Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Žila, byla a zmizela

Muži, kteří nenávidí ženyRecenze knihy: Muži, kteří nenávidí ženy

Nikdo neví jak, nikdo neví proč. Byla snad Harriet Vangerová zavražděna? Po třiceti šesti letech si nikdo nemyslí opak. Dokonce ani novinář Mikael Blomkvist, který byl po soudním sporu s průmyslníkem Wennerstömem odsouzen k třem měsícům odnětí svobody, si nedělá přílišné naděje. Podaří se mu zjistit, kdo připravil Harriet o život? Vyšetřování otevírá na první pohled již dávno zahojené rány osudu a zpočátku „mrtvý“ případ začíná znovu ožívat.

Harriet mohla mít všechno, nač si jen vzpomněla. Jen budoucnost jaksi postrádala. Henrik Vanger, Harrietin prastrýc, je i po téměř čtyřiceti letech pátrání přesvědčen, že Harriet zabil někdo z rodiny, jelikož na ostrově se v tu dobu nacházeli jen Vangerovi. Mikael přistoupí na jeho nabídku a začíná pátrat po důkazech, které předtím nikdo neobjevil. Zanedlouho potřebuje ke své práci asistenta, který by mohl vykonávat nepříjemnou a zdlouhavou práci. A tak se setkává s Lisbeth Salanderovou, dívkou s dračím tetováním.

Od smrti Stiega Larssona uběhlo bezmála 10 let, což nic nemění na tom, že jeho knihy jsou kultovní, úspěšné, fenomenální. První díl z trilogie Milénium byl úžasný. Je to čtivé, napínavé a mistrovsky napsané dílo, které jistě potěší široký okruh čtenářů.

Larssonovy postavy ožívají, jsou věrohodné a sympatické. Čtenářovu pozornost si jistě získá svérázná Lisbeth. Podle mého názoru je právě ona jednou z nejlépe napsaných postav, s jakou jsem se kdy setkal.

Snad každý mi před započetím četby kladl na srdce, ať setrvám u prvního dílu, i když není tak zajímavý jako ostatní dva. Vlastně jsem doteď neobjevil, co činí v očích mých knihomolských přátel knihu nudnou a nezajímavou, jelikož mě si zcela získala.

Muže, kteří nenávidí ženy doporučuji všem. Některé pasáže však nejsou zrovna vystřižené z dětských omalovánek, a tak ji raději nedávejte číst svým ratolestem.

Hodnocení 5 z 5

 

A pokud není četba váš koníček, zkuste stejnojmennou audioknihu z vydavatelství OneHotBook.

{source}[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/sets/stieg-larsson-milenium-muzi-kteri-nenavidi-zeny-cte-martin-stransky-audiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]{/source}

 

 

Autor:

Stieg Larsson (* 1954, † 2004)

Švédský novinář a spisovatel se narodil nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. V devadesátých letech založil nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když v padesáti letech zemřel ve Stockholmu na infarkt, zanechal po sobě tři hotové, ale dosud nepublikované romány, dohromady tvořící trilogii Milénium. Trilogie Milénium se stala fenoménem, který změnil podobu žánru a odstartoval boom severské krimi. Knihy byly zfilmovány, vyšly v padesáti jazycích a dosud se prodalo 80 milionů výtisků. Deset let od prvního vydání knihy Muži, kteří nenávidí ženy se na jeho odkaz a sérii snaží navázat román z pera švédského spisovatele Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti.

 

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Autor recenze:Jakub Hrbek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.