Pátek, 26.4.2024
KnihyKultura

Příběh jedné výjimečné rodiny

Špulka modré nitěrecenze knihy
Anne Tylerová – Špulka modré nitě

Skvělý, čtivý a poutavou formou napsaný román z pera držitelky Pulitzerovy ceny Anne Tylerové, jenž vám přiblíží životní příběh jedné výjimečné rodiny. Jedná se o knihu, která vás od prvního slova uchopí, připoutá a nepustí, dokud neodhalíte, jak to vše dopadne.

Kniha, kterou bychom vám rádi prostřednictvím této recenze představili, vyšla v originále (A Spool of Blue Thread) roku 2015. U nás ji vydává nakladatelství Ikar v Edici Světový bestseller v roce 2016. Pokud vás kniha zaujala, může si ji koupit na stránkách bux.cz.

Již na první pohled vás kniha zaujme svým přebalem, jenž je úžasně propojen s názvem díla, protože na ní uvidíte špulku s modrou nití. Z obálky se pak můžete dočíst i informaci o edici, jež slibuje velice dobré počtení. Věřte, že vás dozajista nezklame a potěší vaší čtenářskou duši. Zároveň zjistíte, že autorka je již držitelkou Pulitzerovy ceny, což vás o kvalitě předkládaného příběhu ještě více přesvědčí o jejím výběru.

„Věci se více či méně usadily. Denny nikdy nebyl žádné lumen v udržování kontaktů, ale to platilo o spoustě synů. Šlo o to, že udržoval kontakt, a oni měli jeho telefonní číslo, i když ne vždycky jeho aktuální adresu.“ (s. 34)

Čtivý příběh, jenž se bude před vašima očima odvíjet, vás zavede do jedné rodiny, která řeší své problémy. Děj není jen o smutných záležitostech, sledovat můžeme i radostné chvíle, třeba ve chvílích, kdy už vypadá, že vše směřuje k dobrému. Dalším nedílným bodem, jenž musíme zmínit, je popis historie, celé rodiny. Tento bod je velice zajímavý, protože na samém začátku o rodině nevíme téměř nic, kromě toho, že rodiče mají trable se svým synem, postupně, jak se vyprávění rozvíjí, objevujeme, jak to s celou rodinou je. Zjistíme, kdy se dostala do domu, v němž žije již po třetí generaci, jak se tam dostala a poznáváme předky rodiny Whitshankových. Čtení je velice zajímavé a čtenář si v jeho průběhu udělá obrázek o sociálním prostředí a klimatu v této rodině. Troufnu si tvrdit, že brilantní zpracování celého románu může pomoci vyřešit některé problémy skutečných lidí.

„Nora vstala a se Sammym, kterého si přidržovala jednou rukou na boku, obešla stůl k Jeannie a pohladila ji po rameni. Sammy se naklonil a se zájmem na ni hleděl. „No tak“ utěšovala ji Nora.“ (s. 148)

Celý děj je rozložen do čtyř různě dlouhých částí a má celkově 14 kapitol, ty jsou pak ještě rozdělovány do menších podkapitolek, v nichž se přenášíme na jiné místo, do jiného období, nebo případně sledujeme vývoj situace z pohledu jiné postavy. Příběh se odehrává na krásných 294 stranách. Tím, že se čte téměř sám nejen díky tomu, že je strhující, ale také díky dobrému grafickému řešení a velikosti písma, budete mít knihu přečtenou během chvilek. Ve vyprávění se vyskytuje vcelku velké množství zlomů, jež vás nenechají se nudit. Stále budete přemýšlet, jak to vše dopadne. Navnadí vás totiž již první věta tohoto brilantního počinu, co oznamuje, o tom se nechte překvapit.

„Chvíli nebylo slyšet vůbec nic, žádný pohyb. Pak zaslechl šustění jejího oblečení, cvaknutí dvou přezek na kufru a opět šustot. Hlasitější šustot, který vydávalo ložní prádlo. Pak zhasla lampa a on uvolnil zaťaté zuby, otevřel oči a zíral do tmy.“ (s. 232)

Autorka si mě získala svým skvostným stylem psaní, jenž je vybroušený a není nijak narušován. Celý děj je vypsán ve spisovném jazyce a co mě na něm nejvíce zaujalo, bylo to, že se v knize neobjevují žádné jazykové ani stylistické chyby, které by narušovaly čtení. Vyzdvihnout musím kratší věty. Málokdy se objevuje dlouhé souvětí. Když už se delší věty objeví, tak jsou spíše prvkem, jenž zpomalí tok příběhu. Kompozičně si autorka s textem také velice dobře poradila. Zaujalo mě, že jednotlivé podkapitoly se odvíjí v duchu jednoho kompozičního stylu a tudíž se tyto postupy nijak na jedné ploše neprolínají a čtení se tak nestává záludným úkolem. Zmínit však musíme i formu vyprávění, jež byla pro příběh zvolena. Autorka zvolila pro tento účel objektivní formu – er-formu doplněnou o velké množství oživujících dialogů.

„A Junior opravdu v domě něco opravil, jen proto, že jinak by se to nikdy neudělalo, ale nic za to nechtěl, ani se výměnou za práci nepokoušel smlouvat o nájmu.“ (s. 263)

Můj osobní názor na tuto knihu je velice pozitivní a musím říci, že si stříbrnou nálepku s názvem edice zaslouží, a to po všech stránkách. Autorka zvolené téma uchopila více než dobře a dokázala vytvořit příběh, jenž dokáže třeba někomu i pomoci. Neváhejte a pusťte se do čtení, litovat určitě nebudete. Tuto knihu bych doporučila milovníkům románů se sociální tématikou a z rodinného prostředí, ale také i těm, kteří hledají odpovědi na některé otázky týkající se rodinných vztahů. Myslím si, že tato kniha je skvělou oddechovkou pro chvíle strávené někde u vody.

Celkově mě kniha zaujala a líbila se mi, proto jí uděluji krásných 100 % a budu ji vřele doporučovat svým přátelům, protože si to tento titul zaslouží.

Hodnocení: 100 %

Co o knize tvrdí média?

The New York Times Book Review o knize řekli: „Stoprocentní Anne Tylerová stejně jako stoprocentní americká komedie […]. Má schopnost měnit sitcomové situace v cosi mnohem hlubšího a mnohem dojemnějšího.“

The Washington Post tvrdí, že autorka patří mezi nejlepší kronikáře rodinného života, jaké tahle země kdy zplodila.

Los Angeles Times tvrdí, že autorka rodinu dokázala vylíčit s takovou bezprostředností a plastičností, že by to mohli být naši sousedé. 

 

Anotace

Rodina Whitshankových oplývá jakýmsi nepopsatelným nádechem výjimečnosti, zároveň se ale podobá jakékoli jiné rodině. V příbězích, které jednotliví protagonisté vyprávějí sobě i jiným, odhalují jen část pravdy – a některé kousky skládačky vyplouvají na povrch až po mnoha letech. Jako ve všech rodinách i v té jejich je spousta lásky a smíchu, stejně jako zklamání a žárlivostí. V centru děje jsou manželé Abby a Red a jejich čtyři děti, především nejmladší syn Denny, neschopný se vázat ani k povinnostem, ani ke vztahům či práci, zároveň rozčilující i přitažlivý, který se do rodiny vrací a zase mizí, rozvíří emoce a stáhne se.

Rodinná sága začíná ve dvacátých letech minulého století, kdy do Baltimoru přicházejí Redovi rodiče Junior a Linnie, a pokračuje až k Abbyiným a Redovým vnoučatům na počátku nového století. Hlavně se ale odvíjí kolem krásného domu, který patriarcha Junior kdysi postavil pro bohatého zákazníka a pak získal pro sebe.

Román se dostal do užších nominací na prestižní Man Booker Prize.

 

O autorce


Anne Tyler je americká spisovatelka pocházející z Mineapolisu. Za svůj román Breathing Lessons získala v r. 1989 Pulitzerovu cenu a i všechna její další díla byla velmi kladně přijata veřejností i kritiky. V r. 1944 byla navržena svými kolegy Roddy Doylem a Nickem Hornbym na prestižní cenu Největší anglicky píšící autor. Žije v Baltimoru, kde se také odehrává většina její tvorby.

 

Název knihy:                     ŠPULKA MODRÉ NITĚ
Špulka modré nitěAutorka:                              Anne Tyler
Originální název:              A Spool of Blue Thread
Překlad:                              Marcela Nejedlá

Žánr:                                    Literatura světová – Romány
Datum vydání:                   2016
Počet stran:                        296
Nakladatelství:                   IKAR

Formát:                                155 × 234, pevná
EAN:                                     9788024931791
ISBN:                                    978-80-249-3179-1

E-shop :                                http://www.Bux.cz/knihy

 

Špulka modré nitě  

 

IKARIkar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)