, anebo vám myšlenky poletují kdoví kde, tak tahle kniha vás vtáhne do děje a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi tak trochu jiné thrillery, kdy během odhalování zločinu jsou odkrývána i rodinná tajemství sahající i do dávné minulosti.

Kdo za tím je? Přemýšlel znovu. Zajímalo by ho, co Genealog zrovna teď dělá. Začal už pracovat na nejnovější oběti? Jaký hrozivý osud si pro něj nebo pro ni naplánoval tentokrát?“

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Smrtící hry
AutorSteve Robinson
Žánrthriller, literatura světová
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran320
ISBN978-80-7588-144-1
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)