Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kalendárium – Zdeněk Burian

Zdeněk Burian* 11. února 1905 –  † 1. července 1981

Jako kluk si Zdeněk Burian hrával v jeskyni Šipka. Místo, kde se našly pozůstatky pravěkých zvířat i stopy neandrtálského člověka jistě probouzelo jeho fantazii.

Už od šestnácti let se živil sám jako ilustrátor. Své služby nabízel nakladatelům i nejrůznějším firmám a prodejnám. Protloukal se životem, jak se dalo. Pracoval na stavbě, nosil zavazadla cestujícím na nádraží. Ale také trávil volné chvíle v přírodě a v trampských osadách.

Štěstí mu přinesla zakázka pro nakladatele Vilímka. Nakladatel byl knižní obálkou tak nadšen, že mu nabídl stálé zaměstnání.

Burianovy kresby ženských postav připomínají jeho milovanou ženu Františku. Vypadala prý jako copatá Indiánka. Oženil se s ní, když mu bylo dvaadvacet a společný manželský tramp jim vydržel po celý život.

Burianovy ilustrace k dobrodružným knihám z pravěku zaujaly profesora paleontologie Josefa Augustu natolik, že Burianovi nabídl spolupráci. Burian maloval pod odborným vedením rekonstrukce dávno vyhynulých zvířat a rostlin, dinosaurů, mamutů, prvních lidí na planetě. Díky němu můžeme dnes nahlédnout do dávného zmizelého světa.

 

Zdeněk Burian

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.