Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Život na Kostce

Evžen Boček - Aristorkatka ve varuEvžen Boček
Aristorkatka ve varu

Bavil vás první díl s názvem Poslední aristokratka? Nevymizel vám úsměv z tváře v průběhu jejího poslouchání? Zajímá vás, jak si žijí na Kostce dále? Pokud ano, tato audiokniha by vám neměla uniknout.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2013 v nakladatelství Druhé město. Audioknihu vydává v roce 2015 vydavatelství OneHotBook.

 

 

 

 

V případě zájmu si ji můžete pořídit zde: http://www.OneHotBook.cz/audioknihy/Aristokratka-ve-varu.

Narátorkou se stala opět česká herečka Veronika Kubařová. S jejím hlasem jsme se mohli seznámit již u předchozího dílu Poslední aristokratka. Pokud jste zatím neměli tu možnost zaposlouchat se do předchozího dílu, tak vězte, že její hlas je velice melodický a dobře znělý, můžete ji znát třeba z filmových pohádek Tři bratři a Nejkrásnější hádanka, popř. z filmů Lidice, Ženy v pokušení a Můj vysvlečenej deník.

Poslední aristokratkaAudiokniha Aristokratka ve varu je druhým dílem ze série o aristokratce Marii. Předchází jí již zmiňovaný díl Poslední aristokratka. Obě audioknihy vydává OneHotBook.

Obálka a název:

Při výběru mě opět zaujal přebal nosiče. Opět se jedná o vzor tapiserie, nebo koberce, které můžeme zahlédnout při prohlídkách hradů a zámků. Je to jedním z vodítek, které vám napoví, o místě, kde se děj audioknihy odehrává. Název mi i tentokrát přišel hodně zajímavý a donutil mě k přemýšlení o tom, proč by měla být aristokratka VE VARU. Tentokrát název působí velmi vroucně a podmanivě. Přímo vybízí k tomu, abyste se zaposlouchali a zjistili, s čím se Marie svěří svému kamarádovi Maxovi tentokrát. Byla jsem velice zvědavá na to, čím se Marie dostane do varu. První, co mě na audioknize velice zajímalo, bylo to, jaké to bude, zda si autor s dějem vyhrál, nebo zda bude tento díl horší, popř. lepší než ten předchozí, byla jsem zvědavá, jak na mě zapůsobí a jaké pocity si z poslechu odnesu. Do poslechu jsem se pustila téměř ihned a audioknihu měla zhltnutou během jednoho dopoledne. Bal jsem z ní velice překvapená. Do jaké míry a v čem mě tak překvapila? To se dozvíte níže.

Hlas narátorky:

Hlas Veroniky Kubařové vás velice mile překvapí tím, že je mladistvý, živý, melodický a velice dobře se poslouchá. Musím vyzdvihnout to, že mladá herečka se svým hlasem dokáže velice dobře pracovat, což je také při poslechu audioknihy zřejmé a můžete se o tom sami přesvědčit. Jednotlivé postavy jsou díky tomuto velice snadno odlišitelné – z četby je zřejmé, že narátorka dokázala vložit do všech postav jejich nálady, rozpoložení a vtiskla každé z nich povahové rysy, které jim dal v knižní předloze autor. Nemohla jsem si pomoci, ale i v tomto díle mě nesmírně bavily promluvy Mariiny matky, její americký přízvuk, ale teď se k tomu i přidaly vtipné názory. Deniska, která mě v minulém díle tak nadchla a zaujala, se tady již tolik neobjevuje, a když, tak jen zprostředkovaně přes Mariino vyprávění, což mě trošku zklamalo. Na druhou stranu musím podotknout, že byl navýšen počet promluv Mariiny matky, které ve mně neustále vyvolávaly pocit, že v sobě nesou nemalý podíl oživení děje. Hlas otce je takový stagnující a pozastavuje tok děje. I tentokrát musím konstatovat, že Veronika Kubařová byla výbornou volbou pro tuto audioknihu. I v tomto díle se setkáváme s tím, že je příběh odvyprávěn s grácií, vervou, tempem a elánem, který je narátorce vlastní. Opět smekám klobouk před tímto jejím výkonem.

Pokud se zaměřím na čtení samotné, musím poznamenat, že i tady byla její výslovnost a intonace výborná. Všemu bylo krásně rozumět a neshledala jsem žádné čtenářské chyby, kterých se většinou čtenáři při četbě nahlas dopouštějí. Hodnocení rétoriky je za mě velice kladné.

Nesmím zapomenout ohodnotit odděleně repliky, kde mluví kníže Schwarzenberg. Toto muselo být pro narátorku velmi těžkým úkolem, ale zvládla ho bravurně. Věrohodnost je taková, že kdyby měla vypravěčka mužský hlas, tak se asi hádám o tom, že repliku čte opravdu sám kníže.

Děj audioknihy:

Děj audioknihy byl chronologický, jednotlivé pasáže na sebe krásně navazovaly. Celý příběh se velice dobře poslouchal. Audiokniha byla tentokrát naplněna tolika zvraty, že jsem se nemusela bát žádného stereotypu. Vyprávění bylo stále živé, a když už by mohlo upadnout, promluvila maminka Marie. Jednotlivé podkapitoly byly precizně oddělovány hudebním podkladem, popř. jsme zaslechli datum. Jedná se o deníkovou tvorbu. Svým vtipem a lehkostí příběh vyvolává velmi pozitivní pocity. Tyto pocity jsou však občas mírně potlačovány negativními emocemi. Nenásilnou formou se zde posluchač seznámí s životními slastmi a strastmi života aristokratických rodin. Vše je vyprávěno s nadhledem a vtipem. Pokud si chcete odpočinout při poslechu něčeho zajímavého, vtipného a lehce stravitelného, audiokniha Aristokratka ve varu vám přesně toto dopřeje.

Jednotlivé kapitoly jsou zde celkem krátké. Trvání každé z nich se pohybuje mezi 10 – 15 minutami. Delší kapitoly zde nehledejte. Díky tomuto se audiokniha poslouchá téměř sama a myslím si, že vás bude hodně bavit.

Hudební doprovod:

Hudební doprovod je u této série velkou kapitolou. Nedá mi to a musím poznamenat, že tady ve srovnání s prvním dílem nebyly melodie tak živé. I zde je použito klavíru, což mi dělá radost. Moje pocity po zaznění prvních tónů byly opět nesmírně pozitivní. Hudba je však tentokrát umístěna celkem hekticky, někdy ji zaslechneme na počátku kapitol, někdy na konci. Ale pochopitelně byly znělkou oddělovány i podkapitoly, což považuji za velice pozitivní. Při poslechu zjistíte, že jednotlivé skladby vkládají každé kapitole jistou charakteristiku ještě před tím, než se zaposloucháte do děje. Hudba utváří jistý rámec celé kapitoly. I tentokrát mám opravdu jedinečné a nezapomenutelné pocity z poslechu této audioknihy.

Celkové hodnocení:

Audioknihu hodnotím pozitivně. Myslím si, že jsem si i tentokrát odnesla z poslechu skvělý zážitek. Audiokniha mi vtiskla úžasné pocity, pozitivní náladu a úsměv do tváře. Opět se mi u audioknihy skvěle relaxovalo a nemusela jsem přemýšlet nad složitými zápletkami, které se v ní neobjevovaly. Spíše jsem si úžasně odpočinula a vyčistila si hlavu. Celá kniha opět vyznívá pozitivně a humorně. Moje subjektivní hodnocení je 100 %. Pokud bude ještě nějaký další díl, určitě se do něj pustím se stejnou vervou jako do těchto dvou, protože jména Evžen Boček a Veronika Kubařová (nesmím zapomenout ani na hlavní hrdinku Marii) jsou pro mě synonymy pro kvalitu, preciznost, lehkost a úsměv od prvního slova až do posledního.

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/evzen-bocek-aristokratka-ve-varu-cte-veronika-kubarova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Aristokraté jsou v ohrožení, ale situace Marie Kostkové z Kostky je o to těžší, že denně potkává členy své bláznivé rodiny a k tomu několik střelených zaměstnanců “nejchudšího zámku v Čechách”. Otec je skrblík, americká maminka se chce podobat princezně Dianě a největší událostí na zámku Kostka za posledních tři sta let byla svatba Helenky Vondráčkové. Kastelán Josef nenávidí lidi, hospodyně paní Tichá kleje jako dlaždič a celý den nasává ořechovku přímo z lahve… a chvílemi příběh rozdrnčí i charakteristické ráčkování Karla Schwarzenberga.

Pokračování Poslední aristokratky, nejúspěšnější humoristické knížky roku 2012 oceněné Cenou Miloslava Švandrlíka, nabízí další porci bláznivých situací a gagů, při nichž je hlasitý smích zaručen na 100 %.

Autor:

Evžen Boček (* 1966)

Narodil se v Kyjově, kde navštěvoval základní školu i gymnázium, studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a posléze Masarykovu univerzitu v Brně. Po ukončení studia učil na ZŠ Červené Domky v Hodoníně a poté byl zaměstnán v Národním památkovém ústavu jako kastelán na Státním zámku Milotice, čemuž se věnuje dodnes. Pod pseudonymem Jan Bittner vydal knihu Deník kastelána (1999, 2008, 2014), pod svým jménem romány Poslední aristokratka (2012, Cena Miloslava Švandrlíka 2012: Nejlepší humoristická kniha) a Aristokratka ve varu (2013).

 

Evžen Boček Aristorkatka ve varu 

 


Účinkující:
Veronika Kubařová
Veronika Kubařová (* 1987)

Vystudovala herectví na Pražské konzervatoři. Díky absolventskému představení Kytice Jiřího Suchého v Divadle Konzervatoře získala možnost hrát v divadle Semafor. Po absolutoriu se přesunula do Městského divadla v Mladé Boleslavi, v letech 2011 – 2014 byla členkou souboru Městkých divadel pražských Rokoko a ABC, od ledna 2015 působí v Dejvickém divadle, ale hostuje i na dalších scénách. Na stříbrném plátně debutovala ve filmu Rafťáci (2006), následovaly role ve snímcích Nejkrásnější hádanka (2008), Ženy v pokušení (2010), Lidice (2011), Můj vysvlečenej deník (2012) nebo Tři bratři (2014).

 

Název:                  Aristokratka ve varu
Autor:                    Evžen Boček
Interpret:               Veronika Kubařová

Délka:                   3 hodiny a 39 minut

Katalogové č.:     AK062
EAN:                     8594169480626

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/evzen-bocek-aristokratka-ve-varu-cte-veronika-kubarova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.